Sala de nunţi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Sala de nunţi

Post by mmgg29 »

Rutzea wrote:Privet fetelor!

Eu am o mare problema! Am nevoie de o sala de 40-60 de persoane ( dar cred k 60 este exagerat ca numar) in luna august, la sfârșit cred. Noi avem nunta pe 27 iulie in România ( sotul este roman), iar tata insista sa facem si ceva pt rudele din moldova care nu reușesc sa vina in Romania. Ajutooorr! :o Ce sali imi recomandați? :?: :oops: :o
Eu am fost la Sala Nuntii Lux Ciocana, la o nunta mica. A fost foarte fain si bucatele lor sunt foarte gustoase. Mi-au placut in special ruladele si niste cartofi cu nu mai tin minte ce deasupra. La Paradis, la Durlesti mai au o sala mica. La Buiucani, pe Alba Iulia langa posta este o cafenea Codreanca, numai perfect pentru 40-50 de persoane.
La Ciocana mai este o cafenea Liufesso, incearca si la Miraj. Succes. :)


User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Sala de nunţi

Post by mmgg29 »

O prietena a fost la o nunta la Butoias si mi-a spus ca a ramas cam dezamagita de local. Mi-a zis ca multor oaspeti nu le-a placut mancarea, ca erau mai mult niste salate uscate (poate asa au ales mirii), mancarea nu era frumos aranjata in farfurii, castravetii erau taiati ca niste buturugi si pusi agale in farfurii, asta am retinut. Asa ca fiti atente cum alegi localul si sfatuiti-va cu mai multi.


Rodicuta
Posts: 5
Joined: 04 Jul 2013, 11:35

Re: Sala de nunţi

Post by Rodicuta »

Salut Dragi viotoare miresuici si femei deja in toata legea :). Am si eu un milion de intrebari despre nunta si cred ca voi ma puteti ajuta!!! Ajutati-ma cu parerile voastre despre alegerea salii. Avem de ales intre sala Sydney si sala Versaille este noua in Orhei. Am fost la ambele, sunt ambele frumoase problema e ca Sydney are acele coloane care impiedica contactul vizual dintre prezidiu si oaspeti, si inca esti obligat sa semnezi in contract ca trebuie sa iei 14 feluri de bucate, dar la Versaille problema e ca nu are curte. Ajutati-ma va rog . Ce stiti despre aceste sali si cum credeti cit de important este sa ai unde iesi afara? Multumesc anticipat.


Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: Sala de nunţi

Post by Diana 2013 »

Rodicuta wrote:Salut Dragi viotoare miresuici si femei deja in toata legea :). Am si eu un milion de intrebari despre nunta si cred ca voi ma puteti ajuta!!! Ajutati-ma cu parerile voastre despre alegerea salii. Avem de ales intre sala Sydney si sala Versaille este noua in Orhei. Am fost la ambele, sunt ambele frumoase problema e ca Sydney are acele coloane care impiedica contactul vizual dintre prezidiu si oaspeti, si inca esti obligat sa semnezi in contract ca trebuie sa iei 14 feluri de bucate, dar la Versaille problema e ca nu are curte. Ajutati-ma va rog . Ce stiti despre aceste sali si cum credeti cit de important este sa ai unde iesi afara? Multumesc anticipat.

salut, noi pu noi spre exemplu a fost foarte important ca sala sa aiba curte, sa nu iasa invitatii dintr-o data in strada, din aceasta cauza am si ales o sala nu din Chisinau, - multe din ele fiind fara curte, am ales in final - La Plopi, Magdacesti.
Nu cunosc salile de care ai mentionat, ddar noi suntem invitati sapatamina viitoare la o nunta la Sidney, si dupa asta daca te intereseaza si daca nu e prea tirziu,o sa imi pot expune parerea vizavi de aceasta sala...


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Sala de nunţi

Post by Olecika »

Diana 2013 in cautarea unei sali pentru nunta noastra am colindat si Orheiul, respectiv am fost la ambele sali mentionate :)

Parerea mea este ca Sydney este o sala foarte frumoasa dar mi se pare incomoda pentru nunta, in primul rind din cauza coloanelor, in al doilea rind din cauza ca are 2 etaje, fourchetul fiind la 1 etaj si plus la asta si o curte mare. Asta inseamna ca din start o parte din invitati nu vor fi in sala pe parcursul nuntii... Pentru mine acesta a fost primul dezavantaj care m-a facut sa renunt la aceasta sala... Plus la asta noua ne-au zis, am fost prin februarie, ca nu ne pot spune exact care este pretul pentru meniu si nici in contract nu indica, deoarece preturile la produse se schimba si daca se va scumpi atunci si ei vor mari pretul :(

O prietena a fost ca si invitata aici si eu chiar am rugat-o sa urmareasca cum se comporta oamenii in sala si cit de comoda e :) Desigur ca dupa nunta ea a venit cu aceeasi parere: In sala erau putini si oamenii mereu ieseau pe afara. Depinde si de invitati desigur....

Referitor la sala Versaille, mie mi-a placut interiorul, e spatioasa, si aranjata cu gust. Cind am fost noi era inca in reconstructie si nici multe info nu prea ne-a putut oferi domnisoara de acolo, asa ca am ramas doar cu impresia vizuala.

