Sala de nunti II

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
martahoti
Posts: 33
Joined: 09 Oct 2012, 21:11

Re: Sala de nunti II

Post by martahoti »

Tanya, ti-am scris in privat, merci mult de ajutor.


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Sala de nunti II

Post by Kitsurica »

Am citit comentariile despre Butoias, e foarte frumos acolo dar nu se prea merita, cit despre " toti invitatii au zis ca a fost bine " interesant, ce invitat le-ar zice mirilor, sau apropiatilor mirilor ca a fost urit de tot nunta, macar sa fi fost prost oricum am spune ca a fost bine, fiindc astim ca multe lucruri nu depind de miri si nu vrem sa le tricam impresiile. La Butoias e problema ca zic un pret la meniul si te asigura ca o sa fie totul bine si frumos de pretul ala, dar se ridica la o sum afrumusica apoi, asta nu e bine, ma rog, cineva isi permite si se asteapta sa-si faca un meniul mai bogat, dar odata ce te-ai asteptat l ao suma nu e indicat sa se ridice mult prea mult. La Butoias se fura si se fura bine din bauturi, de genu c ale-au dat sticle goale si toata bautura, aha, la ei e bussines, ei bautura o propun apoi la alta nunta din contul localului l asuper pret si multi sunt bucurosi ca o cumpara la pret bun si nu trebuie transport cu dus-adus, si tot pina la urma le-o fura, in fine cred ca mincarea gustoasa si salile frumoase e singurul lor atu pentru care mai au nunti acolo cu cite perechi de tineri dezamagiti.


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Sala de nunti II

Post by Kitsurica »

Vad ca avem o mireasa la Hanul Vechi ce s-a serbat nunta, as vrea mai multe detalii, stiu ca ei au multe taxe aditionale, ce s-a achitat in plus? Acum ca e sezonul nuntilor si fiecare din noi mergem macar la una din ele, as vrea sa revenim aici cu impresii in calitate de invitat despre salile de nunti, cred ca pentru multi le-ar fi de ajutor.


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Sala de nunti II

Post by Kitsurica »

Si in final ceea ce doream sa scriu. De curind am fost la o nunt ala Grand Rodog, restaurantul de la Danceni. Plusurile localului e locul frumos, pe mal de iaz, minunat pentru o nunta de vara, aer urat departe de tot zgomotul orasului si praf, un loc unde iti poti realiza multe idei de decor. Sala de afara, frumoasa, cu dansuri in aer liber, mi-a placut. Minusurile sunt mincarea putin asi nu gustoasa si deservirea oribila. Mincarea a fost putina, meniul e scump, chelneri mereu absenti, gize care veneau la lumina, si mirosul de apa burcuta la wc, eu nu as recomandfa localul, chiar daca e frumos, eu zic ca nu se merita banii pentru conditile care le propun


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Sala de nunti II

Post by Olecika »

Kitsurica, ma alatur si eu parerii tale despre Grand Rodog, am fost si eu recent la o nunta acolo, doar ca nu ca invitat :) Despre mincare nu ma pot pronunta, insa din cele observate voi mentiona urmatoarele:
- teritoriu foarte mare, oaspetii se imprastie care si pe unde, fourchetul l-au pus departe de sala si de platoul de dans, nu era chiar comod;
- referitor la tintari consider ca e o problema foarte mare, la fel ca si la Casa Fermierului, chiar si daca se pun tot felul de chestii care le alunga, oricum ele vin;
- daca bugetul nuntii permite ca sa se faca un decor frumos atunci e ok, daca insa nunta e cu buget limitat si nu se va investi in decor, nu are rost...
- Daca ploua??? la terasa nu ai unde dansa, decit daca sunt putini invitati;

Plus la toate, am auzit ca mirele zicea ceva de o taxa instituita anul acesta pentru inchirierea terasei, aproximativ 5000 euro :) E posibil sa nu fi inteles corect, de aceea trebuie de concretizat :)

Concluzia mea e ca e o sala frumoasa, insa este pentru mirii care au un buget maricel pentru nunta, pentru a face un decor frumos, un meniu bogat.. si pentru a inchiria terasa :D


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Sala de nunti II

Post by Olecika »

Referitor la CASA SARBATORII din Stefan Voda, vreau sa concretizez urmatoarele detalii din cele observate de mine la o nunta recenta:
- In sala u functioneaza conditionerele, decit dupa venirea oaspetilor (in cazul nostru, cu 1 ora inainte de inceperea nuntii, in sala era foarte cald, si cind i-am zis administratoarei de ce nu pun conditionerele, ea a replicat foarte nepoliticos ca stie mai bine... si a deschis usile sa se faca curent :) )
- Cineva dintre muzicanti a mentionat ca brinza nu e proaspata. Personal nu am testat, dar colegii mei si muzicantii asa au concluzionat, ATENTIE !!! In general atentie la mincare...
- Referitor la ceai si cafea... pe la sfirsitul primei mese la fourchet nu era inca ceai / cafea, chelnerii au zis ca nu au, deoarece mirii inca nu au adus-o.. Un pic mai tirziu, au zis ca deja zahar nu au pentru ca tot mirii nu adus.. Posibil ca mirii sa fi uitat sau ceva de genu.. insa oare nu restaurantul trebuie sa aiba grija de aceste detalii???

In rest a fost bine, sala e comoda pentru nunta, pentru dansuri.... Succes miresicilor care vor avea nunta acolo si cit mai atent si diplomat cu administratoarea, ca e foarte incapatinata :)


Sweety
Posts: 79
Joined: 04 Jul 2013, 15:15

Re: Sala de nunti II

Post by Sweety »

Kitsurica wrote:Am citit comentariile despre Butoias...
Kitsurica, înainte de a face comentarii de tipul ”aha”, mai gîndește-te un pic, că eu n-m inventat acest lucru, îl știu de la perechea care a făcut acolo nunta după noi - am scris deja. Da, ei propun să ei băutura de la dînșii, dar ai tot dreptul să accepți sau să refuzi, nimeni nu te impune.

