Deciziile finale!

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
marcelushka
Posts: 700
Joined: 15 Jun 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Deciziile finale!

Post by marcelushka »

Mda fetelor iata si asa miri noi avem, eu sncer am ramas uimita de valerii.dulghieri, cind urma sa ne intilnim nu voiam sa cred ca si barbatii seimplica atit,dar uite ca. Inu e asa, bravo...


xiusha
Posts: 11
Joined: 06 Mar 2013, 14:14

Re: Deciziile finale!

Post by xiusha »

Fetelor kit de bravo sunteti...eu tot voi fi miresuika pe 16mai2014 insa in komparatie ku voi avem gata doar sala si muzikaa...


valerii.dulghier
Posts: 35
Joined: 24 Aug 2013, 16:01
Location: Chisinau, Moldova
Contact:

Re: Deciziile finale!

Post by valerii.dulghier »

multumesc voua pentru apreciere, oricum nu e nimik iesit din comun,e o responsabilitate ce imi o asum cu mare drag si placere.))Daca o faci pas cu pas,orice in viata se primeste,important dorinta sa fie)


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Deciziile finale!

Post by henrietta »

catiushka wrote:
henrietta wrote:Ce bravo sunteti...iar de mirele de mai sus, pot sa zic ca am ramas fara cuvinte...foarte bravo, vs al meu se implica numai din motivul ca eu io cer de altfel nici nu ar sti ca avem nunta :D
catiushka verighetele vi le confectionati la comanda? aveti pe cineva de incredere? De ce te intreb fiindca din mai multe surse stiu ca astia ce le fac la noi la comanda nu respecta cantitatile de metale ce intra in componenta bijuteriilor si se primeste ca la urma nu ai chiar aur pe deget ci mai mult cupru si alte aliaje, iar ceva doc in care sa indice cite carate are aurul nici nu mai pomenim.
henrietta m-ai pus un pic pe ginduri :? , eu vreau inele din aur galben plus alb, si mi se pare ca pe astea e mai greu sa le falsifici, la asta rosu poti sa pui mai mult cupru caci nu se vede, ceva de genul, dar nu sint expert
pentru orice eventualitate o sa le zic ca merg sa verific proba ulterior
apropo nu stie nimeni cum se face verificarea asta?

cit despre mirele meu, e la fel ca al tau, ii mai amintesc eu ca avem nunta la vara intrebindu-l ce prefera asta sau asta ? :lol:
te asigur ca la toate tipurile de aur poti sa falsifici citisem undeva pe net ca cite carate are aurul depinde de cantitatea de aliaje in el, 24K are aurul perfect curat insa e imposibil de confectionat bijuterii din el deoarece e moale si din acest motiv se adauga aliaje....aici sunt mai multe nuante in dependenta de tipul aurului (galben, rosu, alb, roz), poti sa citesti pe net cauta ceva de genu "ce aliaje contine aurul"
Nu pot sa iti spun daca se verifica proba undeva, dar nu cred, deoarece pt a se verifica eu cred ca ar trebui sa se topeasca metalul.....asta e parerea mea, dar la fel informeaza-te pe net.
Eu tot ma gindeam sa le fac la comanda dar m-am razgindit...am vazut inele facute la comanda si mi-am dat seama ca sunt o copie stingace, deoarece cei care le executa nu detin tehnologia si echipamentele foarte scumpe a marilor fabrici de bijuterii care fac lunar atitea bijuterii cit mesterii nostri nici in 2-3 ani...asa ca fetelor chiar v-as sfatui sa alegeti calitatea caci e pentru o viata.
La mine inelul de logodna e din aur alb si cu juma de marime mai mare, luat din Moscova si deci nu am putut sa merg sa il schimb asa ca am mers sa il mmicsorez si am primit un sfat la timp - sa nu fac asta cel putin in moldova, deoarece la noi in tara nu este tehnica speciala pentru prelucrarea aurului alb, aur care are niste caracteristici mai speciale decit aurul galben/rosu - duritate densitate etc si atunci mi-am pus si intrebarea daca merita de riscat sa dai banii pe nustiu ce...


