Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
nadia803
Posts: 239
Joined: 26 Jan 2011, 00:00

Cununia la manastire

Post by nadia803 »

Asa am auzit si noi ca in principiu manastirea n-are voie sa tina cununii, dar se pot face exceptii daca pentru o anumita pereche de tineri Mitropolitul regiunii da voie si binecuvanteaza aceasta cununie, pentru asta se da si un canon, ca se considera intr-un fel pacat, de exemplu canon: sa aduci un numar mare de lumanari la biserica, sau ceva de genu. Daca preotii de la manastire cununa inseamna ca ei stiu ce fac si ca li s-a dat voie.... acum in post totusi cind mergeti la spovedit intrebati si acest lucru sigur veti primi un sfat, iar daca e pacat spovidania il iarta :)


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Caprianaaaaaaa

Post by bride2011 »

Ne-am dorit mult la Curchi, dar acolo fac cununia in bisericuta cea mica, cea mare noua fiind gata doar din afara, le-a mai ramas sa o picteze inauntru, asa ca am renuntat la ea, cu toate ca e o atmosfera frumoasa si placyta.... am decis sa ne cununam la Capriana....


Anusca
Posts: 364
Joined: 07 Apr 2010, 23:00

Re: Cununia religioasa

Post by Anusca »

Ne-am dorit mult la Curchi, dar acolo fac cununia in bisericuta cea mica, cea mare noua fiind gata doar din afara, le-a mai ramas sa o picteze inauntru, asa ca am renuntat la ea, cu toate ca e o atmosfera frumoasa si placyta.... am decis sa ne cununam la Capriana....
Eu fac cununia la Curchi. N-am fost acolo si n-am vazut cite biserici sunt, insa parintii au fost si au zis ca e foarte frumos si ca biserica e foarte frumoasa, dar ca e cea mica sau cea mare n-am intrebat. Mama mi-a zis ca zona unde se afla manastirea/biserica e absolut superba, deja cind vin acasa o sa trecem sa vedem. Cit costa cununia la Capriana?


bride2011
Posts: 353
Joined: 05 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by bride2011 »

Anusca wrote:
Ne-am dorit mult la Curchi, dar acolo fac cununia in bisericuta cea mica, cea mare noua fiind gata doar din afara, le-a mai ramas sa o picteze inauntru, asa ca am renuntat la ea, cu toate ca e o atmosfera frumoasa si placyta.... am decis sa ne cununam la Capriana....
Eu fac cununia la Curchi. N-am fost acolo si n-am vazut cite biserici sunt, insa parintii au fost si au zis ca e foarte frumos si ca biserica e foarte frumoasa, dar ca e cea mica sau cea mare n-am intrebat. Mama mi-a zis ca zona unde se afla manastirea/biserica e absolut superba, deja cind vin acasa o sa trecem sa vedem. Cit costa cununia la Capriana?

Din cite am auzit in jur de 2000 lei singuri, nici nu ma gindesc sa fac cu cineva inca..... La Curchi in jur de 1500, depinde inca si de preotul cu care vb, e foarte frumos acolo, dar imi doresc mult la manastire fiind un loc sfint si vreau ca aceasta zi sa fie la fel de frumoasa ca si ziua nuntii... de aceea pentru mine importa tot maruntisul.... ma ocup de tot singura si am timp, de aceea profit si aleg tot ce-mi place... cum se spune nunta se face pentru mireasa, iar daca nunta nu-mi va iesi cum imi doresc simt ca voi "scoate ochii" toata viata celor ce ma vor impiedica sa o fac cum vreau eu ... e nunta noastra, merita sa o facem 1000 %


Anusca
Posts: 364
Joined: 07 Apr 2010, 23:00

Re: Cununia religioasa

Post by Anusca »

Din cite am auzit in jur de 2000 lei singuri, nici nu ma gindesc sa fac cu cineva inca..... La Curchi in jur de 1500, depinde inca si de preotul cu care vb, e foarte frumos acolo, dar imi doresc mult la manastire fiind un loc sfint si vreau ca aceasta zi sa fie la fel de frumoasa ca si ziua nuntii... de aceea pentru mine importa tot maruntisul.... ma ocup de tot singura si am timp, de aceea profit si aleg tot ce-mi place... cum se spune nunta se face pentru mireasa, iar daca nunta nu-mi va iesi cum imi doresc simt ca voi "scoate ochii" toata viata celor ce ma vor impiedica sa o fac cum vreau eu ... e nunta noastra, merita sa o facem 1000 %
Noi platim la Curchi 1620 lei, de fapt platesc nashii. Si sunt absolut deacord cu tine ca treb sa facem din ziua ceea cea mai frumoasa zi a noastra.