Oaspeții - crede-mă, nu eu sunt cea care a observat ce făceau unii chelneri (pentru că chelnerul de la masa noastră desigur era un adevărat profesionist), ci anume un invitat ne-a spus despre ce făcea chelnerul de la masa lui, iar pe lîngă asta ne-a mai spus nașul ce a văzut și el. Și am mai avut și o pereche de oaspeți care cît au stat la masă n-au făcut decît să comenteze fiecare farfurie și numai cu cîntar n-au venit și obiecțiile la fiecare farfurie ni le-a expus la noi în casă, nouă și părinților. De ce cu toate acestea am spus că invitații au zis că a fost bine? Pentru că aceștia pe care i-am menționat sunt din categoria celor care niciodată nu sunt satisfăcuți de nimic și caută nod în papură peste tot, dar nici noi nu mai suntem orbi și am văzut înainte de începutul petrecerii cum erau amenajate mesele și totul era foarte frumos!
Iar invitații care au lăudat totul n-au fost trași de limbă, ci au început singuri vorba despre nunta noastră, după care le-am dat întrebări concrete, și răspunsurile nu mi-au părut deloc a fi inventate sau ”înfrumusețate”, dacă vrei.

Cît despre prețul meniului - chiar nu înțeleg cum poate să fie un preț și apoi să fie schimbat și prețul, și cantitățile din farfurii :? Nouă ni s-a spus: prețul de bază este... dacă nu mă înșel, 650 lei. Și pentru noi era o întrebare dureroasă prețul meniului - noi n-am avut de unde să investim prea mult în meniu. Așa că, cînd ne-am dus să stabilim meniul pentru masa noastră, totul a fost explicat de la A și pînă la Z, arătate poze cu ce și cum arată, și absolut tot a fost scris de către bucătarul-șef pe o foaie de hîrtie (denumirile, prețurile), a fost bătut totalul și am și fotografiat această foaie pentru noi :!: Mai repet o dată: meniul nostru a ieșit la 701 lei/persoana! Și a fost mai mult decît suficientă mîncare și mesele erau cu adevărat frumoase! Și iarăși: nu eram legați la ochi și n-o spun doar din spusele invitaților :roll:

Și... cred că cea mai bună dovadă a faptului că nu a mai fost chiar atît de rău cum spuneți voi, este faptul că nunta a durat pînă după orele 4 și nu e vorba de cîțiva invitați ”în cruce”, ci de mai mult de jumătate din ei. Am scris despre toate aceste lucruri deja de cîteva ori pe acest forum. Sper să nu mai fie nevoie să repet...

Părerea mea este totuși că depinde totul de noi înșine: de cît de atenți (sau căscați) suntem la tot ce se discută, de cît de bine știm să punem NOI punctul întrebării și nu prestatorii de servicii, de modul în care vorbim cu dînșii (ei prestează serviciul, noi suntem clienții, oferte sunt multe, deci ei TREBUIE să ne facă nouă pe plac și nu invers!) și... neapărat: trebuie să avem confirmat TOTUL documental! Chiar la crearea aceluiași meniu: de ce să nu cereți întocmirea meniului (desigur cu prețuri cu tot) sub forma unei anexe la contractul semnat acum cîteva luni în urmă? E un lucru foarte simplu: nu trebuie să fie tipărit, cu text complicat etc. Este, de facto, o copie a meniului numai ce întocmit de bucătarul-șef, manager sau cine se mai ocupă de asta, e suficient să fie scris de mînă (în 5 minute) și cu semnături din partea ambelor părți. Și gata! problemele sunt automat excluse! Iar dacă nu vor, înseamnă că într-adevăr și-au pus în plan să vă fure, aici deja discuția e alta, dar principalul e că totul este clar din start!

Mult succes, fetelor, și nu disperați, totul are soluție, dar nici lucruri ideale nu există (mai ales cînd e vorba despre organizarea unui eveniment atît de minuțios) ;)


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Sala de nunti II

Post by Olecika »

Sweety, ma bucur pentru tine :) Am fost duminica la o cumetrie la Butoias si vreau sa zic ca in comparatie cu anul trecut, cind am fost la o nunta, tot aici, am vazut schimbari inspre bine. Imi pare ca au schimbat administratorul, deja sunt 2 barbati, dar inainte era unu.. sau nush care e motivul insa cu singuranta lucreaza deja la imaginea lor :) Sper sa fie bine si la alte miresici, caci chiar se merita, la ce teritoriu frumos are ;)


heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Sala de nunti II

Post by heyapple »

Deci, nu ştiu ce preţuri au fost pentur anul trecut, dar am fost cu VS în noiembrie 2013, şi ni s-a spus un preţ minim de 800 de lei. pentru lista de bucate ce intrau în acest "preţ" aş spune că este foarte scump, da, posibil se găteşte gustos, nu am fost nu mă pot da cu părerea, dar mi s-a tăiat din start când am auzit câte bucate întră în meniul minim.


Kitsurica
Posts: 146
Joined: 06 Sep 2013, 15:21

Re: Sala de nunti II

Post by Kitsurica »

Sweety, ma bucur ca ai avut o nunta frumoasa, asta e important, ca ai ramas cu impresi pozitive, sunt sigura ca miresele care doresc sa faca nunta acolo, vor fi interesate de mesajul tau, cit si de al meu, in cazul restaurantului dat miresele vor sti la ce sa atraga atentie si ce sa faca ca sa nu aiba surprize.


Post Reply