Naşii - părinţi spirituali

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
irina irina
Posts: 6
Joined: 10 Jun 2014, 13:00
Location: chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by irina irina »

asta e si problema ca nasi care au fost din partea parintilor mei ea ami era verisoara si pe cine a intrebat parinti ba nu pot ba nu vor
si pe cati am intrebat nu vor nimeni


irina irina
Posts: 6
Joined: 10 Jun 2014, 13:00
Location: chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by irina irina »

inclusiv si vitorul sot a intrebat pe cine stie si nici el nu gaseste
si nici nustiu cum ar fi nunta fara nasi pe cine sa punem in capul mesei sa punem oare martori doar chiar daca se va vorbi ca uite nu au avut nasi


irina irina
Posts: 6
Joined: 10 Jun 2014, 13:00
Location: chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by irina irina »

de macar dear fii nunta mare dar asa e doar de 20 de perechi in ziua de azi nu se mai face nunta mare


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by catiushka »

irina nu cred ca e cazul sa-ti faci griji din cauza asta si mai ales de gura lumii (ca nu o mai astupi)
sa stii ca sint o multime de tineri care aleg sa nu aiba nasi sau prefera sa-i puna de forma numai sa astupe gura lumii sau sa puna vorniceii in capul mesei si tot ei string banii
in ziua de azi nu mai cred ca este o mirare sa nu ai nasi, iar cununia se face liber fara nasi, nasul fiind considerat preotul care va cununa

bafta voua si lasati gura lumii intr-o parte caci o sa vorbeasca cit o sa vorbeasca si o sa mute cu vorba in alta parte


irina irina
Posts: 6
Joined: 10 Jun 2014, 13:00
Location: chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by irina irina »

stiu ca inaite era asa obiceiul dar deja si parinti nu mai stie la cine sa apeleze


irina irina
Posts: 6
Joined: 10 Jun 2014, 13:00
Location: chisinau

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by irina irina »

ms de sfat si de incurajare ca sincer la fosti nasi leam facut si o favoare ca la strangerea banilor se va pune banii la plic ca aveau si situatie materiala mai grea si leam zis ca banii se vor pune la plic dar totusi ms de sfat si ca ma incurajezi :)


lenka89
Posts: 7
Joined: 16 Mar 2015, 18:50

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by lenka89 »

Salut tuturor!
Am si eu citeva intrebari referitor la nasi.
Nu prea cunoastem toate traditiile si as vrea sa intreb de voi, care ati trecut deja prin asta.
Noi am gasit nasi, am discutat preventiv cu ei si ei sunt de acord. Acum trebuie sa mergem cu colacii la ei.
Acum pe colaci vom lua un cadou pentru ei. Dar mai auzisem ca din partea miresei se da un cadou mai mare nasilor.
Altii spun ca sa le dam o suma de bani si deja ei sa isi cumpere ce doresc.
Acesti bani sau cadouri cind trebuie sa le dam? Acum cind ducem colacii sau se poate si mai tirziu? Si cam la ce suma ar trebui sa ne orientam?
Si inca o intrebare, ca atare cine trebuie sa se duca cu colacii la nasi, noi mirii? sau cineva din parinti?
Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi din experienta voastra, si poate mai cunoasteti careva traditii.
Va multumesc frumos!


karin4ik
Posts: 25
Joined: 09 Jul 2014, 14:28

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by karin4ik »

lenka89 wrote:Salut tuturor!
Am si eu citeva intrebari referitor la nasi.
Nu prea cunoastem toate traditiile si as vrea sa intreb de voi, care ati trecut deja prin asta.
Noi am gasit nasi, am discutat preventiv cu ei si ei sunt de acord. Acum trebuie sa mergem cu colacii la ei.
Acum pe colaci vom lua un cadou pentru ei. Dar mai auzisem ca din partea miresei se da un cadou mai mare nasilor.
Altii spun ca sa le dam o suma de bani si deja ei sa isi cumpere ce doresc.
Acesti bani sau cadouri cind trebuie sa le dam? Acum cind ducem colacii sau se poate si mai tirziu? Si cam la ce suma ar trebui sa ne orientam?
Si inca o intrebare, ca atare cine trebuie sa se duca cu colacii la nasi, noi mirii? sau cineva din parinti?
Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi din experienta voastra, si poate mai cunoasteti careva traditii.
Va multumesc frumos!
Bună eu am întrebat mai mulți cunoscuți deja cu experiență în domeniul dat :) și mi-au spus așa: obligatoriu e sa iai 2 colaci și ceva să acoperi colacii cum ar fi un prosop, o plapumă sau ceva de genu'. Restul rămâne la discreția fiecăruia. Eu de exemplu am fost la nași cu colacii o plapumă, o sticlă de vin și am luat o jucărie pentru copil.Deja cadouri la nuntă o sa luăm fie o sa le dăm bani și ei o sa își cumpere fie o să ne spună ce vor. Rămâne sa mai discutam cu ei.
Succes!


Sa fii fidel nu inseamna sa fii prost. Inseamna ca esti suficient de matur ca sa stii sa apreciezi ceea ce ai.
Irinela
Posts: 128
Joined: 31 Aug 2014, 10:54

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by Irinela »

lenka89 wrote:Salut tuturor!
Am si eu citeva intrebari referitor la nasi.
Nu prea cunoastem toate traditiile si as vrea sa intreb de voi, care ati trecut deja prin asta.
Noi am gasit nasi, am discutat preventiv cu ei si ei sunt de acord. Acum trebuie sa mergem cu colacii la ei.
Acum pe colaci vom lua un cadou pentru ei. Dar mai auzisem ca din partea miresei se da un cadou mai mare nasilor.
Altii spun ca sa le dam o suma de bani si deja ei sa isi cumpere ce doresc.
Acesti bani sau cadouri cind trebuie sa le dam? Acum cind ducem colacii sau se poate si mai tirziu? Si cam la ce suma ar trebui sa ne orientam?
Si inca o intrebare, ca atare cine trebuie sa se duca cu colacii la nasi, noi mirii? sau cineva din parinti?
Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi din experienta voastra, si poate mai cunoasteti careva traditii.
Va multumesc frumos!
Noi kind am fost si am chemat viitorii nashi de nashi... am luat un tort si deja pe tort am luat un set de albituri. traditia consta in felul urmator. parintii miresei fac cadou nashilor. cadoul se da la nunta.eu va dau sfat sa discutati cu viitori nashi ai voshtri. nashii noshtri nu au solicitat nimik in genere.dar orikum am decis sa le luam ceva. bani pentru cadoul nashilor au pus ambii parinti, caci parintii mei nu sunt mai bogati ca parintii mirelui si la fel au cheltuieli in legatura cu nunta care va urma. la chemat nanashii se duk mirele cu mireasa. parca e tot.


<a id="timeline1132060" href="http://flines.ru/"> линейки на рабочий стол</a><script type="text/javascript" src="http://flines.ru/timelinejs/1132060.js"></script>
comoara_i
Posts: 16
Joined: 17 Oct 2014, 11:15

Re: Naşii - părinţi spirituali

Post by comoara_i »

fatele va rogg sa imi spuneti cind te duci sa intrebi de nash, se mai saruta mina nashilor cind dai colacii?


Post Reply