Numele de familie dupa nunta

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by RoDiNkA »

seyla wrote:P.S.: Rodinka, chiar e foarte frumoasa familia ta, mai rar asa...
Seyla, iti multumesc mult!!! De aceea si imi este greu sa ma dezic de ea... :P :oops:


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by perla »

tancha_ru86 wrote:
RoDiNkA wrote:Girgana, la voi e o traditie a familiei deja, din generatie in generatie?! Dar norocoasa mai eeeeeeeeeeeeeeeeeeesti!!! Chiar te felicitt!!! ;)
Acum mi-am amintit de un caz al unei colege de la dansuri, cara avind numele de familie Balan, s-a casatorit, a luat numele de familie a sotului si acum e Albu :lol:
ha ce fain.

verisoara mea a trecut din Boaghe in Branza :)

iar cumnata din Capatina in Rusu??? :D :D


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Liudocika2012 »

perla, spune te rog cum ai facut cu schimbul familiei pe cea a sotului si cu plecarea la odihna, ati urgentat actele?


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by perla »

Liudocika la mine a fost foarte usor si fara probleme, pur si simplu noi certificatul de casatorie l-am luat in martie, documentele le-am facut la sf de aprilie, solemnitatea inscrierii civile a avut loc la sala... noi nu ne-am grabit... si probleme nu am avut, cind ne-am dus la mijlocul lui mai sa alegem destinatia pentru luna de miere, deja aveam toate documentele in ordine, cei de la agentie fac xerox la dementele cu care vei pleca, nu pot sa-ti faca cu numele de fata si biletul sa il iei cu alt nume, se schimba seria pasaportului, datele din el... desigur daca te inscrii pe 5 si vrei sa pleci pe 7 nu ai altceva de facut decit de dat la urgentarea documentelor, la o ora sau o zi.. ceea ce si costa...


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Liudocika2012 »

perla wrote:Liudocika la mine a fost foarte usor si fara probleme, pur si simplu noi certificatul de casatorie l-am luat in martie, documentele le-am facut la sf de aprilie, solemnitatea inscrierii civile a avut loc la sala... noi nu ne-am grabit... si probleme nu am avut, cind ne-am dus la mijlocul lui mai sa alegem destinatia pentru luna de miere, deja aveam toate documentele in ordine, cei de la agentie fac xerox la dementele cu care vei pleca, nu pot sa-ti faca cu numele de fata si biletul sa il iei cu alt nume, se schimba seria pasaportului, datele din el... desigur daca te inscrii pe 5 si vrei sa pleci pe 7 nu ai altceva de facut decit de dat la urgentarea documentelor, la o ora sau o zi.. ceea ce si costa...
multumesc mare, zi-mi te rog ce parere ai: daca imi las numele de fata si ma casatoresc cu el, pot pleca fara probleme peste hotare sau mai e nevoie de vre-un chitibus birocratic ? cind se pune stampila in pasaport ca suntem casatoriti?


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by perla »

e mult mai usor sa-ti lasi numele de fata, cu stampila din buletin nu-ti fa griji, de obicei o pun cei de la OSC in ziua inscrierii civile, vi le inapoiaza pe amindoua cu stampile, in pasaportul strain stampila nu se pune. Daca nu ti-ai schimbat numele dupa casatorie, te folosesti de buletin si pasaport pina expira... cred doar ca ar trebui sa faci o copie a certificatului de casatorie sa-l ai cu tine, pentru orice eventualitate..nimik mai mullt, te intorci si schimbi numele dupa sot daca vrei, la mine la servici asa au facut unele persoane...


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by Liudocika2012 »

ce bine! acum respir mai usor, multumesc pentru lamurire, o burtica sanatosica in continuare, aveti grija de voi :P :P


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by perla »

mersi Liudocika, sa dea Domnul, abia astept UZI-ul de la 12 saptamini sa vedem cum se dezvolta.... pap la brinza de-mi sar molfile... ce nu faci pentru copilasul drag:)


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by tancha_ru86 »

perla wrote:
iar cumnata din Capatina in Rusu??? :D :D
hmm...uite ca mai facut curioasa, cine esti? da scrie-mi in privat ;) ;) ;)


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
adeline
Posts: 855
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Numele de familie dupa nunta

Post by adeline »

tancha_ru86 wrote: verisoara mea a trecut din Boaghe in Branza :)
dar eu am trecut in Boaghe :)


Image
Post Reply