Invitații de nuntă II

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Natta23
Posts: 22
Joined: 18 Dec 2013, 13:33

Re: Invitații de nuntă II

Post by Natta23 »

Fetelor ajutatima si pe mine cu un sfat voi cum credeti ce dimensiuni sunt la aceasta invitatie si daca ati stiti cum as putea sa o fac ? va multumesc :) Image


Image
User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Invitații de nuntă II

Post by K_ID_25 »

Nata23,

eu cred ca:
- invitatia are intre 18-21cm lungime si 10-12cm latime (respectiv ca s-o faci trebuie sa tai cartonul 36-42cm pe 10-12cm si o indoi)
- gaura o fi avind vreo 3-5 cm diametru (nu e principial depinde ce perforator artistic ai sa gasesti ca sa poti face gaura asta)
- panglica este de 1,2mm pe o singura parte ai nevoie de 22-26cm ca sa faci inelul in jurul invitatiei si plus vreo 20 ca sa faci funditsa
- printezi cu rosu (apropo fii atenta ce printer alegi ca nu toate se vor descurca asigurind calitate superioara cu asa gen de hirtie)
- si pietricica vreo 5 mm diametru cred ca are

In ceea ce tine de cum s-o faci (procurare hirtie, panglica, perforator si pietricele plus design text si printare, plus compilarea elementelor necesare) ... nu pot decit sa iti urez succes pentru ca e un model destul de complicat si e nevoie de minim o ora de explicatii si exercitii practice, dar poate gasesti si pe youtube citeva instructiuni.


Image
romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Invitații de nuntă II

Post by romanct1 »

Natta23 wrote:Fetelor ajutatima si pe mine cu un sfat voi cum credeti ce dimensiuni sunt la aceasta invitatie si daca ati stiti cum as putea sa o fac ? va multumesc :) Image
Daca pretul din imagine este real eu cred ca o sati iasa aceiasi suma daca le procuri, socoate cit material o sa strici pina o sa faci toate invitatiile calitative, ia in atentie ca ai nevoie si de un printer color, dacal ai acasa e super, daca nu.... dar vezi si tu


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Invitații de nuntă II

Post by catiushka »

romanct1 wrote:
Natta23 wrote:Fetelor ajutatima si pe mine cu un sfat voi cum credeti ce dimensiuni sunt la aceasta invitatie si daca ati stiti cum as putea sa o fac ? va multumesc :)
Daca pretul din imagine este real eu cred ca o sati iasa aceiasi suma daca le procuri, socoate cit material o sa strici pina o sa faci toate invitatiile calitative, ia in atentie ca ai nevoie si de un printer color, dacal ai acasa e super, daca nu.... dar vezi si tu
pretul asta nu-i in lei rominesti??


Natta23
Posts: 22
Joined: 18 Dec 2013, 13:33

Re: Invitații de nuntă II

Post by Natta23 »

catiusha sincera sa fiu nici nu mai tin minte de unde am copiato in calculator, am hotarit sa ma apuc sa incerc sa fac singura si ma uitam prin calculator ce fel de invitatii am salvat si din toate doar asta mia cazut la inima.

romanct1 am printer color acasa dar la mine va vi culoarea roz

irina merci de detalii eu cam tot asa am facut una de proba si mia placut. doar ca nustiu cum sa fac gaura.

fetelor cum termin una de facut asa ca in imagine am sa o plasez sa o admirati.


Image
romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Invitații de nuntă II

Post by romanct1 »

Natta23 wrote:catiusha sincera sa fiu nici nu mai tin minte de unde am copiato in calculator, am hotarit sa ma apuc sa incerc sa fac singura si ma uitam prin calculator ce fel de invitatii am salvat si din toate doar asta mia cazut la inima.

romanct1 am printer color acasa dar la mine va vi culoarea roz

irina merci de detalii eu cam tot asa am facut una de proba si mia placut. doar ca nustiu cum sa fac gaura.

fetelor cum termin una de facut asa ca in imagine am sa o plasez sa o admirati.

incearca sa printezi gaura in locul corect si apoi o tai atent cu cutitul de hirtie.


Natta23
Posts: 22
Joined: 18 Dec 2013, 13:33

Re: Invitații de nuntă II

Post by Natta23 »

romanct1 wrote:
Natta23 wrote:catiusha sincera sa fiu nici nu mai tin minte de unde am copiato in calculator, am hotarit sa ma apuc sa incerc sa fac singura si ma uitam prin calculator ce fel de invitatii am salvat si din toate doar asta mia cazut la inima.

romanct1 am printer color acasa dar la mine va vi culoarea roz

irina merci de detalii eu cam tot asa am facut una de proba si mia placut. doar ca nustiu cum sa fac gaura.

fetelor cum termin una de facut asa ca in imagine am sa o plasez sa o admirati.

incearca sa printezi gaura in locul corect si apoi o tai atent cu cutitul de hirtie.
merci de idee


Image
User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Invitații de nuntă II

Post by K_ID_25 »

Pretul din poza este pretul in lei mold, numai ca e pret vechi de acum 2-3 ani sa zicem ca acum s-ar adauga un maxim de 5 lei deasupra.

Cu multa placere pentru ajutor :)

In ceea ce tine de gaura, incercati la AZUR sa cautati perforator care taie cerc sau cel mai bine este un fel de compas care are cutit ele ar trebui sa fie in limita la 100 lei bucata. Eu din experienta va zic ca nu e deloc usor sa tai cerc cu cutitul de hirtie si inca sa iasa frumos :)

Spor la munca, astept poze :)


Image
elvira
Posts: 9
Joined: 27 Nov 2013, 11:22

Re: Invitații de nuntă II

Post by elvira »

fetelor buna eu tot mi le fac singura, imi iesa undeva 7 lei bucata, este mai ieftin dar foarte mult de lucru, daca dispuneti de timp atunci vii convinabil ! o zi buna


limurcik
Posts: 22
Joined: 02 Dec 2013, 23:46

Re: Invitații de nuntă II

Post by limurcik »

buna fetelor, vreau sa va arat si eu ce invitatii am facut pentru nunta noastra, vor fi 2 modele.Image
si al doilea model Image


Post Reply