Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Şezătoarea mamelor

Post by marcellla »

Natallliap, eu inca nu am un copilas dar sint foarte bine informata :D Matusa mea aici in Italia are gemeni de 1 an si le stiu practit orece miscare inca de la nastere. Deci, ceea ce vreau sa mentionez e ca terciurile pe lapte(de vaca) la aceasta virsta nu se recomanda, doar pe apa. Ea le adauga la final diferite brizeturi, sau de vaca slaba, sau gen Philadelphia(biologice). Nu vad in meniut tau terci de ovaz, sau ai uitat sa-l mentionezi? Carnita foarte slaba de pui la fel se recomanda la 8 luni, e foarte bun si ficatelul, ea ii dadea si ficat de iepuras, il maruntea bine si il adauga sau in terci sau in supa de legume. Fructe la fel foarte diversificate, aproape orice fruct, poate sint careva fructe care nu se recomanda dar acum nu-mi amintesc. Iaurt la fel biologic.....asta din ce-mi amintesc la moment ;).


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Marcellla, mersi mult de sfaturi! Lapte de vaci nu-i dau, m-ai inteles gresit. Am cumparat terciuri care sunt deja facute pe baza de lapte, ele sunt dulcii, de aia cred ca nici nu-i prea plac. Vezi ca noi am implinit 7 luni abia martea asta, si am inceput sa includ branza si galbenusul de ou de prepelita. Dar oricum, mananca putin el. Iata la o masa, poate sa manance 5, hai 6 lingurite de terci de exemplu, nu mai mult. Ficatul ma gandeam pe la 7 luni jumate.


Amelia
Posts: 281
Joined: 14 Nov 2011, 00:00

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Amelia »

Fetelor..cineva din voi sa confruntat cu alergie alimentara la bebelusi? cum ati tratat si in cit timp a disparut?


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

la mine sora mea a avut probleme cu chestia asta....ciocolata,rosii,citrice nu putea minca ca-i iesia alergie baiatului...jumate de an lea exclus din meniu...dupa asta cite putin minca si se uita la reactie...


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

Amelia, noi deja al doilea tratament primim impotriva alergiei si tot nu trece, tot apar bubite si apar deja nu mai stiu ce s-a ma gindesc, si pestele, si ouale, fructele categoric, legumele in stare proaspata, produsele de culoare rosie...nu mai stiu ce s-a maninc si tot nu trece.


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Noi nu am avut alergie niciodată, nu ne-am confruntat cu aceasta problema. In schimb am o cumatra a cărei fetița (6 luni) a avut alergie ceva timp. Nu intelegea de la ce ii iesea, pana sa afle ca ea mâncase carne de porc câteva zile la rând. Cum a exclus carnea, cum si alergia a dispărut.


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

Eu nici carne de porc nu maninc :(


olicika
Posts: 309
Joined: 02 Jun 2011, 23:00
Location: Moldova

Re: Şezătoarea mamelor

Post by olicika »

Buna mamicutelor, uite ca am inceput si noi problemele cu burtica. Voi cite cite picaturi de espumizan dati si de cite pro? Va multumesc. Of mi se ruple inia cind o vad cum se chinuie sarmanica.


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Şezătoarea mamelor

Post by natallliap »

Buna Olicika! Nu demult aM scăpat si noi dwsurerile de burtica, dar deja am uitat, parca nici nu au fost. Noi la început dădeam cuplaton, după am trecut la Espumisan. Parca mai binisor. Dar tot, micutul se chinuia groaznic. Din cate îmi amintesc sa dădeau cate 25 picaturi de 3 ori pe zi. Dar am auzit alte mame care le imparteau, si dădeau ziua mai puțin iar seara când durerea e mai mare, puneau ceva mai multe, dar tot pana in 25. Încearcă sa tii fetița mai mult pe burtica, așa lor le este mai ușor. Sau ceva caldut pe burta știu ca tot ajuta. Foarte bune știu ca sunt si picaturile Protectis, dar deja depinde de ce va recomanda vouă pediatrul.


Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Alintush »

noi probleme cu burtica nu prea am avut...tare o ascultam atent pe Perla cind eram insarcinata si speram ca nici noi sa nu stim ce sunt astea colici...uite ca cam asa sa intimplat :D
uneori foloseam espumesan...ii dadeam cu siringa...1 ml turnam...fetei ii place tare gustul cela de banana ca mai cerea :D eu ii dadeam doar atunci cind avea dureri de burta,iar unele mame ii dau de 3 ori pe zi...inainte de masa...
am mai primit si pangrol la recomandarea pediatrului...asta ca mincarea sa se digere mai bine si mai repede...
masajul la burtica, pelinca calda pe burtica si rabdare mamicai...inca putin si veti scapa de problema asta...


Post Reply