Retete culinare pentru gospodine

Discuţii ce nu au legatură directă cu nunta
User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by tancha_ru86 »

ms fetelor chiar a fost gustos cu smantanica..

umplutura fiecare dupa imaginatie. De data asta am facut asa umplutura: carne tocata, ceapa calita cu tomate decojite la borcan, ardei taiat marunt, patrunjel proaspat tocat si o mana de orez, condimente dupa gust (piper si sare neaparat). Dupa ce s-au copt, am pus cascaval ras peste dovlecei si am lasat sa se topeasca si sa se rumeneasca.

Eu ador mancarurile la cuptor si cea mai mare pedeapsa ar fi sa nu am cuptor.

Pofta buna!!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
RoDiNkA
Posts: 1329
Joined: 29 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by RoDiNkA »

Offff, nici nu mai spune....chiar e pedeapsa pentru mine....gazduim acum si cuptor nu am.....si asa de mult ii duc lipsa..... :cry:


Image
Ludmi
Posts: 170
Joined: 21 Apr 2012, 17:10

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by Ludmi »

Gospodinele vreau sa va recomand us sait care imi place foarte mult si ma inspir des http://ru.geniuscook.com/
Au multe recete interesante ;)


nastyka
Posts: 185
Joined: 22 Oct 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by nastyka »

offffff dragele mele, VS imi face un cap patrat la capitolu asta )) imi place sa gatesc si o fac destul de bine, insa de cind suntem impreuna, si mai ales stam impreuna, a fost nevoie sa imi schimb complet traditiile culinare :D))) nu maninka delok ceapa in minkare.. asta inseamna sosuri fara ceapa, pirjoale, supe, sarmale -toate fara ceapa :D)) era o tragedie kind am stat 2 luni la mine akasa shi ii gateam separat lui fara ceapa shi pt ai mei -traditional)) Si nu e un moft..asha e deprins din copilarie, si daca maninka ceva cu ceapa- i se face rau si greata)) ei bine k makar pe cea proaspata o maninka... Aici povestea nu se termina :DDD Nu maninka masline, ciuperci ( le papa doar pe cele din pizza), icre rosii, legume ca sfecla,morcov din supa, carne fiarta, legume coapte si lista poate continuaaaaaaa ))) asha k imi vine destul de greu sa experimentez la bucatarie si TOTUSI ! ma stradui sa il uimesc cu ceva gustoshel si care sa ii fie pe plac) CIt tzine de inspiratie de pe net, imi place site-ul povarenok.md si gotovim-doma.ru :)


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by seyla »

Ce bine ca la mine VS mananca absolut tot! :P Ma stradui sa improvizez din productele care-s in frigider, numai in cazuri speciale apelez la site-uri, imi place povarenok.ru. :)


Image
User avatar
kisitoka
Posts: 489
Joined: 04 Apr 2012, 08:22
Contact:

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by kisitoka »

Poate suna straniu dar noi inca traim separati dupa nunta ne mutam impreuna. NU am avut ocazia sa gatesc ceva mult, acasa deobicei mamica e gospodina cea mare, si plus mai am o surioara, asa ca mereu ele gatesc, rareori eu. dar tare imi plac cupturile torete,maffini briose prajiturile si checurile sa le fac. si Vs tare ii plac. sper pe urma sa ma descurc desi cam imi este frica. Maninca tot ce fac , principalul sa fie gustos. desigur ei au preferinte la mincarurile facut de mama lor, ca asa au fost deprinsi, dar asta nu e o problema.
Imi place saitul Laurei http://www.laurasava.ro//


Image
Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by marcellla »

Dragutele, vad ca demult nu s'a mai scris la tema aceasta....eu am asa o intrebare? gateste cineva la grill'ul de la microunde? Ne'am mutat nu demult si nu am cuptor, gatesc doar la aragaz. M'am gindit ca nu are rost sa'mi cumpar unul deoarece speram ca nu vom mai sta mult peste hotare cu gazda si voi avea deja incorporat in bucataria noastra proprie :). In schimb am microunda cu grill, si functia grill nu am folosit'o niciodata.


Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by perla »

Buna marcella, eu sincer nu am cuptor electric sau cu gaz, eu gatesc totul in cuptorul cu microunde... este un cuptor performant, cu convectie si are si invertor... functia grill o folosesc mai mult cind prepar carnea, cirnaciorii, pulpele, mititeii... este gustos.. poti sa faci si legumele pe grill.. vara de ex.. am preparat bostaneii si vinetele... gustos, si dietetic :)


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by marcellla »

Merci mult de tot Perla...In ultimul timp am fost foarte ocupata, dar ma apuc neaparat sa experimentez grill-ul. :D Sarbatori fericite!!!


Image
Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Retete culinare pentru gospodine

Post by Mary08 »

Fetelor, as vrea sa-mi propuneti niste retete gustoase, ceva deosebit pentru masa la care se vor intilni parintii mei cu ai vs, cum se zice, sa faca cunostiinta... :D ..ma gindesc sa fac lasagna,dar nu stiu cum va iesi la gust, din motiv ca n-am preparat niciodata :shock: ,gen ca salata olivie, sau de crabi nuvreau :lol: , vreau ceva mai special :roll: .


Post Reply