Nume preferate

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by maryLand »

Se pare ca miresicile noastre vor aduce pe lume viitori miri ...Cred ca mai mare bucurie pentru o femeie nu exista....decit acea de a da nastere unui copilas...

Heliga, mie imi place Ianis pentru ca suna foarte exotic...dar si prin prisma unui barbat foarte elegant, cochet, "smecher"..dar anume Ianis si nu Ianoş.

Ieri am fost la Iasi si am auzit numele Darius, care la fel mi-a placut mult.

Cit despre schimonosirea numelui, ooofff, eu sunt foarte foarte impotriva acestui lucru...insa vreau sa spun ca mult vine si de la cum parintii numesc copilul si cum permit...nashul nostru e Alexandru, insa nimeni niciodata nu ii spune Sasha sau Sanea sau Gosha.. :D


Image
sunflower
Posts: 82
Joined: 03 Aug 2011, 23:00
Location: Londra,UK

Re: Nume preferate

Post by sunflower »

Buna miresici si nevastuice, si noi ne pregatim pentru un bebelus si bineinteles ca ne gandim deja la nume. Pentru fetite vom opta intre Sophie, Antonia , Daria sau Elena, pentru baietei e mai greu dar cu siguranta va fi un nume comun, usor de pronuntat si pentru englezi (noi santem stabiliti in uk).
Numele meu este Emilia (numele bunicii) si in copilarie am suferit foarte mult cu numele meu :cry: Era un nume mai rar intalnit , chiar in sat eram unica cu acest nume, si mi se parea ca e vechi si demodat, si toata lumea ma intreba de 2 ori cum ma numesc, eram suparata de ce nu ma cheama Natasa sau cristina... Am depasit problema doar cand am plecat la liceu in Ro. Atunci eram bucuroasa ca sant Emilia si nu Galina (cum era colega mea de banca, sper sa nu se supere :) ).
Acuma sant o multime de nume, este important ce nume alegem copiilor, se zice ca influenteaza si personalitatea omului.
Viitoarelor mamici le urez sanatate si copii frumosi si sanatosi.


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Nume preferate

Post by tancha_ru86 »

sunflower wrote:Buna miresici si nevastuice, si noi ne pregatim pentru un bebelus si bineinteles ca ne gandim deja la nume. Pentru fetite vom opta intre Sophie, Antonia , Daria sau Elena, pentru baietei e mai greu dar cu siguranta va fi un nume comun, usor de pronuntat si pentru englezi (noi santem stabiliti in uk).
Numele meu este Emilia (numele bunicii) si in copilarie am suferit foarte mult cu numele meu :cry: Era un nume mai rar intalnit , chiar in sat eram unica cu acest nume, si mi se parea ca e vechi si demodat, si toata lumea ma intreba de 2 ori cum ma numesc, eram suparata de ce nu ma cheama Natasa sau cristina... Am depasit problema doar cand am plecat la liceu in Ro. Atunci eram bucuroasa ca sant Emilia si nu Galina (cum era colega mea de banca, sper sa nu se supere :) ).
Acuma sant o multime de nume, este important ce nume alegem copiilor, se zice ca influenteaza si personalitatea omului.
Viitoarelor mamici le urez sanatate si copii frumosi si sanatosi.
Emilia daca tu ai avut o problema cu faptul ca numele tau e prea rar, eu dimpotriva am avut o problema ca e prea des intalnit..

Despre nume am scris pe blogul meu ( care e inca la inceput, dar in timp cine stie...) Puteti sa-l vizitati..http://jurnaldesotie.blogspot.co.uk/


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
Admin
Site Admin
Posts: 1498
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by Admin »

tancha_ru86 wrote:
sunflower wrote:Buna miresici si nevastuice, si noi ne pregatim pentru un bebelus si bineinteles ca ne gandim deja la nume. Pentru fetite vom opta intre Sophie, Antonia , Daria sau Elena, pentru baietei e mai greu dar cu siguranta va fi un nume comun, usor de pronuntat si pentru englezi (noi santem stabiliti in uk).
Numele meu este Emilia (numele bunicii) si in copilarie am suferit foarte mult cu numele meu :cry: Era un nume mai rar intalnit , chiar in sat eram unica cu acest nume, si mi se parea ca e vechi si demodat, si toata lumea ma intreba de 2 ori cum ma numesc, eram suparata de ce nu ma cheama Natasa sau cristina... Am depasit problema doar cand am plecat la liceu in Ro. Atunci eram bucuroasa ca sant Emilia si nu Galina (cum era colega mea de banca, sper sa nu se supere :) ).
Acuma sant o multime de nume, este important ce nume alegem copiilor, se zice ca influenteaza si personalitatea omului.
Viitoarelor mamici le urez sanatate si copii frumosi si sanatosi.
Emilia daca tu ai avut o problema cu faptul ca numele tau e prea rar, eu dimpotriva am avut o problema ca e prea des intalnit..

Despre nume am scris pe blogul meu ( care e inca la inceput, dar in timp cine stie...) Puteti sa-l vizitati..http://jurnaldesotie.blogspot.co.uk/
Ador numele Emilia...desi pana acum 1 an si 8 luni imi era indiferent acesta. Pe fetita mea o cheama Emy si am ales numele la 2 zile dupa ce se nascuse:)


sunflower
Posts: 82
Joined: 03 Aug 2011, 23:00
Location: Londra,UK

Re: Nume preferate

Post by sunflower »

Iulia sa va traiasca fetita, si numele sa-i poarte noroc. Acuma am observat ca e in voga acest nume, cunosc multe fetite Emilia, Emi, Emily :)


OnlYou
Posts: 16
Joined: 17 Mar 2012, 13:13

Re: Nume preferate

Post by OnlYou »

Pu baitel Vlad sau Ioan pu fetita Eleonora si sa-i zic Eli :)

Nu prea imi place cind aud Oliver Purcel sau Vanessa Moldoveanu. Trebuie de potrivit prenumele cu numele :)


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by maryLand »

Astazi mi-am adus aminte numele meu preferat de baiat, cind aveam vre-o 17 ani...Era Raphael...imi placea la nebunie...

O alta inspiratie este numele Richard, la serviciu avem deja 2 :P
Patrick si Paul am vazut ca este trendy acum... ;)

Eu cred ca este important sa ai si un nume rasunator pentru ca in zilele noastre nu se stie unde vei locui in 10 ani ;)


Image
mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Nume preferate

Post by mirabellla »

Fetelor da voi ce pareri aveti despre numele dat copilasului in cinstea unei persoane dragi... dar care a decedat :oops:

a mai procedat cineva asha? :roll:


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Nume preferate

Post by Liudocika2012 »

mirabellla, eu am vazut o fetita care purta numele ELIZA in cinstea bunicii decedate si personal nu as vedea nimic rau in asta da vorba poporului zice ca nu e chiar bine, ca iesire din situatie incearca sa vorbesti cu un preot, cu siguranta el iti va da un sfat bun.


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Nume preferate

Post by maryLand »

Se spune ca este bine sa pui numele in cinstea cuiva care este in viata..insa nu stiu ce importanta mai are...
Sunt de acord ca un preot ar putea sa te sfatuiasca cel mai bine ;)


Image
Post Reply