Ce Hram al Casei va luati?

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Alintush »

noi am luat Sf ANDREI si sotul la fel e Andrei, numaidecit vreau sa fac ceva...insa nu pot face mare taram pentru ca suntem jumate de casa in reparatie si jumate finisata...
cumnata, soacra-mea, nasii sunt peste hotare...asa ca am zis ca fac o mica masuta ii invit pe ai mei, sora si cumnatul...le ofer cite un colac de pomana sau in numele nostru (nustiu inca cum se face) si vom sarbatori un pic...

de obicei se cheama preotul sfinteste casa, doar ca atunci e mai bine cind sunt membrii familiei, cine locuieste in casa, nu toate rudele...dupa care inviti pe cine doresti sa sarbatoresti...
stiu ca dimineata de sarbatoarea hramului casei trebuie de dus la biserica...de lasat ceva acolo, din partea voastra...


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by maryLand »

Multumesc Alintush de sfaturi.
De sfintit nu vom sfinti la sigur, insa o bucatica de masa as vrea si eu sa fac. De pomana sau de sanatate se da doar colac cu luminare? ;)


Image
Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Liudocika2012 »

daca pot sa ma alatur si eu cu o intrebare tot in privinta Sfantului Nicolae, eu vad in diferite surse ca se serbeaza si pe 6 decembrie sau pe 19, noi basarabenii cind il sarbatorim? Noi tot l-am luat acest sfant si nu stim cum sa procedam daca la moment nu avem casa noastra si traim la parinti, oricum se sarbatoreste? Trebuie sa mergem si la biserica sau e de ajuns o masa acasa :roll:


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
catalina
Posts: 274
Joined: 27 Jul 2011, 23:00
Location: chisinau

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by catalina »

la noi Hramul Casei este de sfantul Ion(iarna) si nu am facut masa ca sotul era plecat in deplasare,dar am facut niste sarmalute si am servit fetele de la servici,si am dat de sanatatea noastra cate un colac cu lumanare si cate o pereche de ciorapei,mama a zis ca asa se face.
Anul asta ma gandesc sa gatesc cate ceva si sa invit parintii la noi.


svetlana_h
Posts: 59
Joined: 20 Feb 2012, 09:11

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by svetlana_h »

noi am facut o masa buna, si am dat cite un colac, stergar cu o canuta si luminare la fiecare, de sanatatea noastra...stiu ca asa se face...si desigur cum ati mai zis e de dorit sa se sarbatoreasca in fiecare an..e un sentiment foarte placut, fetelor, am primit si foarte multe cadouri,mai ales cind esti la casuta ta proprie... ;)
Last edited by svetlana_h on 04 Dec 2012, 13:55, edited 1 time in total.


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by maryLand »

Nasii ne-a spus ca este bine cind se aprind luminarile de la cununie, se duce la biserica si se face o masa acasa pentru sanatate. Anul trecut nu am putut face nimic din cele enumerate, anul acesta insa ne dorim o mini sarbatoare. Vrem sa dam de pomana, mai ales dupa decesul bunelului cred ca va fi primit.

Noi serbam pe 19 decembrie, rit vechi. Se spune ca sfintul nu este neaparat al casei fizice, ci a familiei, indiferent unde nu ar locui ;)

multumesc de sfaturi, neaparat voi tine cont de ele ;)


Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by RoDiNkA »

Perla, avem acelasi sfant al cuibului familial :P
Nici nu ma gandeam ca sunt atatea ritualuri de a sarbatori si acest eveniment... :)


Image
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by tancha_ru86 »

Liudocika2012 wrote:daca pot sa ma alatur si eu cu o intrebare tot in privinta Sfantului Nicolae, eu vad in diferite surse ca se serbeaza si pe 6 decembrie sau pe 19, noi basarabenii cind il sarbatorim? Noi tot l-am luat acest sfant si nu stim cum sa procedam daca la moment nu avem casa noastra si traim la parinti, oricum se sarbatoreste? Trebuie sa mergem si la biserica sau e de ajuns o masa acasa :roll:
Liudocika in moldova sf Nicolae e pe 19, adica pe stil vechi. in Romania si in alte tari care sunt orodoxi pe stil nou serbeaza pe 6 decembrie. Eu voi locui in Romania deci sf Dumitru (sf casei mele) va fi sarbatorit pe stil nou, la fel si Craciunul si restul sarbatorilor. Tu alege o data si sarbatoreste-o atunci, daca esti in MD sarbatoreste cand se sarbatoreste in MD, daca locuiesti in Romania sau in alta tara sarbatoreste-o cand se sarbatoreste acolo. E diferenta de data, nu si de semnificatie. Dar daca alegi o data sarbatoreste-o mereu pe acea data, nu le schimba in fiecare an dupa cum te muti cu traiul, in cazul in care te muti.

Eu din pacate am uitat sa sarbatoresc sf casei, sf Dumitru, daca nu sunt la casa mea sarbatorile inca nu sunt o obisnuita pentru noi, eu nici nu mai stiu de sarbatori, din pacate. Dar la anul tin neaparat sa sarbatoresc sf casei, asa cum o facea bunica: se ducea la biserica cu bomboane, daruri si colaci, apoi lua cateva femei de la biserica(alea erau prietenele ei), mai veneau cateva rude(se invita, pentru ca nu multi cunosc sf casei tale) si facea o masuta acasa, cu sarmale, placinte si alte bunatati, dadea de pomana un colacel cu lumanare si un stergar si aprindea lumina in casa.. Mama tot sarbatoreste dar nu ca inainte..

In general pe vremea bunicii sarbatorile erau sarbatori si le asteptam cu atata drag, acum parca nu mai sunt asa de frumoase. Eu vreau sa incerc sa fac din sarbatori o traditie, sa redevina ceea ce au fost, dar asta cand ma voi muta la casa mea, acum ca stau cu chirie nu-mi permit nici o masa de Craciun s-o fac ca lumea :(


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Liudocika2012 »

si noi il vom sarbatori pe rit vechi, 19 decembrie, multumesc frumos tuturor pentru indrumare.


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by perla »

Eu anul asta pe 28 august cind e Sf. casei noastre, cu parere de rau, eram in spital, iar sotul a trebuit de urgenta sa plece pe 2 zile la Bucuresti... am rugat-o pe soacra sa se duca la biserica si sa dea ceva de pomana, dar ea era ocupata cu serviciul, asa si nu am mai sarbatorit ... :(

la anul, cu ajutorul Domnului, sper sa sarbatorim, si sa sfintim locusorul in care locuim, ca de multi ani nu a fost sfintit apartamentul... :(


Post Reply