Dansatori

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Dansatori

Post by Olecika »

adrasg, aici o sa te contrazic si inca tare :)

Depinde la ce nunti ai fost si ce dansatori ai vazut acolo. Sunt grupe care poate strica imaginea dansatorilor la nunta, insa daca e sa analizezi obiectiv necesitatea acestora atunci vei vedea ca nu e chiar asa.

In primul rind dansatorii sunt alaturi de miri de la inceputul nuntii si pina la masa mare. Vorniceii se ocupa cu alte chestii (pun buchetzelele, servesc oaspetii cu bautura....) in loc sa stea in spatele mirilor si sa ia cadourile si florile :)

Apoi, dansatorii trebuie neaparat sa iasa la dans la prima masa, atunci cind oaspetii abia s-au asezat la masa, atunci cind muzicantii fac partea lor cu muzica de veselie si pahar, cind se chiuie si un pic se mai incalzeste atmosfera.

La cite dintre nunti tineretul se ridica de la masa si incepe sa danseze in fata mirilor si sa chiuie si sa indemne toata lumea sa chiuie???????? La foarte putine, as zice 1 la 10 :)

La cele mentionate se adauga programul artistic care trebuie sa fie bine gindit, nici prea multe si nici prea putine dansuri.

Si desigur obiceiurile, care sunt facute tot de dansatori.

Cine are tineret suficient de activ si care va putea iesi sa joace colacul miresei, colacii nasilor, cadourilor..... atunci chiar nu are nevoie de dansatori! Dar cine nu ???? Este un pic nu frumos atunci cind iese un vornicel sau o vornicica speriati, care nu stiu ce sa faca si se uita asa dezorientati la moderator.....

Nu trebuie sa vorbiti la general despre dansatorii la nunta pentru ca tot mirii si miresele din necesitatile lor ii incurajeaza sa ia preturi atit de mari sau sa fie atit de aroganti!!!!

Eu am scris si anterior, ca atunci cind alegeti dansatorii bazati-va pe experienta lor si recomandari. Cind va intilniti si oferiti avansul discutati klar toate aspectele: ora de venire, ora de plecare, cu masa inclusa sau nu, cind le dati banii, cite dansuri danseaza cu toti oaspetii..... Si apoi la nunta daca ei nu respecta ceea ce ati vb anterior atunci puteti sa aveti pretentii.

Cunosc grupuri care nu fac deloc chef cu invitatii, precum cunosc si altii care danseaza foarte mult cu invitatii.... Daca a facut cineva o alegere gresita nu inseamna ca trebuie sa vorbeasca despre toti asa, ca de exemplu : "JOS cu DANSATORII!!! FAC NUMAI RIS LA NUNTI!"


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Dansatori

Post by tancha_ru86 »

Olecika eu o sa te contrazic, dar nu in toate privintele. La mine la nunta am avut doua perechi de dansatori. S-au comportat foarte bine, au fost veseli, au dat un suflu de energie si veselie nuntii. Dar dincolo de dansuri, m-au ajutat mult, de la inceputul nuntii, adica de la intampinat si pana la sfarsit, cand mi-au facut un dans surpriza - arabesc, de care eu nici n-am stiut ca il au in program, apoi s-au schimbat si au dansat restul dansurilor la 4 dimineata alaturi de invitati. Ca la mine nunta a tinut pana pe la 5 si invitatii tot nu se dadeau dusi de pe ringul de dans. Au avut grija de colacul miresei, se sfatuia cu tamadaua ce mai au de facut, intr-un cuvant mi-au usurat enorm stresul meu. Din pacate, eu n-am avut niste vornicei de incredere si daca n-as fi avut dansatorii as fi dat-o in bara, cred. Am dat in 2012 180 de euro, deci nu ne-au scuturat de bani, dar le-am asigurat transportul, au venit si au plecat impreuna cu invitatii cu rutiera. Ne-am inteles sa-i luam cu rutiera cand ne ducem la cununie la 2. Ei ne asteptau la biserica, la 2 ziua si pana a doua zi la 6 au stat la restaurant fara sa aiba vreo pretentie.
Pana aici sunt de acord cu tine.
Dar pot si sa te contrazic. Frate-meu a facut nunta anul asta in iunie si n-a avut dansatori, in schimb a avut doi vornicei de toata treaba. Atunci cand ai zis tu ca toata lumea abia s-a asezat la masa si tineretul n-are chef sa danseze si ar trebui sa iasa dansatorii ca sa incinga atmosfera, vorniceii au iesit primii la dans si tineretul imediat dupa ei, in frunte cu mine :D , desi eram flamanda aveam chef sa dansez. Toate traditiile le-au facut vorniceii si tineretul si a fost foarte vesel. Nu a avut nevoie de dansatori pentru ca a avut niste vornicei de incredere. Si vorniceii nu sunt de profesie dansatori, ori sa fie foarte indrazneti, insa luandu-si in serios statutul de vornicei au facut treaba excelenta.

