Lista Neagră

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lista Neagră

Post by maryLand »

Si eu sunt de acord ca prestatorii de servicii sa fie hraniti, serviti cu apa, ceai , cafea, poate 1 singura sticla de alcool.
Eu muncesc 8 ore pe zi, dar eu stau pe scaun, beau apa cind vreau, merg la baie cind vreau, am 1 ora pauza de prinz.
Imaginati-va ca echipa foto si video is iau 1 ora pauza ca sa manince la MCDonalds... :lol: mai ales cei ce fac nunta in suburbie...iuhhhuuu. Plus la toate, in majoritatea cazurilor se lucreaza peste 12 ore.

Desigur ca nu admit exagerarea cu bautura....atita timp cit ai niste obligatiuni, ai un contract sua recipisa...trebuie sa ti le indeplinesti. Prestatorii ingimfati sau alcoolici trebuie scrisi in lista neagra.Cazurile de acest gen ins apot fi prevenite. Eu personal la toti prestatorii nostri le-am spus , alcool nu va fi servit, decit 1 singura sticla. Nimeni nu a cerut, nu a furat, nu a baut pe sub mese.


Image
CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Lista Neagră

Post by CristinaB »

Amore ,nu te supara dar Nikutsa are un pic dreptate! Eu cred ca nimeni din noi (sau foarte putini) cistiga de la 100 euro /zi. Nu zic fiecare serviciu are si plusuri si minusuri dar o data ce prestatorii au acceptat sa faca anumit serviciu atunci trb sal faca la superlativ, indiferent prin ce modalitate am ajuns la ei...
Daca prestatorii/muzicantii au careva cerinte atunci ar fi corect si din partea lor sa le anunte la semnarea contractului sau la primirea avansului...


Image
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Lista Neagră

Post by Olecika »

Cel mai corect, cred ca ca ar fi ca fiecare mire si mireasa sa decida individual daca doresc sau nu sa serveasca cu ceva prestatorii de servicii la nunta lor.

Eu de exemplu, atunci cind se apropie o nunta la care urmeaza sa lucrez, intreb pe miri, va fi sau nu ceva de mincare pentru noi si apa. Sunt cazuri cind mirii zic ca e si normal sa fie, vom organiza totul... Altii zic ca vor vedea atunci...

Au fost insa si cazuri cind mirii ne-au zis ca nu va fi masa pentru noi si nu e nimic grav in asta. Noi ne-am procurat singuri apa (de care avem nevoie foarte mare) si cite ceva de mincare. Important este ca ne-au anuntat ca asa e situatia, fiecare isi organizeaza cum doreste nunta.

Au fost insa cazuri cind mirii ne-au zis sa nu ne facem griji, ca va fi si ceva de mincare, si desigur apa, suc, ceai, cafea... insa in realitate nu a fost. Credeti-ma, sa stai de la ora 17 00 pina la ora 01 00 - 02 00 fara apa sau o tartina nu e deloc usor.

Defapt ceea ce vreau eu sa zic, este ca ar fi bine sa ziceti prestatorilor despre eventualele situatii care vor fi la nunta, referitor la masa, pentru ca sa nu fie situatii neplacute si pentru voi, si pentru ei.


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Lista Neagră

Post by Kitsurica »