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Cununia religioasa

Post by dreamscape »

Ma bucur mult pentru voi fetelor ca va veti cununa la asa biserici (manastiri) frumoase...desi ma gindeam si eu sa fac pe la vreo manastire cununia, mai ales ca nunta va fi la Vartely, se putea de gindit ceva referitor la Orheiul Vechi si bisericutza de acolo...dar pina la urma am decis ca vreau sa ma cunune un preot pe care il cunosc si care ma cunoaste pe mine, in orasul meu. La noi biserica este noua si are si curte frumos amenajata cu multa verdeata si flori, deci cred ca o vom face acolo, desi complica putin lukrurile, caci va trebui sa merg la chisinau sa-mi fac coafura si make up apoi sa ma intorc in Anenii Noi sa mergem la cununie, iar apoi deja iar inspre chisinau si seara spre Orhei...va fi o zi luuunga:))) dar abia astept!!!


tasa84
Posts: 366
Joined: 27 Oct 2010, 23:00
Location: Chisinau

cununia religioasa

Post by tasa84 »

dreamscape wrote:Ma bucur mult pentru voi fetelor ca va veti cununa la asa biserici (manastiri) frumoase...desi ma gindeam si eu sa fac pe la vreo manastire cununia, mai ales ca nunta va fi la Vartely, se putea de gindit ceva referitor la Orheiul Vechi si bisericutza de acolo...dar pina la urma am decis ca vreau sa ma cunune un preot pe care il cunosc si care ma cunoaste pe mine, in orasul meu. La noi biserica este noua si are si curte frumos amenajata cu multa verdeata si flori, deci cred ca o vom face acolo, desi complica putin lukrurile, caci va trebui sa merg la chisinau sa-mi fac coafura si make up apoi sa ma intorc in Anenii Noi sa mergem la cununie, iar apoi deja iar inspre chisinau si seara spre Orhei...va fi o zi luuunga:))) dar abia astept!!!
eu tot sint din anenii noi (tu esti chiar din aneni?) si la fel imi fac coafura in oras sap plec la tara sap iar in oras si tot asa toata ziua, la fel va fi o zi lunga :roll:


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Cununia religioasa

Post by dreamscape »

tasa84 wrote:eu tot sint din anenii noi (tu esti chiar din aneni?) si la fel imi fac coafura in oras sap plec la tara sap iar in oras si tot asa toata ziua, la fel va fi o zi lunga :roll:
Yup, sunt chair din oras :lol: Tu la fel?


User avatar
svetik90
Posts: 462
Joined: 10 Jan 2011, 00:00

Re: Cununia religioasa

Post by svetik90 »

inca un plus in lista noastra...am fost ieri la Curchi si am rezervat pe 12 august inainte de nunta ne vom cununa......mia placut foarte tare acolo :) numai ca avem o problema nu am gasit inca nasi..dar sper ca pina atunci ii vom gasi :)


dreamscape
Posts: 332
Joined: 19 Mar 2011, 00:00

Re: Cununia religioasa

Post by dreamscape »

nici noi nu avem nasi....cei pe care ii dorim nu vor putea fi prezenti ambii la nunta noastra...deci ne mai gindim, vreau sa avem nanasi alesi de suflet, nu numai asa de dragul nanasiei si a falei cine si cite mii a pus pe masa. De aceea, vedem, daca va accepta cuplul pe care il avem in gind vom merge cu ei, daca nu vor putea atunci vom alege o pereche de martori (chiar fiul preotului care ne va cununa s-a oferit voluntar, e si el preot...deci cununati vom fi numaidecit de oameni care ii vom iubi cu tot sufletul)


Locked