Relatia cu soacra

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
apelisin
Posts: 6
Joined: 20 Jun 2013, 11:43

Re: Relatia cu soacra

Post by apelisin »

Am o impresie ca soacrele cred ca ele sunt centrul atentiei la nunta. Sa-mi fie cu iertare, dar eu am crezut si cred ca mireasa si mirele sunt si trebuie sa fie centrul nuntii, e nunta lor, familia lor, deciziile si greselile tot ale lor trebuie sa fie!!! Cit tine de data nuntii, noi am anuntat-o din start, peste 8 luni, iar mama lui a sarit, dar ce asa de tirziu, haila primavara s.t.a., ca voi nu trebuie sa ne conducetipe noi, noisuntem parinti si bla bla bla...in cazul asta si parintii mei au fost de partea noastra si noi am cistigat, una din sutele de batalii


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Relatia cu soacra

Post by Ninela »

Am fost la o nunta care daca nu raminea insarcinata mireasa, atunci nu avea sa mai fie. Socra miresei era contra la relatia lor, n-am mai inteles din ce cauza - pur si implu nu o agreeaza. Ei, si ce s-au gindit tinerii - daca le spunem ca deja suntem 3, va accepta. Pe naiba, si aici a incercat sa puna bete in roate: zicea ca copilulul nu este a lui, cine stie pe unde a umblat. Nunta totusi a avut loc, dar se vedea ca nu e din suflet organizata, se simtea raceala asta din partea soacrei si la un moment dat a inceput a plinge si toata atentia ei. Of, oare de ce fac asa??? Doar ele tot au fost mirese, au soacre. Sau asta e o razbunare pe soacra lor?


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Relatia cu soacra

Post by catiushka »

asa am si eu impresia ca-s scorpii pentru ca au avut soacre rele si ele, si nu tin minte cum le-a fost


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Relatia cu soacra

Post by Kitsurica »

Cind aud istorii de astea mi se face mila, parca si asa nu sunt probleme si sunt nervi si stres din cauza nuntii inca soacra sa-ti pune bete in roate si sa te roada o viatsa intreaga, aici nici nu sti ce sfaturi sa dai, aici cred ca trebuie soacrele duse la phsiholog, fiindca in timp ce mireasa se gindeste cum sa faca sa se impace si sa gaseasca numitor comun, soacrele cred ca au dreptate si nici nu se streaseaza ce va zice nora. Aici probabil e de fugit cit mai departe de asa soacre. Eu pe a mea am prins o ura nici nu vreau sa o vad, nici nu vreau sa m aduc la ei, cu toate ca pina acum eram permnent, nu o mai suport si toate astea inainte de nunta.


User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Relatia cu soacra

Post by wildcat soul »

daaa inainte de nunta ele isi arata fata, eu tot ma impacam foarte bine cu soacra pina mai aproape de nunta, cind pregatirile erau in toi, dar in fine am trecut peste mine am inghitit un nod mare si merg mai departe zimbind, la mama soacra ne staruim sa mergem mai rar, dar tot ma starui sa fiu amabila si cu zimbetul pe buze, ca dealt fel ma tem s anu inceapa a face probleme, asa ca doar eu stiu ce am in suflet.. toti cred ca e bine si asta e cel mai bine


Image
alina.macreac
Posts: 8
Joined: 19 Nov 2013, 12:19
Location: Chisinau, Moldova
Contact:

Re: Relatia cu soacra

Post by alina.macreac »

a mea astazi a venit cu ideea sa nu ne mai luam noi apartament, caci ei au casa pe pamint si hai si vom sta impreuna, si inka o mai influenteaza si pe mama mea, ca de ce sa cheltuim o groaza de bani pentru un apartament, mai bine sa pastram banii pentru viitor! Mama mea nu poate sa zica nimic in privinta aceasta, ea doar ma sfatuie, fugi de la ei cit mai departe.Ei ne promit ca ne lasa noua casa si ei se muta in alta(au doua), dar ce folos cas la 2m una de alta. SI stiu sigur ca vor fi prezenti de dimineata pina seara cu noi, iar daca ar mai aparea si un copil, parintii mei nu-l mai vad...ma doar capul de atita dragoste de soacra...Sa-mi fi spus cineva ce va fi, rupeam din start relatia cu ea...