Parerea mea este ca daca te interesezi mai bine referitor la Versaille, despre meniu, preturi si deservire si sunteti de acord e mai bine aici... Chiar si daca oamenii nu danseaza, ei oricum vor fi sala la masa participind la sarbatoarea voastra :)

Ca exemplu iti pot da o nunta la care am participat ca dansatoare. A avut loc la rest NOROC, CChisinau... Cam aceeasi poveste ca si Sydney... Nunta era cam de 120 persoane, insa la un moment dat in sala de la et 2, pe platoul de dansuri erau vreo 20 persoane... Practic nu avea cine sa danseze.

Cam mult am scris dar as vrea sa stiti ca mult conteaza amenajarea salii pentru nunta... Multi daca coboara la et 1 la baie sau fourchette atunci greu vin inapoi... Depinde de ce va doriti :) MULTA BAFTA!!!


Rodicuta
Posts: 5
Joined: 04 Jul 2013, 11:35

Re: Sala de nunţi

Post by Rodicuta »

Fetelor va multumesc mult pentru sfaturi!!!! Diana 2013 daca o sa-mi expui parerea saptamina viitoare despre Sydney o sa-ti fiu foarte recunoscatoare. Olecika i-ti multumesc pentru pareri, ele chiar conteaza pentru mine. Daca cineva mai are informatii despre aceste sali astept parerile voastre. Sau poate mai cunoasteti vreo sala buna pentru 170 de invitati, si costul de 500 lei pentru o persoana va rog mult sa-mi comunicati. Succese in toate!


User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Sala de nunţi

Post by mmgg29 »

Am facut un tur virtual la Sydney si as vrea sa spun ca n-as face nunta acolo. Designul simplu si elegant imi place, dar din cauza scarilor din mijlocul salii, coloaneler si masa prezidiumului care pare prea departe, as cauta alta sala.


Tanya_d
Posts: 57
Joined: 04 Jul 2013, 12:18

Re: Sala de nunţi

Post by Tanya_d »

Salutare fetelor! In primul rind vreau sa va felicit pe toate pt acest forum... este ft util pentru miresuici in aceasta perioada zbuciumata de alegeri si pregatiri... Sper sa ma primiti si pe mine printre voi si sa ne ajutam reciproc cu sfaturi si opinii ;)
Vreau sa va intreb opinia voastra despre Casa Nuntii Noroc... Cine a facut nunta acolo in ultima perioada?...sau poate a fost ca invitat ?...Ce v-a placut si ce v-a deranjat?
Mie imi place foarte mult sala ( si aici ma refer la Perla Hall, pt ca vom avea o nunta relativ micuta 140-150 persoane)... E asa cum am visat in culori deschise, un amestec de stil classic si modern... e ft finut, si nu necesita decor incarcat, plus ca ei singuri decoreaza mesele cu flori vii...au si o terasa frumos amenajata pt inregistrarea civila... au si arca si toate accesoriile necesare (numere pe mese, panou pentru aranjarea invitatilor la masa, bol pentru plicurile de bani, lumini pt dans etc.) ...
Dar mai este ceva.... este Sala de Aur ... care ofera tot ceea ce ofera Noroc la acelasi pret, doar ca pe linga asta mai au si furchettul inclus, si inghetata, si havuz de ciocolata, si 45 min un interpret, si tortul miresei il dau ca Bonus pt 160 de invitati si mai nu stiu ce... Si VS tot insista sa facem acolo .... Sala de Aur are un interier mai specific, e frumos, dar nu-i al meu... pentru mine e prea intunecat, draperiile celea is prea grele, e un stil asa mai aristocratic, dar eu vreau ceva mai romantic, mai moale... vreau culori deschise...
Voi ce parere aveti...?


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Sala de nunţi

Post by CristinaB »

Buna Tanya si bine ai venit printre rindurile miresuicilor active pe acest forum!
Cred ca fiecare dintre noi are o imagine a cum trebuie sa fie nunta noastra, a idealurilor noastre! Dar atunci cind ajungem la momentul sa aducem visele la realitate, realizam ca realitatea este mult mai dura si depinde de foarte multe lucruri..am zis multe si nu la obiect! :roll:
Deci parerea mea, daca diferenta de bani nu va deranjeaza si vo puteti permite eu zic sa alegeti Perla Hall, cum nicum, din cite stiu eu este o sala noua, proaspata ...iar de administratia NOROC am auzit doar lucruri bune...
Daca nu, Sala de AUR ofera destul de multe avantaje si nici sala nu e urita...plus ca deja numele lor este bine pozitionat pe piata...Cineva din miresuici 2013 facuse aici si ramasese mega incintata!
Mult succes si ne tii la curent cu deciziile tale!


Image
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Sala de nunţi

Post by Olecika »

La NOROC ne-am gindit si noi initial, am fost si am vb cu dna administratoare, intr-adevar e frumos dar e aceeasi problema ca si la Sydney, adica este riscul ca se pierdeti oaspetii pe la terasa :)

In rest acolo e foarte bine, si iti pot recomanda chiar aceasta sala. Am fost acolo ca si dansatoare ( nu ca invitat) si am vazut ca e destul de comoda pentru dansuri, mirii ii vad pe invitati, invitatii pe miri, e comod de facut frumos toate obiceiurile, adica este loc destul intre mese si in fata mesei tinerilor.

Despre bucate pot sa zic ca sunt destul de bune, din ceea ce am gustat noi, masa pentru echipa artistica :)

Daca e sa alegi in Noroc si Sala de Aur, atunci eu sunt cu ambele miini pt Noroc :) MULTA BAFTA :)


Locked