Deci se poate si cu si fara dansatori, dar conteaza foart mult invitatii, tineretul si mai ales cum sunt vorniceii. Iar daca alegi niste dansatori, alegei dupa recomandari.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
natasika
Posts: 1
Joined: 28 Jul 2013, 21:37

Re: Dansatori

Post by natasika »

tancha_ru86 spune te rog pe cine ai avut ca dansatori?mersi anticipat!!


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Dansatori

Post by Olecika »

Ooo, macar cineva ma intelege si pe mine in aceasta privinta :D ms Tancha_ru86 :)

Ideea asta o sustin si eu :) Trebuie sa decida fiecare individual, in dependenta de invitatii pe care ii are :) Sincera sa fiu, pot sa enumar pe degete nuntile la care vorniceii la prima masa au facut chef si veselie in fata mirilor si a invitatilor. Fratele tau e un norocos!

Dar nu trebuie ca cineva care a avut o nunta ideala fara dansatori sa strige in gura mare ca iata ei fac ris din nunta si nush ce.....

Si concluzia este ca trebuie sa va informati bine in privinta dansatorilor, la fel ca si a muzicantilor, foto-video...... Doar asa nu veti avea de regretat!!


Tineretea
Posts: 1
Joined: 24 Jan 2013, 15:28

Re: Dansatori

Post by Tineretea »

Olecika te sustin 100%.Eu singur sunt dansator si pot spune ca am vazut foarte multe nunti cu foarte multa lume diferita.Nu cred ca e cazul din cauza unor dansatori de strigat in gura mare"Jos Dansatorii"si de stricat reputatia la toti....daca pleaca cineva la un medic shi acela nu a dat tratamentul necesar nu inseamna ca toti medicii sunt neintelepti.Eu personal cind ma intilnesc sa iau avansul explic totul de la A pina la Z care este programul nostru,cit costa,la ce ora o sa fim noi pe loc de ce avem nevoie,dau recipisa ce tine suma de bani ca pe parcurs sa nu apara probleme.Cineva scria ca preturile sunt foarte mari,cei de la JOC costa 300 de euro (nu uitati este JOC).Sunt dansatori foarte buni la preturi de la 160-200 de euro si fac un show foarte frumos.
Padure fara uscaciuni nu exista .Cind este vorba de ales dansatorii discutati orice traditi,orice dans ,analizati programa care o fac ca sa nu apara probleme in timpul nuntii.


Fefe
Posts: 83
Joined: 16 Oct 2012, 15:34

Re: Dansatori

Post by Fefe »

Fetelor cine cunoaste trupe de balerine, va rog scrieti nr...mersi anticipat


Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Dansatori

Post by Sweety »

Pentru cine este încă în căutarea dansatorilor:
Ansamblul ”Fluieraș” - la nunta noastră au fost mult mai buni decît în acest video și cînd ne-au luat la dansul țigănesc iubitului meu soț care zicea mereu că nu poate dansa deloc îi zburau picioarele așa că au rămas toți cu gura căscată!!!:))

Apropo, primul dans tot unul din ei ne-au învățat să-l dansăm - Olimpiu 069191748


mariska1
Posts: 100
Joined: 20 Oct 2012, 16:35

Re: Dansatori

Post by mariska1 »

noi la nunta am avut o singura pereche de dansatori de la scoala de dans Exclusiv care au fost la un nivel ridicat,de ce am hotarit sa-i luam pe ei,caci nu doream alti dansatori sa danseze doar dansuri moldovenesti si tiganesc, doream ceva diferit,asa ca au dansat 2 dansuri moldovenesti,unul tiganesc,un vals ei singuri,si alt vals ne-au luat pe noi la dans,unul din buric care nu era deloc iesit din comun,unul foarte discret si inca un dans si toate traditiile,gen dansatul colacul miresei,colacii nasilor,au fost bravo


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Dansatori

Post by Olecika »

ooooohooo, cind au reusit atitea dansuri sa prezinte????????


mariska1
Posts: 100
Joined: 20 Oct 2012, 16:35

Re: Dansatori

Post by mariska1 »

au reusit si s-au descurcat foarte bine,chiar mi-au placut...


Post Reply