Nume preferate

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
By Cristina
Posts: 111
Joined: 01 Apr 2012, 10:08
Location: Chisinau
Contact:

Re: Nume preferate

Post by By Cristina »

Noi avem o fetita de 3 ani si jumatate Camelia-Elena , numele de Camelia la-m intilnit intr-un film si mi-a placut foarte mult ... am nascut pe 11 iunie dupa sarbatoarea Constantin si Elena si am spus ca o vom numi si Elena nume religios...


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Nume preferate

Post by heliga »

Zici Maryland? Sotului ii place tare Ianis este nume grecesc si este prescurtat de la Ioanis (Ioan) :roll:
Si mie imi place Nikita, Bogdan, Razvan ,dar deja prietenele si nasa mi-au luat-o inainte si nu vrea sa fie ca in familia sotului are doi veri Mihai si el la fel e Mihai :)


Image
Image
Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Nume preferate

Post by Liudocika2012 »

heliga, da ce parere ai de numele Ianoş? Eu am ca profesor un barbat foarte capabil si de treaba cu acest nume, si ma gindeam ca ar fi o varianta daca as avea un baietel :D


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
tenora
Posts: 207
Joined: 14 Feb 2012, 00:00
Location: Chisinau, Paris

Re: Nume preferate

Post by tenora »

si eu cred ca Ianis e frumos, suna asa ''greceste'' pentru mine, eu ador cultura si limba grecilor. La mine numele baiatului e hotarit demult, Vlad, Vladuts o sa-i zic :D sau Vladik pentru socrii mei care vorbesc mai mult in rusa. In general, ii plac numele barbatesti din istoria rominilor, Vlad, Stefan, Mihai, Bogdan. Pentru fetita e mai problematic putin, imi place Emilia, ca si bunica mea, dar si Milena, ma bucura faptul ca toate suna bine cu numele nostru Lifter :D Am uitat sa zic ca ador numele Sofia, dar prietena mea l-a bronat deja, ce sa-i faci prietenia e prietenie, ajungi sa cedezi si numele preferat :D


Image
Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Nume preferate

Post by Girgana »

Ce tema interesanta,am citit cu sufletul la gura toate paginile :D . Mi se pare asa o chestia responsabila alegerea numelui ca apoi propriul meu copil sa nu ma judece pt alegerea facuta. Eu am avut asa o situatie ca am facut cunostinta cu un baiat si il chema Tudor ,dar el insista sa-l numim Feghea :? si stii cind mai vorbeai putin cu el ,intr-adevar el era Feghea in sensul "larg" al cuvintului. Si culmea cind peste ceva timp aflu ca familia lui ii Sula. Sincer eu am avut soc,zic,bine familia nu o mai alegi ,asa o mostenesti de la parinti,bunei,dar numele??? Ce de tare trebuie sa nu-ti iubesti copilul ca sa-i dai asa nume ca Feghea Sula :o .Ujaaasss!!!

Mie imi plac multe nume caracteristice poporului nostru ca Mihai,Stefan,Andrei,dar cind ma gindesc ca pina la urma tot o sa-i zica Misha ,Stiopa si Andrii ,ma intunec! Eu as alege categoric ceva care inca nu e schimonosit de noi. Pt fete imi plac- Laura,Lucretia,Constanta,Adela. daca as avea un baiat posibil l-as numi Cezar sau Razvan.Nustiu de ce ,dar imi plac numele barbatesti foarte puternice ca pronuntare ,mi se pare ca asa va fi si el la caracter si ii va marca viata spre bine.


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Nume preferate

Post by heliga »

E interesant nume ,dar nu-mi place ca e cu sh poate Ianos e mai placut parca la auz.

Girgana am ris cu pofta de comentariul tau si ai perfecta dreptate si da anume parintii sunt vinoveti caci cum il striga ei in casa asa si ii zik pe urma toti. Kit in privinta numelor MD schimonosite sa stii ca cu sotul kind ne gindim la nume atunci ne mai gindim si la treaba cu schimonoseala ohhh...Nici mie nu-mi place sa-i zika Grisha ,andrii ,dar uite Misha imi place :D .Sotul e Mihail toti ii zicem Misha .Kind am venit in Grecia toti au incepatu sa-l numeasca Mihalis (Mihail GR) insa toti aud ca il strig Misha si sa stiti ca le place zik ca e nume frumos insa nu pot sa-l pronunte Misa ,Misea etc :lol:
Am zis ca daca nu ne hotarim cu numele sa ne placa la amindoi am sa-i pun numele Mihai insa ca sa-i deosebim o sa-l numim Mihaita :) Si asa in familia sotului o sa mai apara un MIHAI :roll:


Image
Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by Alintush »

Heliga si tu astepti baietel???


Mireasa
Posts: 23
Joined: 30 Jul 2012, 09:48

Re: Nume preferate

Post by Mireasa »

Nustiu de ce ,dar am o slabiciune pentru numele Andreea si Camelia sau Amelia... imi plac foaaaarte tare si cind aud pe cineva care poarta aceste nume,din start simt o apropiere. cind vom fi si noi la etapa de baby si daca va fi fetita ,neaparat vom alege unul din numele astea,dar daca baietel atunci imi place Matei


User avatar
Alinkka
Posts: 320
Joined: 19 Feb 2012, 15:20

Re: Nume preferate

Post by Alinkka »

Noi cu sotul am avut foarte multe certuri pe aceasta tema, e de mika imi doream ka pe baiat sal numezk Eraris, deja toti stiau de asta, insa sotul mia zis ka daka nu renunt la idee ne departim, pina la urma am ajuns la un numitor komun, baiatul va fi AMIR shi fetita AYLIN


User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Nume preferate

Post by heliga »

Alintush wrote:Heliga si tu astepti baietel???
Alintush am o presimtire ca e baiat si dupa mai multe calendaree imi iese, insa eu caut nume de baiat in orice caz caci pt fata avem dar pt baiat ... :roll: Eu ma gindesc ca e foarte important numele si pt ca nu vreau daca am baiat si in ziua kind il voi naste sa-i pun ce mi-a veni prima in gind.De asta ne gindim la ambele variante :)


Image
Image
Post Reply