Tradiţii/obiceiuri la nunţi

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Post Reply
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by Alintush »

me BRIDE wrote:Dar e distractiv :D
Eu cred numai in superstitiile care sunt pozitive si care imi plac mie :P
Miresici, dar ceva rosu, ca sa nu va deoache nimeni o sa purtati? :D :D :D :D :D
Eu ma diochi foarte repede..asa ca sunt sigura ca mamica imi pregateste ceva Sfint sa port cu mine..si mirelui ii va da...ca sa nu se lipeasca raul de noi :D


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by tancha_ru86 »

Rodinka eu nu sunt superstitioasa din fire, dar uite cand ma intorc din drum tot bat de 3 ori cu piciorul in pamant si scuip de 3 ori si asta se intampla fara ca eu sa vreau, pur si simplu e un gest care ma linisteste deci care ma face sa gandesc pozitiv, asa si cu cele enumerate de nastyka, daca incerci sa respecti acea zicala atunci te simti mai conforatbil cand te gandesti la viitor, adica gandesti pozitiv, ceeea ce e bine nu?

Eu m-am tot gandit ce sa port vechi si la un moment dat am gasit, inelul din argint sub forma de inima daruit de sotul meu. nu e inelul de logodna, e un simplu inel din argint, insa de cand l-am pus pe deget cu ani in urma asa a si ramas, nu l-am scos niciodata si nici la nunta nu o voi face. acest inel ma face sa ma simt norocoasa. insa inainte sa ma gandesc la inel aveam altceva in minte si anume sotul sau logodnicul, el la nunta va fi atat nou cat si vechi, vechi ca logodnic, nou ca sot :) :) :) , imprumutati vor pantofii, albastru - va fi alt inelus, tot din argint, care are 7 pietricele miiici albastre, e atat de finut inelul si e daruit de tata, ziua mea de nastere e intr-o zi de 7, de aceea inelul are 7 pietricele, acest inel deasemenea nu l-am scos niciodata de pe deget, sunt unicele bijuterii care le port nonstop si se potrivesc cu oricare alte bijuterii, iar nou rochia, voal, alte bijuterii, etc, iar de banutz nu stiu daca am nevoie, poate o sa-l lipesc la talpa, in exterior nu in interior, dar inca ma mai gandesc...
Superstitiile negative eu le alung din mintea mea, nu cred in ele si nici nu se implinesc, iar cele bune le incerc, rau nu au cum sa-mi faca ca doar sunt bune..


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
nastyka
Posts: 185
Joined: 22 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by nastyka »

Rodinka nush de ce ai luat o atitudine asha mai serioasa fatza de asta)) eu intr-adevar am vazut-o k ceva distraktiv) sintem miresuici, datzi sa traim momentul! kind o sa mai facem asha ceva)) flori albastre voi avea in buchet si pe jartiera un element de aceeasi culoare ( Katina, deci este acel accesoriu din panglika de elastic de pe piciorul miresei) nush daka are vre-o semnificatie, e mai mult la nivel de amuzament,kind mirele o skoate si o arunca catre burlacei)), ceva imprumutat kred k va fi vre-o klama, kare o sa mi-o puna in coafura, nou - accesoriile, vechi m-am gindit si eu la vre-un inelus daruit de VS, sau, cum s-a mai spus, incaltamintea pe kare o voi purta intre timp prin kasa k sa devina mai komoda) ce tzine de moneda, se poate de pus dintr-o parte a pantofiorului,sau tot a fost ideea buna cu lipitul pe talpa)) nu stiu kit va tzine,dar oricum))


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by RoDiNkA »

Fetelor, luati mai usor! Nu sunt axata cu serioritate pe aceste lucruri! Mi-am exprimat opinia pentru a veni in ajutor acelor persoane care sunt hipersuperstitioase. Credeti-ma sunt astfel de persoane care chiar duc contul de absolut totul si le vine greu sa se lupte cu ele...
Iar daca e de tratat din alt aspect, aveti dreptate, e foarte funny si chiar e amuzat sa urmezi ceva din aceste traditii stramosesti! Poate chiar si voi implimenta ceva in nunta mea, doar ca nu m-am gindit inca si...sa dea Domnul sa ajung cu bine la ea...
P.S: cer scuze daca am creat impresia de atac careva, nu am avut nici o intentie. Adevarul e ca acum Bunica mea, la care tin enorm de mult, se afla la spital in stare foarte grava si imi fac enorm griji... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Image
me BRIDE
Posts: 241
Joined: 09 Dec 2011, 00:00

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by me BRIDE »

Tancha, ideea cu logodnicul care e vechi si sotul care e nou - este chiar foarte reusita, imi place Image
Rodinka, multa sanatate bunicii tale, mai mult optimism!
Last edited by me BRIDE on 08 Feb 2012, 18:50, edited 1 time in total.


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by perla »

Rodinka, totul va fi bine, gindeste pozitiv... noi ii dorim insanatosire grabnica bunicii tale.


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by tancha_ru86 »

Rodinka noi n-am privit ca un atac mesajul tau, cel putin eu in nici un caz, dimpotriva cuvintele tale m-au facut sa vad partea amuzanta a acestor "superstitii". Doresc bunicii tale insanatosire grabnica si sa fie in forma la nunta ta ca tb sa danseze ;)


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
nastyka
Posts: 185
Joined: 22 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Traditii, obiceiuri... superstitii

Post by nastyka »

Rodinka , chiar nu e deloook cazul sa iti ceri scuze sau sa te simti inkomod.pentru asta si exista forumul, k sa ne impartasim opiniile si parerile,care de foarte foarte multe ori sunt contradictorii ;) Dumnezeu sa o ajute pe bunicutza ta sa se faca bine kit mai kurind.


User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Va Mulumesc din Suflet!!!

Post by RoDiNkA »

Fetelor, va multumesc din suflet pentru sustinerea voastra, pentru cuvintele si urarile calde!!! Sper din rasputeri ca bunica sa se faca bine si sa dansam impreuna la nunta noastra!!!
Incurajarea voastra mi-a dat sperante si mai mari! Image


Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Va Mulumesc din Suflet!!!

Post by Alintush »

Nu de mult am aflat ca nasa mea asteapta al doilea copil...ma bucur pentru ei, dar am citit ca nasa nu trebuie sa fie insarcinata ca va fi o casnicie grea...
simtiam eu ca va fi insarcinata pentru ca nu mi-am dorit una ca asta...si cum este o vorba ce nu-ti place peste aceea dai a fost si in cazul meu....


Post Reply