Relatia cu soacra

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Relatia cu soacra

Post by perla »

talmaci.felicia wrote:buna fetelor,mie cred ca toate nunorile m-ar invidia,eu stau cu soacra, dar ne intelegem ptiu ptiu ft ft bine,are mare grija de mine,ca de fata ei,mereu imi ia mie apararea,nu mai spun cite cadouri imi face si ce grija are....multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat asa soacra.P.S.nici nu-i pot spune soacra.
Draga mea.. nu cunosc situatia ta, dar si eu asa eram entuziasmata de soacra mea.. acum am inteles un lucru.. nu zi hop, pina nu ai sarit.. ai toata viata inainte, si sa stii, pentru ea, oricum fiul ei va fi mai iubit, acum iti ia apararea, dar peste ani poate sa te invinovateasca doar pe tine pentru toate neplacerile feciorasului ei scump..


User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Relatia cu soacra

Post by wildcat soul »

perla sunt absolut de acord cu tinw, cit de bine nu teai impaca cu mama soacra oricum ea va tine apararea feciorului ei ;)


Image
Gaby
Posts: 73
Joined: 17 Nov 2013, 23:49

Re: Relatia cu soacra

Post by Gaby »

as fi vrut sa trec peste aceasta tema, insa nu pot, ce sa zic referitor la soacra, eu sunt persoana care ma deskid greu insa daca o fac, o fac din toata inima, ceea ce am shi facut cu mama prietenului meu. Avem 4 ani de cind ne intilnim (deja suntem logoditi de jumate de an), in acesti 4 ani sau intimplat multe: unele la care nu am dat mare importanta, insa au fost shi lucruri care nici akm nu le pot uita. Mama(ma refer la soacra) este alaturi pt a da sfaturi bune, nu sfaturi care sa duca la despartire, cu atit mai mult k ne iubim mult, multi kiar se mira k anii trec noi insa suntem ink mai indragostiti pe zi ce trece necatind la faptul k apar noi probleme. au fost momente cind eram gata sa ne despartim numai sa shtiu cineva akolo este multumit (soacra :( ) , faptul care a fost ultima picatura in pahar era momentul cind viitorul meu sot a anunta parintii lui k mia facut cerere in casatorie: iar urarilo lor au fost "baieti mai ginditiva, nu va grabiti" dupa 4 ani, prietenii nostri comuni deja copii au noi insa sa ne mai gindim. Bn akm am inceput pregatirile de nunta, dupa jumate de an de cind suntem logoditi nu am facut nimic nimic ce tine de pregatiri, sunt in disperare pt k ne pune bete in roate, tot ne opreste k mai este timp, k sa nu ne grabim, tot ce as zice eu nu se ia in considerare parca as fi un copil mic shi bun de nimic :( , pina la urma e nunta mea shi nimeni nu ar trebui sami zica cum sa fac, parintii mei nu se implica deloc, doar ne dau sfaturi, noi alegem cum socotim noi.As vb la aceasta tema foarte muuult, insa asta nu ar skimba nimic.Am hotarit sa vb fata in fata cu ea, insa nu vreau sa ma inteleaga gresit, pt mn conteaza parerea ei pt k e mama viitorului meu sot shi nu as vrea so excludem din viata noastra, dar nici condusa de ea nu vreau sa fim :( , asta ma deprima copmplet :( , iar faptul k noi locuim aparte asta nu skimba nimic. VS este atasata de ea shi nu ma cum sal critic pt k este mama lui, insa nu vreau eu sa fiu data intro parte shi sa lupt pt familie singura, pina la urma dc 2 persoane se casatoresc k sa meraga in viata in 2 .


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Relatia cu soacra

Post by catiushka »

