Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by bride2011 »



Mie imi place foarte mult, mai ales motivul floral, ceva neobisnuit si foarte dragut Image Image [/quote]



Mersi mult fetitele, imi place la nebunie, cine cauta incaltaminte va dau aici un link al unui butic din jumbo de unde cumpar deja de mai multi ani, e de calitate si foarte comoda ... poate gasiti ceva pentru nunta original http://www.nursace.com/2011/


User avatar
svetik90
Posts: 462
Joined: 10 Jan 2011, 00:00

Re: Cununia religioasa

Post by svetik90 »

noua preotul nea zis sa tinem post inainte de cununie....lista de ce avem nevoie:
1.icoana de cununie
2.inelele
3.covoras pentru 4 persoane
4.prosop-legatoare simplu 1
5. 2 colaci
6. 1 sticla de vin curat de casa,negru fara zahar,doar din boghita
7.un buchet de flori pentru icoana


dory_87
Posts: 122
Joined: 16 Dec 2010, 00:00
Location: Milano

post?

Post by dory_87 »

svetik si daca cununia religioasa e a 2 zi de nunta?vrea sa zica ca in seara nuntii maninci fasole si salata? :D :lol:


User avatar
svetik90
Posts: 462
Joined: 10 Jan 2011, 00:00

Re: Cununia religioasa

Post by svetik90 »

noi ne cununam cu o luna inate de nunta si facem cununia vineri si asa nea zis:luni marti si miercuri postim....joi diminiata ne ducem sa ne marturisim,imparatasim si liturghia sa neo faca.....si mai am pe foaie scris rugaciunea de a 8 a zi tot in ziua ceea dupa idee cind ne impartasim putem so facem sau chiar venim in a 8 zi


armagedon777
Posts: 9
Joined: 21 May 2011, 23:00

cununia dupa nunta e corect asa ceva??

Post by armagedon777 »

Cum am face daca sala am programat-o pe simbata,dar cununia simbata nu se face ne-am fi dorit sa facem toata sarbatoarea intr-o singura zi ,o varianta ar fi ziua de vineri dar iarasi stereotip ca cea mai perfecta zi de cununie ar fi duminica.Ne-au sugerat de la biserica sa facem cununia dupa nunta adica duminica dupa noaptea de chef pe la 6 dimineata inainte de slujba sa mergem sa facem cununia.A facut cineva asa??? Nasii nu sint in tara si vin doar atunci pe citeva zile.


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by bride2011 »

armagedon777 wrote:Cum am face daca sala am programat-o pe simbata,dar cununia simbata nu se face ne-am fi dorit sa facem toata sarbatoarea intr-o singura zi ,o varianta ar fi ziua de vineri dar iarasi stereotip ca cea mai perfecta zi de cununie ar fi duminica.Ne-au sugerat de la biserica sa facem cununia dupa nunta adica duminica dupa noaptea de chef pe la 6 dimineata inainte de slujba sa mergem sa facem cununia.A facut cineva asa??? Nasii nu sint in tara si vin doar atunci pe citeva zile.
Mda, noua ne-a mers, ne cununam cu 3 zile inainte de nunra, este miercuri, dar asta nu ne deranjeaza ..... ce sa va spun, ati putea sa va cununati luni, in cazul in care nu e vreun post iara .... sau a doua zi, doar ca dupa atita chef, sper sa va tina picioarele :D


User avatar
adeline
Posts: 855
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by adeline »

bride2011 wrote:
armagedon777 wrote:Cum am face daca sala am programat-o pe simbata,dar cununia simbata nu se face ne-am fi dorit sa facem toata sarbatoarea intr-o singura zi ,o varianta ar fi ziua de vineri dar iarasi stereotip ca cea mai perfecta zi de cununie ar fi duminica.Ne-au sugerat de la biserica sa facem cununia dupa nunta adica duminica dupa noaptea de chef pe la 6 dimineata inainte de slujba sa mergem sa facem cununia.A facut cineva asa??? Nasii nu sint in tara si vin doar atunci pe citeva zile.
eu de exemplu nu ma conduc dupa mitropolia moldovei (stil vechi) ci dupa a basarabiei (stil nou) si noi ne vom cununa sambata Image Image


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by maryLand »

Noi facem cununia vineri, cu 1 zi inaintea nuntii...doar pt ca am tinut mortis sa ne cununam anume la Sf. Dumitru. In Chisinau este o biserica care cununa simbata...nu vad absolut nici un pacat sa faci asta intr-o alta zi in afara de duminica... Se spune ca nu e bine miercuri, vineri, simbata si tot asa...
important e cind tinerii casatoriti vor sa isi jure dragoste pe vecie in fata Domnului...cred ca puritatea gindului si a faptului , ascunde toate princiipiile si superstitiile. Important sa o faceti din suflet. Image


Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by maryLand »

p.s. duminica de dimineata e un chin, nu cununie...am fost de 2 ori asa...o data am adormit in masina, alta data adormeam in biserica..mai ales dupa alcool consumat, dansuri si chefuri, cred ca nu e prea bine sa te cununi.... 8) parerea mea! poate ca eu privesc aceasta taina a Cununiei altfel...pur si simplu o vrem doar pt suflet... Image :oops:


Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Cununia religioasa

Post by natallliap »

Noi facem nunta simbata, iar cununia religioasa vineri, inainte de sarbatoare si nu cred ca este ceva rau in asta. Din principiu am zis s anu facem tot in aceeasi zi pentru ca ne vom obosi prea tare.


Locked