User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Relatia cu soacra

Post by wildcat soul »

mie mia mers ca a mea e la sat si nu e aproape, dar voi incercati sa va luati totusi un apartament si cit mai departe de ea, sotului poti sa ii motivezi cu faptul ca totusi ar fi bine sa aveti coltisorul vostru undeva aparte unde sa nu se implice nimeni, unde sa fiti voi doi, ca veti pleca des la parinti (asta asa ca el sa stee linistit) si tot asa...


Image
User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Relatia cu soacra

Post by catiushka »

daca-s ei asa de darnici, si va dau voua o casa,
eu de ex. le-as pune conditii, ca daca ne dau casa, tu esti stapina acolo, si iti aranjezi totul cum vrei, si ea sa nu se amestece, si am discuta clar despre asta toti impreuna, daca nu-s deacord, va cumparati apartament,
dar imi imaginez ca daca-i primul lor nepot nici asa nici asa nu scapati usor de ei :?
eu daca as avea un copil as vrea vreouna din mame cit mai alaturi, dar nu stiu in realitate cum ar fi :roll:


alina.macreac
Posts: 8
Joined: 19 Nov 2013, 12:19
Location: Chisinau, Moldova
Contact:

Re: Relatia cu soacra

Post by alina.macreac »

Asa si ne spun, ca va ramine totul voua, si tot asa, de nu va place ceva modificati, bla bla bla, dar nui cred! Stie ca nu vrem sa stam cu ei si la ei in casa, si ne tot spun ca vor sa vada apratamentul care am hotarit sa-l luam( totusi am gasit un apartament pe care sa-l cumparam, sotul fiind de partea mea in totalitate), nu inteleg de ce vor sa vada apartamentul, tin cu tot dinadinsul sa mearga acolo, si argumentele noastre ca nu ar trebui sunt nule in urechile lor, plus ca vor sa mearga cu finii lor!!! Ea asa e de fatarnica, daca a inteles ca nu merge sa ne indemne sa raminem la ei, ne vorbesc pe la spate, tot aud de la rude, ca iata suntem niste prosti, niste rai, neascultatori, ca nu avem miinte, de ce sa ne luam apartament daca ei ne dau CASA si nici macar nusi preintimpina rudele sa nu ne spuna nimic, nu inteleg un asa comportament…fetelor sa ma iertati de atitea emotii dar nu am cu-i spune, mamii mele nu vreau sa-I fac emotii negative, prietenelor mele ma cam tem, stiu ca is foarte de treaba dar asta e asa o tema sensibila pentru mine…Bunica mea, soacra mamei a fost o femeie de aur, mama si acum cu dragoste si jele isi aminteste de ea, si eu avind acest exemplu ma simt foarte prost.


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Relatia cu soacra

Post by Kitsurica »

Alinutsa, daca aveti bani de apartament nu mai stati pe ginduri, cumparati-va, o sa aveti coltisorul vostru si o sa traiti fericiti, anume de la soacre si apar probleme in viatsa tinerilor, nu-ti trebuie nici casa ca apoi sa te tina sub papuc o viatsa intreaga, iar daca sunt asa draguti ca vor sa va lase casa, pot so faca si asa fara sa locuiti in ea, puteti motiva ca apoi preturile la apartament se vor mari, dar asa o sa aveti si apartament si casa la nepoti, dar in nici un caz nu renuntati la apartament pentru a locui cu socrii, o sa-i slujiti toata viata si inca bani care trebuia sa cumparati apartament, fara sa vreti tot pe gospodaria lor o sa se duca. La mine aceiasi situatie, chiar daca in ruptul capului nu o sa locuiesc cu ei, tot cite oleaca scurg bani din noi, sa schimbam ferestre sa cumparam mobila bla bla bla, ca tipa tot noua ne ramine. Inca mai stii daca mai sunt frati surori inca nici asta nu-i sigur. Fugiti cit e cu bine, daca o sa fie dorinta sa te ajute cu copilul, o sa o faca si asa, o sa vina si la apartament, iar daca nu nici la 2 metri nu o sa te ajute. Cit despre apartament, duceti-va la un notar, luati un avocat daca trebuie sa va explice ca totu-l sa fie legal si nu va trebuie acordul cuiva sa vada soacra sau ceva de genu, o sa-l vada deja cumparat daca voua va place atunci asa trebuie sa fie.


Post Reply