Gaby nu stiu daca sint eu in masura sa-ti pot da sfaturi, caci nu am avut asa exeprienta cu viitoarea soacra,
insa ce pot sa-ti spun, e ca daca ati trecut prin atitea greutati inseamna ca dragostea voastra e calita,
daca nu depindeti financiar de ei, pt nunta am in vedere, faceti si organizati totul cum vreti voi, si nu cereti parerea doar tineti-i la curent cu ce se intimpla (la mine parintii mei mereu se implicau ca nu le place sala, ca nu stiu ce si pina la urma le-am zis ca noi luam toate hotaririle si ei sa nu aiba nevoi si batai de cap) cu toate ca ei ne ajuta la pregatiri, pt ca nu sintem acasa
socrii nu se implica ci doar se bucura ca organizam singuri totul :) tare bine pt mine, dar nu-mi imaginez vs ce gindeste :mrgreen:
soacra ta poate s-a inmuia, poate a-i fost prea linistita sau moale cu ea si poate crede ca nu ai caracter, sau ce mai vrea?! eu as fi de parere sa o inviti in oras undeva si sa discutati voi despre toate, sa-i explici ca o soacra buna cistiga o fiica, da una rea isi pierde fiul, caci are si ea soacra, si s-o intrebi daca i-a fost usor ??
tie iti doresc multa intelepciune si rabdare
bafta tie


Gaby
Posts: 73
Joined: 17 Nov 2013, 23:49

Re: Relatia cu soacra

Post by Gaby »

Ms mult Catiushka pt sustinere, cit tine partea financiara nu zic k stam foarte bn, dar din start am hotarit k nu implicam parintii in datorii shi vrem singuri singurei sa facem totu, k vom reusi, shtiu k nu e usor dar daca este un inceput deja e mai usor, sper tare mult sa se rezolve problemele astea pt k eu sunt persoana care imi place sa ma impac cu toti shi vreau la o masa de sarbatoare sa stam cu totii din placere nu din nevoie :)


User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Relatia cu soacra

Post by wildcat soul »

la mine a fost aceeasi situatie cum e la tine, tot aveam 4 ani impreuna, cind implinisem 3 ani jumate impreuna imi facuse propunere, mama lui era contra, dar parca deja se mai impacase cu gindul ca feciorasul ei iubit se casatoreste, cu toate ca oricum la fiecare pas tot il chema sa o ajute, sarmanica nu putea duce un borcan de juamte de kg din cladovca in casa, sincer sa luptat mai departe pt familia noastra avea sa fim imprruna si astazi, si avea sa lupt si astazi pt el, dar fiindca aveam impresia ca ea se impacase cu ideea ma lasasem mai moale si mam trezit cu el cu bagajele strinse la usa intro zi, si cu cuvintele eu nustiu ce simt a plecat acasa la mama lui, peste jumate de an a facut nunta cu o fata pe care masa io gasise, asa ca unicul sfat pe care ti las putea da asta e sa te gindesti bine daca el e persoana linga care vrei sa fii alaturi si daca esti gata sa lupti pt el, si sa te vezi cu mama lui in oras si sa ii spui calm si linistit ca va iubiti si ca nu ai de gind sa renunti la el, si sa iti spuna ce nu ii place, de ce asa se impotriveste, incearca sa vorbesti deschis cu ea (daca iti va reusi), muulta rabdare tie si succese mari ;) sper sa fie totul bine la voi


Image
Gaby
Posts: 73
Joined: 17 Nov 2013, 23:49

Re: Relatia cu soacra

Post by Gaby »

mam gindit la varianta asta, k sa las miinile jos, dar nu putem unul fara altul, in acesti 4 ani sincer avem doar o singura saptamina cind era plecat din tara shi nu puteam vb (atunci nu era clar eram impreuna sau nu, din cauza k mama lui a zis ceva shi eram pe cale de despartire), necatind la faptul k eram departe unul de celalalt oricum a gasit posibilitate shi ma suna sa vb. El deasemeni parca bnu e indiferent fata de mn, totusi nu renunt la gindul k sa vb cu mama lui, poate asta va fi solutia kiar daca va durea convorbirea asta ceva timp, sper pe viitor sa ajunga mesajul meu.


User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Relatia cu soacra

Post by wildcat soul »

Gaby wrote:mam gindit la varianta asta, k sa las miinile jos, dar nu putem unul fara altul, in acesti 4 ani sincer avem doar o singura saptamina cind era plecat din tara shi nu puteam vb (atunci nu era clar eram impreuna sau nu, din cauza k mama lui a zis ceva shi eram pe cale de despartire), necatind la faptul k eram departe unul de celalalt oricum a gasit posibilitate shi ma suna sa vb. El deasemeni parca bnu e indiferent fata de mn, totusi nu renunt la gindul k sa vb cu mama lui, poate asta va fi solutia kiar daca va durea convorbirea asta ceva timp, sper pe viitor sa ajunga mesajul meu.
atunci intradevar lupta, vorbeste cu ea si incearca s aii lamuresti ca n uare alta iesire decit sa se confirme cu faptul ca voi sunteti impreuna, muuulta rabdare si putere!!


