Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Locked
licurici
Posts: 41
Joined: 20 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by licurici »

Noi facem nunta in toamna, dar am hotarit sa ne cununam in vara. Vreu sa imi iau o rochie de mireasa dar scurta pina deasupra genunchilor (la nunta va fi una lunga obishnuita) shi o fata scurta de care se poarta numai pe fata (va fi un prilej de a avea nishte poze in alta vestimentatie decit la nunta). Shi stau shi ma gindesc: e corect sa porti la cununie o fata shi la nunta alta sau cu care ti-ai cununat cu acea treb sa fii la nunta, respectiv shi de rochie??? Spuneti-mi va rog daca shtiti ceva referitor la intrebarea mea Image


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Cununia religioasa

Post by natallliap »

licurici wrote:Noi facem nunta in toamna, dar am hotarit sa ne cununam in vara. Vreu sa imi iau o rochie de mireasa dar scurta pina deasupra genunchilor (la nunta va fi una lunga obishnuita) shi o fata scurta de care se poarta numai pe fata (va fi un prilej de a avea nishte poze in alta vestimentatie decit la nunta). Shi stau shi ma gindesc: e corect sa porti la cununie o fata shi la nunta alta sau cu care ti-ai cununat cu acea treb sa fii la nunta, respectiv shi de rochie??? Spuneti-mi va rog daca shtiti ceva referitor la intrebarea mea Image
Eu la fel vreau sa fac, adica sa-mi iau alta rochie (tot scurta) pentru cununia religioasa. Si mama imi zicea ca pot sa-mi pun o floare in par, nu neaparat fata. Asa ca nu stiu ce sa zic. Probabil nu este o problema, dar cred ca tine si de conceptia fiecareia in parte. :roll:


Ellen
Posts: 327
Joined: 06 Apr 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Ellen »

Noi astăzi facem 2 luni de când suntem soţ şi soţie în faţa lui Dumnezeu,
pe 20 februarie ne-am cununat la mănăstirea Botna, am ales această mănăstire
pentru că a fost dorinţa naşilor şi ei la rândul lor s-au cununat acolo.
Urmează să aducem certificatul de căsătorie, deja după 2 septembrie.
Am purtat o rochiţă albă până la genunchi, pantofi albi şi voaletă albă pe cap.
Au fost momente nedescrise....Am primit în dar de la mănăstire o icoană,
evident am ales-o noi " Naşterea lui Isus Hristos ",
Preotul nu a dorit să primească bani pentru oficializarea cununiei ,
însă naşii au lăsat 50 euro donaţie. La sfîrşitul slujbei am fost invitaţi
să servim câte un pahar de vin venit din partea mănăstirei.
Am fost plăcut surprinşi Very Happy


licurici
Posts: 41
Joined: 20 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by licurici »

Ma gindeam daca purtarea unui voal la cununie shi altul la nunta sa nu fie ceva incorect din punct de vedere creshtinesc.


Ellen
Posts: 327
Joined: 06 Apr 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Ellen »

Eu consider că nu este nicio problemă, important credinţa în suflet,
de ce purtăm voale în biserică ? deoarece nu trebuie să intrăm
cu capul descoperit în lăcaşul sfânt, pentru că suntem Femei :D



User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by maryLand »

Nu cred ca este o problema cu schimbatul look-ului. Doar cita lume se schimba...cred ca este corect sa fii deschis spre cununie si fericit, in rest. Una ce stiu ca trebuie neaparat sa ai ceva pe cap.
Eu am mers ieri la biserica si m-am inscris, noi vom face cununia la Sf Dumitru, de la Botanica. Cununia costa 800 de lei, si au ramas putine ore libere. Sper sa fie frumos. :)
http://thepinkbrideblog.blogspot.com/


Image
Elena RuR
Posts: 132
Joined: 20 Feb 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Elena RuR »

Si noi ne vom cununa la Sf.Dumitru :) Imi place aceasta biserica, din copilariei merg acolo...si preotul e foarte bravo!!! Am fost la citeva cununii si e frumos!!!


Elena RuR
Posts: 132
Joined: 20 Feb 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by Elena RuR »

P.S. Chiar nanasa mea s-a cununat intr-un vual dar la nunta a vut altul....nu e problema, important sa pastrezi vualul in care te cununi!!!


licurici
Posts: 41
Joined: 20 Mar 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by licurici »

merci mult de sfaturi, m-am mai linishtit un pic :)


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasa

Post by maryLand »

Si eu am amintiri frumoase si o atasare de suflet fata de aceasta biserica. Imi place ca are curte si ca e foarte ingrijit si frumos afara, dar si inauntru.
Cit despre voaleta sau voal, eu as vrea voal pentru ca pare mai angelic, dar vreau voaleta pt ca facem si noi cununia aparte, si vreau altfel de look in poze. Dar stiu ca e permis si cu o esarfa sau chiar o bentita sa te cununi. :) Image


Image
Locked