Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
crisgirl
Posts: 85
Joined: 22 Oct 2012, 00:34

Re: Cununia religioasă

Post by crisgirl »

Fetelor-foste mirease , spuneti-mi va rog ce lucruri trebuie sa luam cu noi la cununie si cum ne pregatim de ea?


Image
User avatar
wildcat soul
Posts: 314
Joined: 19 Jul 2012, 10:01
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasă

Post by wildcat soul »

crisgirl wrote:Fetelor-foste mirease , spuneti-mi va rog ce lucruri trebuie sa luam cu noi la cununie si cum ne pregatim de ea?
aveti nevoie de icoana
covoras sub picioare
o sticla de vin rosu
un stergar pt legatul minilor (de obicei nasii il iau, dar tre sa discutati cu ei)
inelele deja
un pachet de faina si o sticla de ulei (asta se lasa la biserica)
2 colaci (tot ii lasati la biserica)
cruciulite la git
luminari (se cumpara pe loc)
parca astea


Image
User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cununia religioasă

Post by Ninela »

Noua ne-au cerut si certificatul de casatorie, pt orice eventualitate buletinele de identitate (nustiu pt ce, dar ni s-a spus sa fie la noi cu toate ca nu le-au cerut). Si deja niste dulciuri si mirele sa aiba bani marunti sa arunce cind se toarna apa pe linga picioare.


Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Cununia religioasă

Post by marcellla »

Noi am mai avut si un stergar care este de dorit sa fie alb, l-am avut beige, care se asterne pe covor si trebuie sa stea doar mirii, stergarul il iau mirii acasa. Nu s-a mentionat de luminarile groase pe care le tin nasii, si desigur icoana trebuie sa fie acoperita cu un prosop. Deja cine doreste, cind iesiti din biserica se arunca cu griu, bomboane, bani, poate sa nu permita la biserica, noi am facut la Catedrala si ne-a permis. Pina ce doar asta mi-a venit in minte sa mai adaug.


Image
Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Cununia religioasă

Post by Olecika »

Noi cind am mers la biserica sa rezervam data si ora pentru Cununie, doamna cu care am discutat ne-a dat o lista cu cele necesare si ne-a explicat tot, asa ca nu va faceti probleme, cine merge la biserica sa se inteleaga, trebuie sa intrebe si de obicei se ofera toata informatia. Uneori poate fi diferit de la o biserica la alta si ca sa nu riscati mai bine intrebati din prima sursa ;)


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Cununia religioasă

Post by romanct1 »

Salut fetelor. citind mesajele de pe forum am inteles ca trebuie de tinut inainte de cununie ceva de genul post, sau abtinere. Poate eu ceva nu am inteles corect si poate ma mai lamureste cineva inca o data. Probelema e ca am petrecerea burlacitelor cu 2 zile inainte de nunta.


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cununia religioasă

Post by Ninela »

Am auzit si eu, insa parintele n-a spus nimic de asta, eu mai auzisem si de o rugaciune care se citeste nustiu cote zile dupa cununie. Cred ca cel mai bine e sa intrebi parintele sau pe cineva de la biserica la care va veti cununa.
romanct1 wrote:Salut fetelor. citind mesajele de pe forum am inteles ca trebuie de tinut inainte de cununie ceva de genul post, sau abtinere. Poate eu ceva nu am inteles corect si poate ma mai lamureste cineva inca o data. Probelema e ca am petrecerea burlacitelor cu 2 zile inainte de nunta.


Image
User avatar
crisgirl
Posts: 85
Joined: 22 Oct 2012, 00:34

Re: Cununia religioasă

Post by crisgirl »

De curind am fost la Curchi - manastirea unde am vrut sa ne cununam! Dupa o discutie cu un calugar de acolo , acesta a tinut sa mentioneze ca dupa Canoane , la manastire nu se cununa insa pentru ca au binecuvintare ( de nush unde) ei totusi o fac. Poate cine e mai initiat in acest domeniu ar putea sa-mi dea un sfat? Ce sa fac?


Image
User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Cununia religioasă

Post by henrietta »

crisgirl wrote:De curind am fost la Curchi - manastirea unde am vrut sa ne cununam! Dupa o discutie cu un calugar de acolo , acesta a tinut sa mentioneze ca dupa Canoane , la manastire nu se cununa insa pentru ca au binecuvintare ( de nush unde) ei totusi o fac. Poate cine e mai initiat in acest domeniu ar putea sa-mi dea un sfat? Ce sa fac?
noua tot asa ne-a spus...noi totusi am dat avans ca sa facem acolo


Image
User avatar
marcelushka
Posts: 700
Joined: 15 Jun 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cununia religioasă

Post by marcelushka »

crisgirl wrote:De curind am fost la Curchi - manastirea unde am vrut sa ne cununam! Dupa o discutie cu un calugar de acolo , acesta a tinut sa mentioneze ca dupa Canoane , la manastire nu se cununa insa pentru ca au binecuvintare ( de nush unde) ei totusi o fac. Poate cine e mai initiat in acest domeniu ar putea sa-mi dea un sfat? Ce sa fac?
Noi tot la Curchi ne_am cununat, sincer am ramas foarte multumiti, am simtit o profunda caldura sufleteasca, o liniste si asa o stare de euforie, sincer, noi am ramas profund impresionati, poate ca pentru noi acest moment era foarte important, am plins toata cununia.
Cred ca cel mai important moment e cum tu simti acest moment, cum te pozitionezi, sincer, noi la un moment dat am uitat ca suntem acolo, eram in lumea noastra, nu e atit de important localul ci starea voastra.
Pregatiri cit mai frumoase, pozitive si a legeri cit mai reusite.


Locked