Naşii - părinţi spirituali

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by catiushka »

lencik88 wrote:Salut fetelor!!! Iata ca suntem pe ultima suta de metri pina la ziua cea importanta si speciala,insa n-am m-ai reusit sa gasim nanasi.Din fericire, preotii cununa si fara nanasi iar mai multi afirma ca uneori e mai bine sa nu ai nanasi,pentru ca de multe ori relatiile mai devreme sau mai tirziu se strica...Fara indoiala, e bine sa ai nanasi,dar in cazul cind intradevar sunt foarte buni prieteni si se cunosc foarte bine intre ei.....Oricum va doresc tuturor sa va alegeti nasii potriviti!!!!Succese tuturor si revin cu detalii de la nunta...
noi tot sintem intr-o situatie ca nu vrem nasi tot din aceleasi considerente, plus ca nu mai traim in moldova, dar parintii mai mult ne impun
voi cum ati impacat pe toti? o sa stea martorii de inscriere linga voi? caci mie mi-e foarte interesant
o nunta frumoasa si asteptam detaliile


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Kitsurica »

Salut dragele mele miresuici, citesc cu mare atentie ce postati pe acesc forum si e foarte util mie ca viitoare mireasa, vroiam sa scriu de ieri sa ma exprim cu privire la citeva teme discutate, dar astazi s-a schimbat situatia si as vrea sa va spun istorioara mea: pina nu demult nici in plan sa facem nunta, dar nasi deja aveam, sunt o pereche minunata, ne intelegem foarte bine, nasul e prieten din copilarie cu vs, iar cu nasa am devenit prietene practic decind am inceput sa am orelatie cu iubitul meu, asta 7 ani de zile, mereu suntem la ei invitati, de sarbatori si chiar fara de motiv, intre timp au 3 copii si cind se nascuse al doilea copil ziceau sa ne ia de cumatri,insa soacra a vr. cu mama nasului ca mai bine nu ne ia de cumatri ca o sa-i luam de nanasi, eu la timpul ala ma suparasem ca se implicase in treburile noastre, nici unul din nou inca nu botezase nici un copil si vroiam lucru asta, dar cu toate ca in plan nu era sa facem nunta, ne-am gindit ca ar fi nasii perfecti pentru noi si de atunci stiam ca nanasi avem, mai in gluma mai in serios ii spuneam nanasi la citeva reunirii de grup asa ca ei au intuit ca o sa ne aiba de fini.Anul asta la ziua mea verii mei care stiau ca ei o sa ne fie nanasi ii spuneau nanaselu si nanasica, asa ca dupa asta ne-au chemat ei intr-o zi la ei si la masa ne iau direct la intrebari daca ii luam de nasi si noi desigur ca zicem da, ei foarte tare sau bucurat si deja am inceput sa zicem ce planuim cum nunta, chiar daca la etapa ceia inca serios de nunta nu ne apucasem.Nasa a luat foarte in serios obligatiunile ei de nasa ca la urmatoarele intilniri deja imi spunea ce ar vrea sa imi daruiasca la nunta, citi invitati va avea a spus la rudele lor ca vor fi nanasi, atit de entuiasmata ca am prins si noi energie si am inteles ca nu vrem sa taraganam si sa facem nunta, aici se mai deschid citeva aspecte dar sa nu scriu romane o sa le scriu in alt compartiment, deci pina acum nu ma pregateam de nunta si stiam ca nasi am. Peste o perioada observasem ca nasa cind ne intilnim nu mai are entuziasmul de alta data si atunci cind eu deja ii spun de planuri de nunta e putin distanta, apoi intr-o zi mi-a zis daca ii dam colacii, eu in gluma zic ca desigur ce va temeti ca nu o sa va dam, si iata toate bine si frumoase pina azi cind am fost la zoo impreuna si discutind, am aflat ca sau mai schimbat la ei planurile, nasul pleaca peste hotare iar ea tot o sa plece in iarna, dupa care la vara vine dupa copiii si pleaca cu totii, nu aveti ideie ce m-am intristat eu, fiindca ii vreau anume pe ei ca nasi, nici nu ma gindesc daca ar fi sa caut pe alcineva pe cine, fiindca eu vreau anume cum se spune sa fie prieteni pe viatsa, parinti spirituali. Deci ea nu mi-a spus nimic cum ca refuza, dar am inteles ca cu nunta noastra ii dam planurile lor peste cap si la cita cheltuiala ii punem sa vina toti cu 3 copii din Italia la nunta. Noi vrem sa le ducem colacii in ziua cind ei implinesc 8 ani de casnicie, ne-am gindit ca ar fi frumos si stiu ca nu o sa ne refuze, dar am inteles ca daca nu le ducem colacii si nu ii prindem de nasi raminem fara nasi, asta ar insemna ca nu mai facem nunta asta precis, plus imi pare rau ca pleaca oricum nu o sa-i putem avea alaturi, insa de la ei ma incarcam cu energie pozitiva enorma si nici nu as vrea sa ii pun in situatie sa se cheltuie. Sunt foarte stresata in privinta asta, stiu ca am scris romane dar am vazut ca va ajutati reciproc cu un cuvint de bine, iar asta citeodata este tot ce trebuie, va multumesc