vad ca mesajul meu a stirnit furori, eu cred ca sunt rautacioasa la capitolul asta, parerea am facut-o dupa citeva nunti la care prestatorii de servicii au reusit sa strice cite ceva anume din aspectul asta si va spun si care au fost, in 1 rind, nunta surorii mele, pe la dezbracatul miresei cauta foto-video daca ai de unde ca ei s-au dus sa-si cumpere tigari, si chiar daca au primit bani buni pozele si video sunt dezastru, stiu nunta la care pe la mijlocul nuntii echipa muzicala nu mai cinta deloc si isi faceau poze, stateau mesenii in liniste, sa nu mai zic citi bani i-au ei, la aceiasi nunta si dansatorii imblau cu cersitul ca la un moment dat nasul le-a aratat obrazul, alta nunta au venit la miri si i-au spus ca ei nu mai cinta ca nu au mincare pe masa, la care desigur mirii s-au indignat ca ei platise si pentru masa muzicantilor, dute cauta administratoare, desigur dispozitie stricata, mai rau stiu si din astia care nu mai cinta normal daca ceva nu le place si multe alte cazuri. Bine e un lucru greu, e de noapte si e obositor, nu e o problema sa fie masa pentru dinsii, alcool as fi cam contra, poate doar o sticla, apoi la sfirsit ii multumesti, problema e ca nu isi onoreaza munca pe care trebuie sa o faca, de ex. nu doresc sa cinte piesele solicitate, nu fac decorul cum a cerut mireasa si multe alte chestii care vad ca s-au adunat 18 pagini in lista neagra deci ele sunt si din pacate destul de multe. De ce atunci cind vr cu ei iti promit marea si sarea iar apoi te trezesti cu mitsa-n sac. Apropo eu lucram cu 30 min pauza, asta inclusiv pentru wc, masa, apa si alte chestii, la pauza ieseam doar cu acordul unui supervaiser si demulte ori nu il primeam sau asteptam sa vina alta persoana din pauza, cu un salariu lunar care in lunile bune nu depasea 250 euro, deci cerind 2000 euro pe seara lasa-ti jaluitul ca ce greu va e, nu cred ca daca ati cere apa de la un chelner nu vi se va oferi, in caz ca lipseste la masa, si marea majoritate a nuntilor au masa pentru echipa festiva, atunci de ce apar in lista neagra atit de multi prestatori de servicii?


Ulieana
Posts: 83
Joined: 12 Feb 2013, 15:27

Re: Lista Neagră

Post by Ulieana »

Fiecare eveniment e frumos in felul sau !!! Nu puteti compara evenimentele intre ele deoarece pentru cineva a fost frumos pentru cineva nu ...Fiecare cu parerea sa.....si haideti sa ne expunem fiecare parerile dar sa nu ne luam la cearta si jigniri ....ca dute in alta parte vino in koace....Orice eveniment e individual si pentru cineva unii prestatori au fost superi pentru cineva au fost oribil...cuiva ia placut...altuia iau dat lacrimile de scirba. Ne expunem parerile, trairile, impresiile si fiecare cititor a acestui forum culege tot cei mai bun pentru el fie cai viitoare mireasa fie cai miresuika in istorie fie caitatik, bunica, bunel etc.


Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Lista Neagră

Post by Nikutsa »

Eu nu am avut intentia sa ofensez pe nimeni , dar ca nu-mi plac prestatorii de servicii care intra aici, cu reprosuri la adresa noastra , e un forum pentru mirese ca sa faca schimb de opinii ;


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Lista Neagră

Post by Olecika »

Nikuysa.. nush daca te referi la mine sau nu, insa eu nu ma simt ofensata de mesajul tau :) ba mai mult chiar te inteleg si iti sustin ideile :)

Ideea e ca tot noi, mirii si miresele am deprins prestatorii sa aiba un asemenea comportament: rochii de mireasa scumpe, coafuri si machiaj la fel, nu mai zic de decor, muzica, invitati speciali, dansatori....

Cum am mai zis, eu cred ca e individual pentru fiecare nunta si nu ar trebui sa se supere unii prestatori ca nu au mincare sau alcool. Sunt si nunti unde vine mai multa lume, sau nu ajung locuri la mese (initial a fost si la noi aceasta problema, erau mai multi invitati decit locuri in sala :D ) si imi imaginez ca in acel moment sa vina muzicantul sau dansatorul si sa imi zica ca el nu are ce minca sau ce bea. Eu cred ca i-as zice vreo doua :)

Principalul ca atunci cind alegem un prestator sa ne bazam pe experienta lui, sau pe alte ceremonii unde au mai fost.

PS Deja am mai multe situatii in care ma conving ca artistii consacrati ca: Andrei Porubin, Adriana Ochisanu, Zinaida Julea, fam Manciu si consider ca si multi altii, dau dovada de mult mai multa educatie si profesionalism ecit cei mai noi si cu fitze :) ATENTIE MARE si nu uitati ca CINE DETINE INFORMATIA ACELA CISTIGA


User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Lista Neagră

Post by K_ID_25 »

