Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Dutsu »

Eu am procurat caruciorul de peste hotare...Cel mai important criteriu pentru mine erau Rotile...cit mai mari sa fie si nu din plastic...al doilea criteriu era sa fie cit mai fuctioanala, adica sa se stringa si sa se desfaca usor, si nu am vrut sa fie foarte grea...Noi am luat 3 in 1...in rest peurma ma uitam la culoare si design...


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Viktoria »

Noi avem carucior Verdi Fio model din 2013, am vrut ceva nou si frumos dar am dat gres. E FOARTE manevrabila in comparatie cu altele, in schimb usor se rastoarna din motivul ca rotile sunt prea aproape una de alta (nici geanta nu o pot pune la miner ca daca e grea se rastoarna in partea ei). Pentru mine acum ar fi important sa fie "устойчивая".


dorhyna
Posts: 125
Joined: 25 Oct 2012, 14:34

Re: Şezătoarea mamelor

Post by dorhyna »

Salutare mamicilor si sincere felicitari viitoarelor mamici. Maryland,felicitari, stiu ca a-ti asteptat atata timp acest moment ;)
Dupa o lipsa de mai bine de jumate de an in care mi s-au intamplat atatea am revenit. Eu am nascut in ajun de Sf Vasile si numele baiatului respectiv Vasile i-am pus. La nastere nu am avut probleme, am nascut in 20 minute, cu contractiile cat m-am chinuit. in rest, la noi tot bine si sanatosi


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Şezătoarea mamelor

Post by tancha_ru86 »

Dragelor am si eu o nedumerire(intrebarea e adresata mai mult mamicilor, dar nu numai), ce efect au scutecele reutilizabile? Eu n-am vazut pana acum cum se folosesc, de fapt n-am vazut deloc. O mamica scria pe aici pe forum ca le-a facut chiar ea. E clar ca la indemanarea mea n-o sa reusesc sa fac niciodata, dar ma gandesc sa cumpar vreo doua. Cat de comode sunt atat pentru bebe cat si pentru mama, cat de usor se curata si mai ales cum se curata, ca presupun ca nu le bagi bur si simplu in masina de spalat cu alte haine. No, daca a utilizat vreo una dintre voi va rog sa-mi impartasiti experienta voastra. Desi am mai citit pe net, tot in ceata sunt in ce priveste utilizarea lor.
Va imbratisez, iar nazdravanul din burtica va da si un ghiont ;) .


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Libelula »

tancha_ru86 wrote:Dragelor am si eu o nedumerire(intrebarea e adresata mai mult mamicilor, dar nu numai), ce efect au scutecele reutilizabile? Eu n-am vazut pana acum cum se folosesc, de fapt n-am vazut deloc. O mamica scria pe aici pe forum ca le-a facut chiar ea. E clar ca la indemanarea mea n-o sa reusesc sa fac niciodata, dar ma gandesc sa cumpar vreo doua. Cat de comode sunt atat pentru bebe cat si pentru mama, cat de usor se curata si mai ales cum se curata, ca presupun ca nu le bagi bur si simplu in masina de spalat cu alte haine. No, daca a utilizat vreo una dintre voi va rog sa-mi impartasiti experienta voastra. Desi am mai citit pe net, tot in ceata sunt in ce priveste utilizarea lor.
Va imbratisez, iar nazdravanul din burtica va da si un ghiont ;) .
Draga Tancha_ru86,
Noi folosim scutecele reutilizabile (confectionate de mine) de 7 luni si suntem multumite ambele :)
Voi incerca sa punctez cateva aspecte care sper ca te vor mai clarifica un pic :
- se imbraca si se dezbraca exact la fel ca si un scutec de unica folosinta
- deasupra partii absorbante (la contactul direct cu pielea) se foloseste un liner special care "trimite" lichidul spre absorbant si protejeaza pielea de umezeala, iar pe de alta parte retine partea solida si protejeaza absorbantul de murdarie; astfel , acesta poate fi aruncat direct in closet (biodegradabil 100%) iar scutecul ramane mai curat (relativ) si nici tu nu prea te murdaresti in procesul scutecelii.
- fiind confectionate din materiale special adaptate nevoilor bebelusilor, vreau sa-ti spun ca niciodata funduletul fetitei mele nu s-a iritat (pudra cumparata preventiv am si vandut-o, iar crema de galbenele am folosit-o scurt timp pt pliuri), nici acum in vara cand pielea e mult mai sensibila.
- dupa ce am studiat mai multe variante de scutece de pe net, eu le-am facut de marime universala: cu capse pe orizontala si pe verticala, iar la piciorus am pus elastic butonierat cu nasturei pe care il slabesc odata cu varsta micutei.
- pe zi folosim 4-5 bucati + 1 noaptea. Le pastrez intr-o galeata cu apa 2-3 zile , nu mai mult. Iar la spalat sa stii ca DA, le pun impreuna cu alte hainute, dupa ce le scot din galeata si le mai trec pe sub un jet de apa. Le spal la program normal de 60 grade (cu detergent lichid, FARA balsam)

Daca mai ai alte nedumeriri, nu ezita sa ma intrebi, iti voi raspunde din practica ;) iar nazdravanului din burtica transmite-i un pupic :D


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Şezătoarea mamelor

Post by tancha_ru86 »

Multumesc Libelula. Esti tare bravo ca le-ai confectionat tu. Clar hand-made-ul nu e pentru mine. Ma uit pe net si sunt scumpusoare, dar cred ca in timp isi amortizeaza banii.

vroiam sa te mai intreb, linerul de unde il cumperi si din ce e confectionat, hartie sau coton?
Multam frumos ca m-ai lamurit, raspunsul tau imi e de mare ajutor.
Buburuza voastra sa va aduca multe bucurii!

