Luna de miere

Poze, luna de miere, viaţa în doi, etc.
o fosta mireasa
Posts: 39
Joined: 05 May 2011, 23:00

Re: Luna de miere ...

Post by o fosta mireasa »

Calatorie placuta,Svetlana!

Cred ca-i mai bine sa cheltuiti cu acte in regim de urgenta,decat sa stati pe la vami si sa aveti 'norocul' de a plati suplimentar sau de-a risca sa nu mai mergeti.

Asta daca chiar vreti sa mergeti imediat dupa nunta,pentru ca noi am fost mult mai tarziu si pentru noi a fost chiar mai bine,pentru ca am reusit sa ne detasam complet de stres si oboseala.


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by bride2011 »

nadiko wrote:
bride2011 wrote:Sustin aceasta idee, noi cu sotul plecam la 2 zile dupa nunta cu masina in calatorie prin europa.... dar contam ca italia sa fie cea pe care o vom vizita de la nord si pina la sud .....

Eu tot sunt amatoare de condus dar pe autobamurile europene voi incredinta sotului, el face ore de soferie profesionala de aproape 3 ani , asa ca incredere totala, intotdeauna am fost atrasi de aventuri, inca de cind aveam 19 ani, adica de cind suntem impreuna Image Image Image
bride2011 cum rezolvati cu actele, iti schimbi numele?
suntem inscrisi de aproape 2 ani, sunt demult cu familia sotului, dar stiu precis ca nu e o problema numele de familie, timp de 30 sau 90 zile poti parasi hotarele tarii cu familia ta de fata


o fosta mireasa 2
Posts: 198
Joined: 22 Feb 2011, 00:00

Re: Luna de miere ...

Post by o fosta mireasa 2 »

Fetelor, plecam inTurcia,am ales-o deoarece nu ne ia timp cu perfectarea actelor, si deoarece in alta parte mai aproape este cam rece acum..
Actele le-am facut la o zi si pasaportul si buletinul...
Azi iau pasaportul si miercuri zburam Image Image Image Image
Am ales Kemer, deoarece sotului ii plac foarte tare muntii, iar mie marea, iar acolo sunt si munti si mare :P :P :P Sper sa fie OK :D


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Luna de miere ...

Post by dreamscape »

Distrati-va pe cinste, ca pe urma apar bebelusii, si se amina calatoriile:)))


o fosta mireasa 2
Posts: 198
Joined: 22 Feb 2011, 00:00

Re: Luna de miere ...

Post by o fosta mireasa 2 »

Merci, asa o sa facem...si asa ma gindesc si eu, ca odata ce apar copiii, cine stie....cind mai plecam


Ellen
Posts: 327
Joined: 06 Apr 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by Ellen »

Svetlana la ce hotel plecati în Kemer şi prin ce agenţie turistică?


Ellen
Posts: 327
Joined: 06 Apr 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by Ellen »

Apropo cât te-a costat perfectarea actelor la o zi ??? mersi


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by bride2011 »

Ellen wrote:Apropo cât te-a costat perfectarea actelor la o zi ??? mersi
Azi am cheltuit o groaza din rabdarea mea si nervii mei, am fost la consulatul Italiei pentru ca sa aflu mai bine ce acte imi trebuiesc pentru perfectarea actelor ... Paza a fost brutala :twisted: si am zis ca in viata nu mai calc pe acolo, ca nici macar nu ai voie sa intrebi ceva.... Pina la urma am dat de o fundatie care ajuta oamenii cu perfectarea actelor .... de luni ma duc la Kogilniceanu, mi-au spus ca timp de o saptamina de la depunerea actelor vom avea viza.... sper sa merite efortul ..... :D


tasa84
Posts: 366
Joined: 27 Oct 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by tasa84 »

bride hai sa-mi zici si mie ce v-au cerut p/u viza ca ne gindim si noi sa plecam in italia (grecia s-a aminat) si as vrea sa stiu ce ne trebuie...........


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Luna de miere ...

Post by bride2011 »

tasa84, uite actele de care ai nevoie:

1. invitatia propriu-zisa din italia, nu este obligatoriu sa fie ruda
2. copia permisului permanent de sedere a persoanei ce te invita in italia
3. daca e ruda ( in caxul in care e matusa, unchi), trebuie sa prezinti certificatul lor de nastere multilingv si a parintelui prin care esti ruda, aceste acte le iai de la Kogilniceanu ...) aduica trebuie sa prezinti acte ce demonstreaza gradul vostru de rudenie, tot de la aceasta adreasa iai si Aviz, act ce nu trebuie tradus nici apostilat.
4. Copia pasaportului strain valabil, plus trebuie sa anexezi o copie
5. certificat de la lucru in care sa fie indicat functia ta, de cind esti angajata salariul tau lunar, cit si perioada de concediu in care intentionezi sa pleci, in cazul in care esti studenta, trebuie sa prezinti carnetul de student, aceste acte se traduc in l. italiana si se apostileaza la Ministerul Justitiei
6. in cazul in care plecati cu avionul, trebuie sa prezentati rezervarea biletelor tur-retur, iar daca cu masina, trebuie de prezentat copia certificatului de inmatriculare, copia permisul de conducere ( daca cu masina personala), cit si cartea verde pentru masina
7. Asigurarea medicala ( am inteles ca e ok si cea de 360 de la moldasig, nu apar intrebari)
8. garantia bancara, ce constitue 30 per zi, adica daca intentionati sa stati 10 zile atunci cite 300 euro de fiecare, bani care dupa prezentarea la ambasada pot fi extrasi din cont... aceasta garantie e valabila 48 euro de la momentul eliberarii
9. daca va invita ruda de gradul 1, atunci nu se achita taxa serviciilor consulare 30 euro /persoana, iar daca invitatia e facuta de catre o persoana nu de 1, fie de gr 2, 3 sau prieteni, atunci e necesara aceasta plata
10 copia certificatului de casatorie
11. 2 poze color 3x4
12. in cazul in care nu veti sta la rude, dar la hotel, trebuie sa prezentati rezervarea la hotel pe perioada indicata de vacanta


La toate actele e necesar de avut copii

La toate acestea se anexeaza Cerere ( formular Schenghen) care se ofera la adresa Sciusev 102, tot acolo, dupa ce ati strins toate actele necesare impreuna cu forularul schenghen, baietii de acolo va programeaza la ambasada

Succes !!!!!!!!!!!!!!!! Image Image Image Image Image Image Image Image


Post Reply