Image
apelisin
Posts: 6
Joined: 20 Jun 2013, 11:43

Re: Relatia cu soacra

Post by apelisin »

Fetelor, cit va inteleg de bine...cred ca intr-o relatie trebuie sa te hotaresti la nunta, pnal a4 ani, fie dupa :) Noi de 4 ani impreuna totul era bine si mai bine, si ma tot laudam cit e Ea de buna, pina in ajunul nuntii! Eu fiind la parintii mei, finisam de calcat, ordine, aranjare prin casa, ea s-a suparat foc, ca nu are cine s-o ajute tot cu ordinea aranjare prin casa ei...e ok, eu am luat hainele VS sa le gatesc, ea s-a suparat, ca vedeti voi ea e mama lui, si ea trebuie sa-i gateasca hainele. A doua zi ( ziua nuntii) cind deja sosisira foto video, si au vrut sa inceapa un filmulet cum se aranjeaza mireasa, cum mirele, noi ( eu si VS) ne-am inteles ca intii vor filma mireasa, dupa care mirele si dupa asta vor veni toti odata la parintii mei, de unde vor lua mireasa, asa ne-am inteles noi sa fie, mai traditional! Pai iata, momentul cind vine foto si video siincep sa filmeze cum ma aranjau pe mine, vine socrul, la poarta parintilor mei strigind in gura mare, ca in primul rind trebuie sa se fotogr. mirele si apoi mireasa, ca unde sa mai vazut asa ceva (eu nu stiu de asa regula, noi asa am convenit, plus ca noi achitam toate aceste servicii). Ne-am inteles in acea zi ca vine la mine cu nasii si cu citiva prieteni, acum sa va zic ca ma trezesc atunci dimineata cu el nasii, pariintii lui, fratii si surorile parintilor mirelui UJAS...eram atit de infuriata!!! SI toata ziua, parintii mei ramin acasa, caci, de nu s-au programat sa mearga la plimbare cu mirii, si aveau programari la salon, plus ca cu resturantul trebuia de monitorizat mai multe lucruri, dar parintii lui, fara sa anunte pe cineva, ( eu as fi vrut sa fiu la curent, fiindca noi am organizat aproape totul) au mers toata ziua cu noi. Am eu gustul meu, si vroiam o sesiune foto rustica, cu nuante de tara, ok, fiecare cu taracanii lui. DAr ei s-au tiut din urma noastra to spunind, ei ce fel de fotografie e asta, ce va duceti voi in vie, nu te uita prin parti da uite la domnul fotograf, si tot asa. Am luat noi o camera de hotel sa facem nistepoze mai fierbinti - mai vesele, pai iata au intrat cu noi in camera si ne tot dau sfatul, ca ui frumos, cai rece, cai prostesc, ca de ce ne culcam, ca suntem foarte stricati, ca nu ne este rusine, dar daca o sa vada vre-o matusa pozele ce o sa creada si tot asa!!!! Nu am stat o zi impreuna, slava domnului locuim deoparte, dar cind sunt zile si mergem in ospetie, sunt atit de gelosi, calculeaza pina si minutele pe care l epetrecem la parintii mei, nu mai zic sa inoptam, si cind revenim a ei, asa nevinovati ne spun: iaka, noi vam asteptam aseara pina la 1,la 2, cu mincare pe masa, si nu ati mai venit! dar noi nici nu le-am spus ca o sa venim. In weekenduri daca stiu ca suntem acasa si nu lucram, atunci ne suna exact la 7.23 minute, si cu vorba aia: of, am uitat ca suntati azi acasa si matinca vam sculat din somn, normal ca sotul spune ca noi eram treziti si vorba vine: da ce afceti dara, nu aveti ce face, hai veniti pina la noi, ca mamicta o sa face ceva de mincare (de parca eu nu pot gati si murim de foame)....iata care e situatia mea...tare tare complicat, citesc si ma minunez, fiecare in parte isi are o durere