Image
User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Deciziile finale!

Post by wildcat soul »

sunt de acord, ca este un risc mare, asta sa mergi la cineva in care ai incredere, dar ti-as spune ca tehnologii de prelucrat aurul alb sunt, iata platina, noi cu platina am vrut si din start mesterul nostru ne-a informat ca platina curata e greu de gasit si cu atit mai mult de prelucrat si ca nu se apuca, dar in magazine tot exista sanse mari ca sa dai peste aur de calitate proasta, am patito chiar singura cu o pereche de cercei pe care am dat un pumn de bani, si am luato din magazin specializat, unde eram sigura ca aurul e bun, de verificat aurul e posibil si fara ca sa se topeasca metalul, este o solutie care nu intra in reactie cu aurul de calitate buna, asa si se verifica el, cautati pe internet, mult succes si sper sa faceti alegerea corecta


Image
Andreas
Posts: 4
Joined: 11 Oct 2013, 16:44

Re: Deciziile finale!

Post by Andreas »

Nikutsa wrote:Deciziile noastre la moment :
1. Sala - Casa Fermierului sala mare
2 Muzica - Formatia Unison ( moderator Ala Grigorasenco )
3 Foto si video - VSstudio
4 Dansatori - Joc
5 Coafura si machiaj - Style Studio
PahareLE mirilor , cartea nuntii - handmade , in executie , urmeaza invitatiile ;
deasemenea in proces de organizare - cununia si inscrierea civila ( facem mai inainte ).
Pina la nunta au mai ramas 4 luni :) !

Nikutsa, ce poti spune de formatia Unison? ati ramas pana la urma tot la ei? i-ati mai vazut undeva cantand?


Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Deciziile finale!

Post by Nikutsa »

Nu i-am vazut nicaieri cintind, numai cit pe inernet. Dar cu d-na Ala ne-am intilnit si mi-a produs o impresie buna , e o d-na foarte simpla si placuta . O sa revin cu detalii si impresii in curind, dupa nunta :) Tot la ei am ramas, da .


cristina.iepure.9081
Posts: 6
Joined: 28 Oct 2013, 01:29
Location: Chisinau, Moldova
Contact:

Re: Deciziile finale!

Post by cristina.iepure.9081 »

Sala - la Plopi
Muzica_Frati Parfeni + moderator _ Iurie Nistorica
Dansatori- Efros Adriana
Foto-Video LPstudio.md
Transport - Limuzine Retro
Dans- vals la fel Efros Adriana se va ocupa cu noi
Torta- (nanasa a zis ca se va okupa cu asta)
Rochia, voal, Franta Purtate
Costum mire, pantofi mire, centura - AB-FASHION
Inele- Brillio (la comanda)
Decor- Renesans Studio
Invitatii - Koza
Accesorii de nunta - NuntaMea
Bautura, vodca, coniac - procurate - Status Regal
Biserica-Catedrala episcopală Sf. Teodor Tiron


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Deciziile finale!

Post by catiushka »

cristina, felicitari cu alegerile facute,
pe tine nu te-am vazut in lista cu data nuntii, cind o faceti? ca sa te includem si pe tine in listuta,
o sa-ti scriu un MP pt ca ma intereseaza ceva din lista ta :)


Eugenia92
Posts: 19
Joined: 16 Feb 2013, 00:00

Re: Deciziile finale!

Post by Eugenia92 »

Deciziile noastre pentru data de 13.07.2014
Sala- La Plopi
Muzica-Formatia Drimba cu dansatori,efecte lumini,moderator
Foto-Video-Studio7
Biserica-Catedrala "Nasterea Domnului" ora rezervata
Rochie, vual-cumparate
Invitatii-facute in America
Stofa,lentute,vaze inalte,pentru decor procurate+ mici detalii
Buchete shi butoniere procurate
Doamne,sunt inca atitea de facut.mult succes viitoarelor miresuci care sunt in toiul pregatirilor


Post Reply