Luna de miere

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
o fosta mireasa 2
Posts: 198
Joined: 22 Feb 2011, 00:00

Re: Luna de miere ...

Post by o fosta mireasa 2 »

tasha, in primul rind vamesii nu au treaba cu actele la traversarea frontierei, ci granicerei....in al doilea rind, pasaportul tre sa fie valabil 90 zile din momentul cind vrei sa parasesti tara....in al treilea rind, cind vii acasa, daca esti cetatean a RM tre sa-ti dea voie chiar daca ai pasaportul expirat(vorbesc de granicerii din RM, nu si de partea ucraineana sau romana etc sau alte vami), adica odata ce ai ajuns la vama moldoveneasca, tre sa-ti dea voie cu pasaport expirat, sau chiar si fara acte in genere, pur si simplu in acest caz, daca nu ai nici un act , dureaza un pic mai mult pina se verifica ca intr-adevar esti cetatean moldovean...din spusele tale spre exemplu....si nu este nevoie sa dai bani pentru asta


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by maryLand »

Concluzia mea este ca trebuie de facut actele, buletinul si pasaportul , dupa asta de plecat undeva..decit sa avem probleme pe la vame mai bine sa nu se lege nimeni de noi, mici si cinstiti...:)
Tare mi-i interesant ce oferte de luna de miere au agentiile noastre. Anul acesta am pacalit hotelul ca suntem dupa nunta si toata saptamina ne-au rasfatat cu de toate. De aceea trebuie sa mergem in alta parte sa nu ne dam de gol. :) Image


Image
nadia803
Posts: 239
Joined: 26 Jan 2011, 00:00

Actele dupa casatorie

Post by nadia803 »

Nu se leaga nimeni de voi, stati linistite! puteti pleca cu actele cu vechea familie fara probleme atita timp cit buletinul vostru e Xulescu asa e si in baza de date a statului, oricum CNP-ul este acelasi si dupa ce iti schimbi familia si nu vor fi probleme


DDianKa
Posts: 138
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau, centru

Re: Luna de miere ...

Post by DDianKa »

noi am fost in Turcia, pentru ca nu fusesem niciodata intr-acolo
am plecat la o saptamina dupa nunta si am stat de pe 25 septembrie pina pe 2 octombrie, nici nu va pot reda cit de super a fost, in primul rind nu era arsita cea nebuna din vara si era incheierea sezonului si in hotel se purtau cu noi ca cu niste pui (dat fiind faptul ca eram tineri insuratei), dar si in genere deservirea la cel mai inalt nivel ( aaaaaaaaaaa mai vreau iarasi). timpul a fost super si bronzul s-a lipit foarte bine, fara ca sa ne ardem
calatoria ne-a costat 1200 euro pentru doi, hotel 5* Ultra All Inclusive, dar nu regret banii pierduti, si la sigur vom mai merge, deja ma uit la oferte
important e sa va adresati la agentii bune care sa va sfatuie ceva bun, noua spre exemplu din start ne-au spus ca nu se merita anumite regiuni ale Turciei in septembrie, fiindca este racoare deja si risti sa stai numai in hotel, desi ofertele erau mai mult decit convenabile la pret
uite mi-am adus iar aminte de luna de miere si m-am indulcit macar cu amintiri placute Image


Ellen
Posts: 327
Joined: 06 Apr 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by Ellen »

Dianka poti sa/mi spui te rog frumos in ce regiune ati fost si anume la ce hotel ati stat...._? ma intereseaza ca si noi plecam in luna de miere in septembrie :) apropo la ce agentie vati adresat.._?


o fosta mireasa
Posts: 39
Joined: 05 May 2011, 23:00

Re: Luna de miere ...

Post by o fosta mireasa »

Eu recomand Parisul.Dar clar,depinde de cum vedeti voi luna de miere.Daca vreti sa stati toata ziua la soare,fara mare stres sau miscare,atunci clar,marea vi se potriveste cel mai mult.
Noi suntem mai umblareti din fire si dornici de locuri noi.Si daca va faceti un plan dinainte cu ce locuri sa vizitati si unde se afla, cu o harta in mana si bani in buzunar nu aveti mare stres oricum.Noi am stat 10 zile ,iar pentru mine(sotul n-avea rabdare sa se intoarca la munca,pentru ca l-am izolat complet de afaceri :D ) si alea au fost putin ,pentru ca in Paris ai ce vedea,zi si noapte.


o fosta mireasa 2
Posts: 198
Joined: 22 Feb 2011, 00:00

Re: Luna de miere ...

Post by o fosta mireasa 2 »

Fetelor, miercuri plecam in luna de miere!!!!!!!!!! Image Image Image Image


nadiko
Posts: 234
Joined: 02 May 2011, 23:00

Re: Luna de miere ...

Post by nadiko »

svetlana wrote:Fetelor, miercuri plecam in luna de miere!!!!!!!!!! Image Image Image Image
unde? cum?
azi am sunat la agentii si mi-au spus ca din momentul casatoriei, nu mai e valabil pasaportul daca-mi schimb numele. Astfel mi-au recomandat sa-l facem in mod urgent. Si apoi pot sa aleg doar destinatii fara vize shenghen. Asta daca vreu sa plec cit mai curind dupa nunta.


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by bride2011 »

svetlana wrote:Fetelor, miercuri plecam in luna de miere!!!!!!!!!! Image Image Image Image

Felicitari si o odihna cit mai placuta, sa savurati din plin acele momente si de ce nu un nou motiv sa fii noua pe vreun forum cu bebelusi Image Image Image Image Image Image


nadiko
Posts: 234
Joined: 02 May 2011, 23:00

Re: Luna de miere ...

Post by nadiko »

bride2011 wrote:Sustin aceasta idee, noi cu sotul plecam la 2 zile dupa nunta cu masina in calatorie prin europa.... dar contam ca italia sa fie cea pe care o vom vizita de la nord si pina la sud .....

Eu tot sunt amatoare de condus dar pe autobamurile europene voi incredinta sotului, el face ore de soferie profesionala de aproape 3 ani , asa ca incredere totala, intotdeauna am fost atrasi de aventuri, inca de cind aveam 19 ani, adica de cind suntem impreuna Image Image Image
bride2011 cum rezolvati cu actele, iti schimbi numele?


Post Reply