Lumînări de nuntă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by maryLand »

In general, luminarile de la nunta sunt cumparate de nasi. De aici si vine ideea ca nasii aduc si aprind lumina cuplului cununat.
Luminarile de la cununie ar fi bine sa nu fie aduse la restaurant. Ele fac parte din taina...sfintei cununii... ;)


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by perla »

luminarile de la cununie intra in pretul cununiei, nu vad de ce ar trebui sa achit inka 500 lei in plus... ele nu-s de fala, ci trebuie aprinse in fiecare an de hramul casei... am auzit ca se fac foarte multe vraji cu aceste luminari, de aceea cum ati terminat slujba, ele trebuie puse intr-un loc ascuns de ochii lumii...

luminarile de la sala deja, legate cu lenta intre ele, pot sa fie inzorzonate, fiecare cum ii trece prin cap...nasii le infing in jemnele ce se afla pe masa mirilor atunci cind trec pe sub podisul de flori...


User avatar
iuli4ika
Posts: 130
Joined: 20 Feb 2012, 13:04
Contact:

Re: Lumînări de nuntă

Post by iuli4ika »

da eu taman acum ma gindeam sa ma duk la catedrala sa vad luminari si icoana Maicii Domnului (am inteles ca mama treb sa o cumpere ) si inteleg ca nu are rost / ca sunt scumpe ?! :roll:


Image
User avatar
Katina
Posts: 1178
Joined: 19 Oct 2011, 23:00
Location: italia

Re: Lumînări de nuntă

Post by Katina »

nici eu nu stiam de lumari ,da uite fain ca am citit acuma voi avea in vedere ,de icoana mea zis mama singura ca ea trebuie sa cumpere icoana si covorasul ala pe care stam in biserica ,si tin minte ca chiar preotul ea zis mamei ca daca dorim putem sa lasam covorasul la biserica :cry:


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Lumînări de nuntă

Post by tancha_ru86 »

Nasii aduc lumina, acele lumanari de la biserica care trebuie ferite de ochii lumii. Atunci nu inteleg rostul lumanarilor pompoase de la sala, alea nu au vreo insemnatate nu? sunt doar asa de ochii lumii sa stea frumos la sala. Dar cum sa te impotrivesti traditiilor? trebuie sa le avem si pe alea nu? obligatoriu??


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by maryLand »

Multa lume are podul de flori, respectiv nasii , impreuna cu mirii trec prin pod...aducind lumina...
Noi am renuntat la pod...iar luminarile le-am aprins in timpul juramintelor ...
la sala cred ca se iau din traditia veche..deoarece inainte lumea se cununa cu aceleasi luminari de la petrecere...si invers... :)


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by Alintush »

Mama miresei cumpara Icoana...si covorasul
Nasa cumpara lumnarile


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by heliga »

fetelor icoana trebuie sa fie acoperita ..mi se pare ca asa era inainte :? inseamna ca trebuie doua prosoape unu pt legat miinile si unu pt icoana :?


Image
Image
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by heliga »

maryLand wrote:Multa lume are podul de flori, respectiv nasii , impreuna cu mirii trec prin pod...aducind lumina...
Noi am renuntat la pod...iar luminarile le-am aprins in timpul juramintelor ...
la sala cred ca se iau din traditia veche..deoarece inainte lumea se cununa cu aceleasi luminari de la petrecere...si invers... :)
maryland si la momentul cu podul de flori voi ce ati facut ? cum ati trecut la masa?


Image
Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Lumînări de nuntă

Post by Alintush »

heliga wrote:fetelor icoana trebuie sa fie acoperita ..mi se pare ca asa era inainte :? inseamna ca trebuie doua prosoape unu pt legat miinile si unu pt icoana :?

Sa interesat mama de femeile care vind lumnari...noua ne-a zis ca nu e numaidecit sa astupi icoana
dar daca doresti...poti si cu prosop (stergar) sa o astupi


Post Reply