P.S. Am revazut postarile tale din tema cu hand made. Nu stiu cum ai reusit sa le faci chiar tu, dar sunt minunate. Culorile care-ti plac, materiale naturale si fara tot felul de substante nocive pentru pielea bebelusului. Ai vreun link cum se confectioneaza sa incerc totusi sa fac vreo unul, asa ca macar sa zic ca mainele mele nu cresc din alta parte decat din umar :D .


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Libelula »

Merci pt complimente si urari ! :D
Da, sunt scumpusoare, dar investitia se amortizeaza in cateva luni, iar daca avem in vedere ca pot fi folosite si la al doilea copil, va fi o economie enorma (pe net se gasesc si calcule pt acest gen de intrebari ;) )
Eu folosesc aceste linere http://www.bambinomio.com/usa/onelife-nappy-liners . Le cumpar din Ro , cu 22 lei cutia si sunt confectionate din amidon de porumb (asta a fost raspunsul pe care l-am primit).
Pt confectionarea scutecelor bineinteles ai nevoie de masina de cusut si chiar sunt foarte usor de realizat. Eu pe ultimul am reusit sa-l finisez in doua ore.
Cum spuneam exista diverse modele si respectiv mai multe modalitati de coasere a scutecelor, dar iti plasez aici cateva linkuri care m-au ajutat pe mine, poate te inspira cu ceva :

http://www.livemaster.ru/topic/144671-m ... -podguznik
http://www.owlhaven.net/2011/12/06/how- ... th-diaper/
http://www.backwoodshome.com/articles2/tuttle113.html
http://www.sweetnsassygirls.com/2011/05 ... cover.html

A, se gasesc si pe youtube o multime de filmulete.

Spor la mestesugarit ! :)


Silviana
Posts: 66
Joined: 23 Nov 2012, 17:41
Location: Moldova/ Roma

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Silviana »

Dutsu wrote:dupa mai multe cautari pe net...am hotarit sa apelez la voi...in privinta indemnizatiilor primite la nastere...Dupa cite eu stiam erau mai multe timpuri de indemnizatii:
1.Indemnizatia unica la natere cea de 3100 lei la primul copil
2.Indemnizatia pentru cresterea copilului pina la 3 ani
3.Indemnizatia de maternitate
4.Indemnizatia cea de 6 salarii...
Sau eu incurc ceva?Cine cunoaste mai multe in privinta acestor indemnizatii impartasitiva va rog cu informatia...ca caut tot pe net si gaesc cite ceva dar depre a 4 indemnizatie nu gasesc nimic...

Eu stiu de 3 tipuri de indemnizatii:

1. Indemnizatia concediului de maternitate(graviditate si nastere)
2. Indemnizatia unica la nasterea copilului
3. Indemnizatia lunara de intretinere si educare a copilului pina la 3 ani

Mai multe detalii aici: http://semia.md/ro/info/pregnancy/plann ... fault.aspx


Dutsu
Posts: 446
Joined: 20 Feb 2012, 11:41

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Dutsu »

Cred ca multe mamici incepatoare sau confruntat cu problema mea...Lapte prea mult in sini...ce faceti?Medicul a spus sal storc dar numi ese cu mina...a apelat cineva la pompa de sin?Sau ce metode mai stiti voi?


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Şezătoarea mamelor

Post by tancha_ru86 »

Dutsu wrote:Cred ca multe mamici incepatoare sau confruntat cu problema mea...Lapte prea mult in sini...ce faceti?Medicul a spus sal storc dar numi ese cu mina...a apelat cineva la pompa de sin?Sau ce metode mai stiti voi?
Dutsu si eu am aceeasi problema, nazdravanul meu nu mananca atata lapte cat produc, asa ca am cumparat o pompa manuala si de doua - trei ori pe zi mi-am stors un san, caci bebe nu vroia sa suga din ala deloc. Am folosit o pompa electrica dar cea electrica nu-mi storcea bine sanul, asa ca am renuntat la ea si am cumparat alta manuala. Acum bebe a inceput sa suga si din celalalt san, dar tot mai folosesc pompa din cand in cand, cam peste o zi. Presimt ca in curand bebe o sa pape tot si poate chiar n-o sa-i ajunga, dar pentru inceput, cand e perioada "Furia laptelui", pompa de san mi se pare o inventie extraordinara, daca aveti de la cine sa o imprumutati imprumutati-o caci n-o s-o folositi prea mult. Eu n-am avut de la cine imprumuta asa ca am cumparat. Mai tarziu daca o sa fie nevoie o sa-mi storc laptele, o sa-l pun in recipiente si o sa las sa-l hraneasca sotul cu biberonul, ca sa mai dorm si eu noaptea sau daca o sa fie sa plec undeva.
Pompa de san e necesara.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Post Reply