Lumînări de nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
me BRIDE
Posts: 241
Joined: 09 Dec 2011, 00:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by me BRIDE »

Fetelor, eu nu prea stiu obiceiurile acestea, puteti sa-mi spuneti, cele 2 luminari care le tinem in mina la cununie, le luam cu noi si le asezam in sfesnic pe prezidium sau trebuie sa cumparam altele?


User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: Lumînări de nuntă

Post by Katina »

da lumanarile de la biserica le ei la sala si stiu ca trebuie sa le lasi toata seara ...


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by perla »

eu din contra știu ca cele de la biserica nu le iei la sala, ci le aprinzi in fiecare an de hramul casei sa arda putin... la parintii mei luminarile de la cununie, foarte foarte frumoase erau au tinut pina la 20 de ani de casnicie...

cele de la sala se cumpara aparte, ele de obicei vin lungi, cu flori pe ele...


catalina
Posts: 274
Joined: 27 Jul 2011, 23:00
Location: chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by catalina »

eu stiu ca lumanarile alea mari,cu flori care le tin nasii la cununie,trebuie aduse la sala si puse la masa de prezidium sa arda toata seara.Cele micute care le tin mirii la cununie,care le da preotul,le iai acasa si le aprinzi in fiece an de hramul casei.Cel mai bine de intrebat preotul care este randuiala ca el stie mai bine!


me BRIDE
Posts: 241
Joined: 09 Dec 2011, 00:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by me BRIDE »

Asa si o sa fac, o sa vorbesc cu preotul si pe urma o sa scriu aici, sa stie si celelalte miresici cum e traditia


User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by K_ID_25 »

Fetitsele,

Cele care se intrebau de luminari de nunta / cununie din ceara naturala:

vreau sa va zic ca am luat legatura numai ce cu Dnul Stefan Condratiuc (seful Asociatiei Apicultorilor din Republica Moldova) l-am gasit destul de greu, dar in fine numarul lui de tel este 069166504. El zice ca oficii au mai multe in orash, inclusiv cel despre care s-a vorbit la inceputul acestui subiect (Armeana intersectie cu Mateevici) eu, insa, am fost invitata la Vasile Alecsandri 74 "gard in gard cu ministerul de interne" - cum s-a exprimat Dnul Stefan; in orice zi lucratoare intre 10:00 si 17:00 ca sa vad colectiile de luminari de cununie - deosebite.

Am sa merg la el vineri, dupa care va scriu impresiile si poate dau si ceva poze cu produsele pe care le ofera Dlui.

PS: sa ma ierte Dzeu de critica :D, dar ieri am fost la turnul din fatsa catedralei din centru pentru ca e la fix 1,5 minute distanta de locul unde ma aflu toata ziua, ca am vazut ca voi ati mentionat ca acolo se vind luminari de cununie deosebite ... ce sa va zic ... am iesit de acolo FOC si PARA ... serios fetelor ... pentru niste luminari cit degetul aratator al sotului meu sa dai peste 700 lei perechea ?! (au o inaltime de 50 cm aproximativ si au lipit pe fiecare cite un trandafir inflorit facut tot din ceara, iar la urma toata "compozitia" a fost stropita din plin cu particule mici lucioase - incit arata super-vulgar si roshu cu auriu) WTF ?! cel mai mic pret era de 400 lei aduse din Rusia niste "risuri" cum s-ar zice :D asa ca nu pierdeti timpul ca eu am impresia ca acolo nu e de noi :)
Iata cum arata luminarile "sfinte" de 400 lei (au o lungime de maxim 40 cm):
Image Image Image


Image
irinka
Posts: 257
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by irinka »

Fetelor voi nu stiti luminarile care se tin in biserica de nasi si apoi se duc la sala, le cumpara nasii? Si trebuie ca ele sa fi legate cu lenta?


Image
doina30882000
Posts: 834
Joined: 15 Sep 2011, 23:00
Location: UK

Re: Lumînări de nuntă

Post by doina30882000 »

irinka wrote:Fetelor voi nu stiti luminarile care se tin in biserica de nasi si apoi se duc la sala, le cumpara nasii? Si trebuie ca ele sa fi legate cu lenta?
Irinka, mie mi s-a spus ca lumanarile cu care ne cununam la biserica nu se duc la sala, cica trebuie pastrate in casa, undeva la distanta de ochii rai...iar la sala se iau alte lumanari...
la noi va fi asa: lumanarile de cununie le cumpara nasii, cele de la sala noi!


Image
irinka
Posts: 257
Joined: 24 Oct 2011, 23:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by irinka »

Multumesc Doina pentru informatie.


Image
gianin
Posts: 92
Joined: 29 Nov 2011, 00:00

Re: Lumînări de nuntă

Post by gianin »

Noi am cumparat lumanarile direct de la biserica unde am facut cununia religioasa, sunt din ceara naturala, nu din alte substante, si au un miros foarte placut. Ne-a ajutat o cunostinta sa le infumuseteze cu flori.
Iar ce a scris Doina mai sus e o idee foarte buna, sa tinem departe de ochii lumii lumananrile de cununie... :)


Post Reply