kristiknelu
Posts: 32
Joined: 07 Feb 2013, 13:01

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by kristiknelu »

Kitsurica, ce pot eu sa te sfatui, e sa faceti cununia mai inaite de nunta propriu zisa. Asha va fi cel mai bine: ii veti avea pe nashii doriti si nici nu va trebui sa vina ei de unde pleaca cu toata familia. Am fost la nunti unde nu erau nashii la masa de prezidiu, dar erau parintii. Daka simti ca anume pe ei ii vrei de nashi, pai luatii anume pe ei, si mergeti simplu la biserica intro zi: voi, nashii si parintii.

Eu foarte mult ma bucur ca am facut cununia innaite de nunta, a fost si tatal meu la cununie.. a reushit... si inca un plus mare ca voi avea mai mult timp la dispozitie in ziua nuntzii...

Sfatul meu e sa vorbiti deschis cu nashii si impreuna sa gasiti o solutie :) Mult succes in pregatiri


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by maryLand »

Si eu as zice ca nu e timp de asteptat. Sincer, sa fiu in locul prietenilor vostri...sa se vorbeasca atita si sa nu se intreprinda ceva...tot m-as pune pe ginduri.
Faceti o cerere frumoasa, cu emotie si ginduri bune...si cu siguranta va veni si solutia.

Nasii nostri la fel, au avut un moment de depasit...nasa trebuia sa nasca in ziua nuntii nostre. Totusi ne-au acceptat, am jucat o nunta vesela si frumoasa...a nascut peste 1 saptamina. Daca asa a fost sa fie- a fost bine!

Bafta in toate!


Image
mariska1
Posts: 100
Joined: 20 Oct 2012, 16:35

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by mariska1 »

Kitsurica,fix c-am in asa siuatie ne aflam si noi,nasul era prietenul sotului din copilarie si eu i-am cunoscut pe ei cind in urma cu 2 ani au venit pentru prima data ei in Moldova,fiind de vreo 5 ani prin strainatate sa faca ei nunta lor, eu am facut cunostinta cu ei,mi-au placut foarte mult de ei si in timpul acesta am primit cererea de casatorie neavind nasi,in acelasi moment sotul s-a gindit la ei si le-am propus asta,au acceptat doar avind o rugaminte, sa nu facem nunta tot in anul acela,asa si am facut,am jucat la nunta lor si peste 1 saptamina ne-au cununat si pe noi,ca pe 10 august 2013 facind nunta. Alt aspect e faptul ca foarte tare ne-au ajutat ei,noi fiind plecati intr-o tara in strainatate nu prea aveam de lucru si la mine si la sotul nu prea ne mergea cu lucru,intr-o zi vorbind cu nasii prin skype ei ne propun sa ne mutat la ei,in tara unde sunt ei ca este mai bine cu lucru si asta era cu jumate de an inainte de nunta noastra 2013,noi avind dorinta sa ne facem singuri nunta si asta fiind scopul nostru cind am plecat in strainatate,am zis ca trebuie sa riscam si sa o luam de la zero in alta tara,multumesc la Dumnezeu ca avem asa nasi,acum totul e bine,traim cu nasii,avem de lucru si toate incet incet se aranjaza in viata. Kitsurica ti-am povestit pe scurt istorioara noastra,ca sa vezi ca iesire din situatie este tot timpul,acum puteti sa faceti numai inscrierea si cununia repede cum am facut-o noi,acasa,la o masuta cu toate rudele apropiate si asa de vesel a fost,am dansat si chiuit toata noaptea,parca eram chiar la nunta si pe urma cu timpul se aranjeaza toate...o sa faceti si nunta cind o sa aveti posibilitatea si voi si nasii vostri,am cunoscut multe perechi care avind deja si copii mari si au facut nunta(are sotul meu o vorba" Ce ti-i scris,in frunte ti-i pus").