Christiana
Posts: 42
Joined: 16 Sep 2013, 18:30

Re: Relatia cu soacra

Post by Christiana »

apelisin wrote:Fetelor, cit va inteleg de bine...cred ca intr-o relatie trebuie sa te hotaresti la nunta, pnal a4 ani, fie dupa :) Noi de 4 ani impreuna totul era bine si mai bine, si ma tot laudam cit e Ea de buna, pina in ajunul nuntii! Eu fiind la parintii mei, finisam de calcat, ordine, aranjare prin casa, ea s-a suparat foc, ca nu are cine s-o ajute tot cu ordinea aranjare prin casa ei...e ok, eu am luat hainele VS sa le gatesc, ea s-a suparat, ca vedeti voi ea e mama lui, si ea trebuie sa-i gateasca hainele. A doua zi ( ziua nuntii) cind deja sosisira foto video, si au vrut sa inceapa un filmulet cum se aranjeaza mireasa, cum mirele, noi ( eu si VS) ne-am inteles ca intii vor filma mireasa, dupa care mirele si dupa asta vor veni toti odata la parintii mei, de unde vor lua mireasa, asa ne-am inteles noi sa fie, mai traditional! Pai iata, momentul cind vine foto si video siincep sa filmeze cum ma aranjau pe mine, vine socrul, la poarta parintilor mei strigind in gura mare, ca in primul rind trebuie sa se fotogr. mirele si apoi mireasa, ca unde sa mai vazut asa ceva (eu nu stiu de asa regula, noi asa am convenit, plus ca noi achitam toate aceste servicii). Ne-am inteles in acea zi ca vine la mine cu nasii si cu citiva prieteni, acum sa va zic ca ma trezesc atunci dimineata cu el nasii, pariintii lui, fratii si surorile parintilor mirelui UJAS...eram atit de infuriata!!! SI toata ziua, parintii mei ramin acasa, caci, de nu s-au programat sa mearga la plimbare cu mirii, si aveau programari la salon, plus ca cu resturantul trebuia de monitorizat mai multe lucruri, dar parintii lui, fara sa anunte pe cineva, ( eu as fi vrut sa fiu la curent, fiindca noi am organizat aproape totul) au mers toata ziua cu noi. Am eu gustul meu, si vroiam o sesiune foto rustica, cu nuante de tara, ok, fiecare cu taracanii lui. DAr ei s-au tiut din urma noastra to spunind, ei ce fel de fotografie e asta, ce va duceti voi in vie, nu te uita prin parti da uite la domnul fotograf, si tot asa. Am luat noi o camera de hotel sa facem nistepoze mai fierbinti - mai vesele, pai iata au intrat cu noi in camera si ne tot dau sfatul, ca ui frumos, cai rece, cai prostesc, ca de ce ne culcam, ca suntem foarte stricati, ca nu ne este rusine, dar daca o sa vada vre-o matusa pozele ce o sa creada si tot asa!!!! Nu am stat o zi impreuna, slava domnului locuim deoparte, dar cind sunt zile si mergem in ospetie, sunt atit de gelosi, calculeaza pina si minutele pe care l epetrecem la parintii mei, nu mai zic sa inoptam, si cind revenim a ei, asa nevinovati ne spun: iaka, noi vam asteptam aseara pina la 1,la 2, cu mincare pe masa, si nu ati mai venit! dar noi nici nu le-am spus ca o sa venim. In weekenduri daca stiu ca suntem acasa si nu lucram, atunci ne suna exact la 7.23 minute, si cu vorba aia: of, am uitat ca suntati azi acasa si matinca vam sculat din somn, normal ca sotul spune ca noi eram treziti si vorba vine: da ce afceti dara, nu aveti ce face, hai veniti pina la noi, ca mamicta o sa face ceva de mincare (de parca eu nu pot gati si murim de foame)....iata care e situatia mea...tare tare complicat, citesc si ma minunez, fiecare in parte isi are o durere
Te inteleg ft bine,noi deja am arendat sala pentru nunta dar mama lui s-a trezit acum ca ea nu vrea nuntain august dar mai devreme ca in august e cald..si ea ar vrea la mare :twisted: stiind faptul ca nasii au concediu doar atunci dar ea tine una si buna ca daca ei vor vrea sa ne cunune si daca au asa dorinta mare pot veni si mai devreme pentru noi :evil: uneori imi vine sa-i sa anulez nunta...


Post Reply