Imi place sa vad ca discutia de aici este una bazata pe argumente si ne felicit pe toate cu acest fapt. Fiecare are un punct de vedere al sau pe care l-a format in urma unor experiente de viata.
Eu tot sunt angajata de la 9 la 18 si mi se ofera timp liber pentru masa o ora, dar nimeni niciodata nu ma intreaba ce vreau sa maninc si sa beau sau daca in general am timp sa imi iau pauza asta. Dupa cum ziceau si fetele ... daca as avea un salariu de 2000 euro , fie el si 500 euro pe ZI cred ca as fi cea mai exemplara angajata capabila sa reziste 8 ore fara sa fie "hranita si ingrijita" in mod special, suntem oameni maturi la urma urmei si trebuie sa intelegem ca pentru un salariu atit de mare chiar si peste hotare exista o anumita eticheta de comportament. Unde mai pui ca 80% din prestatori nici nu sunt inregistrati oficial ca sa mai dea si pe la fisc cu impozitele un 200 lei de om ca sa isi cumpere singuri mincarea cred ca nu e atit de scump. Si APROPO eu cind imi iau pauza nu maninc niciodata de 200 lei :)))) atunci de ce la nunti facem meniuri asa pompoase ?
Nunta e sarbatoare pentru nuntasi, dar pentru restul e locul de munca si trebuie sa fie clar stabilit acest fapt. Cred ca mai este de lucru la acest capitol si sper ca macar la copii mei la nunta sa fie mai bine.
PS: muzicantii mei au fost bravo, le-am pregatit masa, dar au venit la nunta cu 20 min dupa inceputul acesteia si nu au reusit sa se duca sa manince :D asa si le-a stat masa intinsa, au mincat abia dimineata.


Image
Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Lista Neagră

Post by Nikutsa »

E clar ca trebuie sa te comporti omeneste cu ei, chiar daca tu esti client si ei prestatori , tot oameni sunt si ei pina la urma ; probabil au si ei nemultumirile lor cum si noi le avem pe ale noastre ; cred ca cel mai important e bunul simt de ambele parti !


alina.macreac
Posts: 8
Joined: 19 Nov 2013, 12:19
Location: Chisinau, Moldova
Contact:

Re: Lista Neagră

Post by alina.macreac »

Am ajuns si eu la lista neagra desi am sperat ca nu voia ajunge aici dupa nunta, dar, nu, nu a fost sa fie. In primul rind video - o sun cu o seara inaintr si ii spun ca la orele 9 va veni cineva sa o ia cu masina, nunta noastra a avut loc la sud, ea fiind din chisinau. SI iata o replica CUM asa devreme, cine mai incepe nunta la ora asta, ca ar fi trebuit sa o punem la curent cu asa ora devreme, ca ea vineri( in momentul cind o sunam era la o alta nunta, si ea nustie cum o sa se elibereze si cum o sa reuseasca, ca ea nu le poate spune la tinerii miri ca va sta pina la 4, si tot asa niste fraze culminind cu iaka eu iti intork arvona, dar tu ia de pe makler si cautati alt cameraman!!! In ajunul nuntii!!! A doua zi, totusi am convinso ca totul trebuie sa fie la timp, toata ziua a fost nemultumita, nui lumina, imi tot arata ceea ce filmeaza ca nu se vede, erau lumini speciale, asa am facut un stil mai disco, iar la ea camera nu e performanta si nu poate sa filmeze noaptea, tot ii grabea pe parintii mei ca sa temrine nunta, hai cind incepem masa mare, cind dezbracam mireasa, cind taiem torta, eu vroiam ca nunta sa mai lungeasca, ea se grabea cci era obosita, sa filmezi doua nopti la rind fara sa te odihnesti. AM rams profund nemultumita...astept sa vad ce lucrare a facut, desi nici nu mai am mari sperante ca va fi ceva bun. Si alt lucru ce ma suparat a fost moderatoare noastra imbracta mini, absolut deloc corespunzator nici unei discoteci, nemachiata si ne coafata. sa tot cuprins prin holuri cu chelnerii(doamna cu copil acasa si sot), iam reprosat multe chestii, iar ea ma tot ameninta ca voi ramine fara moderator. Poate ca eu sunt omul care intotdeauna cer si astept ca cei din jur sa se implice la maxim in ceea ce fac, daca isi au pretul lor atunci sal lucreze pina la urma. Eu nu mam tirguit cu ei in pret sa ne cedeze, de aceasta si am fost foarte exigenta. Nu stiu daca se pot da sfaturi in asa cazuri!!! Despe moderatoarea mea am mai scris si in rubrica cu moderatori, de asta emootile sunt mai vagi.


Post Reply