lencik88
Posts: 56
Joined: 11 Jun 2013, 23:31

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by lencik88 »

catiushka wrote:
lencik88 wrote:Salut fetelor!!! Iata ca suntem pe ultima suta de metri pina la ziua cea importanta si speciala,insa n-am m-ai reusit sa gasim nanasi.Din fericire, preotii cununa si fara nanasi iar mai multi afirma ca uneori e mai bine sa nu ai nanasi,pentru ca de multe ori relatiile mai devreme sau mai tirziu se strica...Fara indoiala, e bine sa ai nanasi,dar in cazul cind intradevar sunt foarte buni prieteni si se cunosc foarte bine intre ei.....Oricum va doresc tuturor sa va alegeti nasii potriviti!!!!Succese tuturor si revin cu detalii de la nunta...
noi tot sintem intr-o situatie ca nu vrem nasi tot din aceleasi considerente, plus ca nu mai traim in moldova, dar parintii mai mult ne impun
voi cum ati impacat pe toti? o sa stea martorii de inscriere linga voi? caci mie mi-e foarte interesant
o nunta frumoasa si asteptam detaliile
Salut catiushka! Noi tot traim peste hotare,chiar daca e buna zicala "mai rarut,mai dragut".Noi cautam disperati nanasi,insa nu vroiam sa luam pe cineva strain sau ca decoratie la nunta.Parintii au respectat decizia noastra,iar noi am hotarit sa fie vorniceii linga noi atit la biserica cit si la masa. Pentru ca cel mai important e sa fie casnicia fericita si reusita.Mai ales ca numai la noi si in Romania se practica aceasta traditie...In Europa nu mai vezi asa ceva si sunt si ei fericiti in casatorie.Din pacate,in generatia noastra nu se mai respecta atit de reciproc mirii si nasii cum pe vremurile trecute....Uneori e pentru fala..Nu vreau sa ma intelegeti gresit,chiar ma bucur pentru cei ce isi gasesc nasi potriviti si fac accent pe potriviti...Succese la toti si sper ca parintii sa inteleaga si sa luati o decizie corecta.Bafta..


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Kitsurica »

va multumesc mult pentru sustinere si eu cred ca timpul o sa le puna pe toate la locul lor si toate astea nu sunt doar retraieli ale miresei inainte de nunta, inca nu stim ce o sa facem si cum o sa facem,sper si eu ca o sa fie bine, nu as vrea sa aminan totul, as vreas sa pot reveni aici pe forum si sa ma pot lauda cu vesti bune ca toate miresuicele


xiusha
Posts: 11
Joined: 06 Mar 2013, 14:14

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by xiusha »

Fetelor sa va povestesk si eu pe skurt istorioara noastra ku nasii..pe 1 noiembrie 2011 am fakut kunostinta ku o pereke,noi fiind primul an departe de parinti kiar ne bukurasem k am intilnit asa oameni buni..mereu ne telefonam,ne ajutau dak aviam nevoi..si la o intilnire ei nutiu kum sau exprimat in fel k...eiiii..makar de vriun kumatru niati lua dak nu de nasi...si de atunci am pus accent deja pe ei ka nasi...anul acesta deja mergind vorba mai serios de nnuntaliam dus kolacii.au acceptat ferici..si ei..si noi!!!dar iata k fericirea nu adurat kam mult..la ei in familie au aparut kiteva probleme...k din pakate sunt pe kale de divort..si cea mai mare problema k asa zisul nas sa refuzat de noi dar nasa zice k ku el sau fara el merge mai departe ku toate k ii intro situatie kam grea din toate punktele de vedere kiar si financiar..nici nustiu fetelor se poate de cununat doar ku nasa fara nas???


irina irina
Posts: 6
Joined: 10 Jun 2014, 13:00
Location: chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by irina irina »

cine ma poate ajuta sami gasesc nasi am avut nasi timp de un an si in luna mai neau anuntat ca nu ne mai cununa ca divorteaza si nunta mea se apropie ce a mai ramas pana in 29 august pe cine am intrebat toti au refuzat ajutati-ma


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by romanct1 »

irina irina wrote:cine ma poate ajuta sami gasesc nasi am avut nasi timp de un an si in luna mai neau anuntat ca nu ne mai cununa ca divorteaza si nunta mea se apropie ce a mai ramas pana in 29 august pe cine am intrebat toti au refuzat ajutati-ma
roaga parintii sa va gaseasca nasi, inainte asa era obiceiul, acum asta te poate ajuta


Post Reply