Cumatria/ Cumatri

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Post Reply
User avatar
heliga
Posts: 1332
Joined: 04 Nov 2011, 00:00
Location: Moldova Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by heliga »

Perla daca e sa luam dupa obicei te vei duce sa kemi ca la nunta numai ca la cei pe care ii vrei de cumatri te duci cu niste colacei nu kiar Mari deja la petrecere o sa-I procuri mai Mari.Kestia ca sa le Dai la parinti cadouri so colaci nu o inteleg ,EU la sigur nu o voi faci-o.Am fost si EU anul trecut la 2 cumatrii la Una am kistigat un aparat de facut cafea si prosop,la Alta ceva de genul grill. Nici nu le-am vazut bine ru eram nebuna cu nunta mea .Si in ambele cazuri la nasii cei Mari era ceva mai mare cadou. Nu cred perla ca e nevoie sa va duceti toata familia e normal sa se duca doar sotul.unde vreti sa faceti cumatria?


Image
Image
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by Alintush »

Serios BB, cer deja 800 pentru nunta???oho...si eu care ma gindeam sa-i iau la cumatrie...hmmm...cred ca o voi face cu DJ...desigur daca voi avea cu cine face cumatria...ca la noi, cei pe care ne gindeam sa-i luam cumatri majoritattea pleaca peste hotare...asa ca vom face cumatria eu sotul si parintii mei :lol:


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by perla »

ce muzicanti sugerati pt cumatrie? si eu ma gindesc la dj.. dar tre si tamada de luat , nu?


Liudocika2012
Posts: 795
Joined: 23 Nov 2011, 00:00

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by Liudocika2012 »

perla eu am fost o singura data la cumatrie anul trecut iata cum a fost:
Am fost chemati cu un colac, o sticla de vin si cu o cutie de ciocolate, fara invitatii.
Ca cadou am primit colac, set de linguri si furculite, 2 prosoape mari (eram cu sotul)
Cumatria a avut loc la Piramisa, etajul 3 , a fost un dj care a pus muzica, in sala din fata s-a organizat masa, partea din dreapta dansurile, cumatria a fost micuta, 4 perechi de cumetri,2 perechi laturasi, parintii si nasii. Mie mi-a placut foarte mult.
Pupicei pentru bobocelul Davidut.
Last edited by Liudocika2012 on 28 Mar 2013, 14:53, edited 2 times in total.


Image
ровно дыши, капитан моей распущенной души.
Girgana
Posts: 273
Joined: 29 Dec 2011, 00:00

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by Girgana »

Noi am fost anul trecut la 2 cumatrii si ambele au fost diferite. In cazul invitatiei la cumatrie depinde de relatia in care va aflati cu cumatrii,de exemplu la cumatria cumnatei mele ,am fost invitata pe odnoklassniki si apoi a concretizat ora pe telefon :D ,iar cealalta pereche a venit la noi acasa cu colaci,sampanie(cu poza finutsului) si invitatia. Iar la cumatrie ne-au cadonat 2 prosoape mari si paravarca (sau steamer mi se pare ca se numeste in romana) ,iar la nasi le-au cadonat o multivarca.


Viktoria
Posts: 98
Joined: 30 Dec 2012, 10:43

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by Viktoria »

Eu la cumatrii am primit cadou vesela din cristal, complecte de vesela, prosoape mari...
Pot sa zic sigur la o cumatrie mare, e obligatoriu tamada. Am fost la doua fara tamada si era totul neorganizat. Se invirteau tinerii parinti "Ce sa facem?", "Ce sa zicem?"


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by tancha_ru86 »

Anul trecut ,Banket Band au luat pentru nunta 700, nu 550. Asta asa printre altele.

Am fost nana de nenumarate ori. Unii ne-au intrebat daca vrem sa fim nani prin telefon, iar cand am ajuns acasa ne-au inmanant si o pereche de colaci. Altii au venit cu doi colacei si o sticla de vin.
La o cumatrie am primit invitatie, dar nicidecum nu sunt obligatorii. Moda invitatiilor la cumatrie e de vreo 2 ani. Sunt dragute dar nu influienteaza cu nimic acceptul sau refuzul de a participa.
La o cumatrie ca si invitat, parintii bebelusului au daruit tuturor cate o sticla mica de sampanie, iar in loc de eticheta cu cricova, era poza bebelusului, data si un mesaj de multumesc. Ca si cum ar fi marturii la botez. Asta e clar o alta moda.

Ce am mai primit eu in dar: pled, cearsafuri, vesela, obiecte de gospodarie.
La cumatria nepoticai am primit in loc de colaci o cutie cu tort. Mi s-a parut tare draguta ideea.

Alinkka in zona mea tot este traditia sa intorci ceva inapoi - de obicei zahar, bomboane si bani. Atunci cand vine sa "te prinda de cumatru" cum se zice, se vine cu doi colaci mici, bomboane si vin. Cei care au acceptat trebuie sa dea inapoi ceva.
Eu n-am auzit ca trebuie de dat colaci la bunici, iar cadouri si bani, fiecare dupa dorinta, nu exista un standart. Nasii vostri de cununie devin automat nani mari si de aceea cadoul lor e ceva mai mare.
Cate bordeie atatea obiceie.

Perla multa bafta in pregatiri si sa-ti fie sanatos Davidutul!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by LILIT »

Of... am citit tema caci degraba vom face si noi cumatrie,dar nu o vom face mare. Vreau una mica,sa fie numai acei apropiati. Si cumatri vreo 10 perechi,nu mai mult. Si voi face invitatii cu poza Valeriei,iar ca bonboniere vreau sa fac niste buchetele dulci cu bonboane...
Anul trecut am fost si noi la o cumatrie. Ne-au invitat cu niste bonboane si un pahar de coniac,iar inapoi le-am dat o bucatica de pine presurata cu sare si niste bani. Colacii iau dat la cumatrie,pe colaci era un cearsaf.Colacii se dau numai la cumatri,si kind se dau colacii se dau si bani pentru bebelus. Colacii ii imina un invitat nu cumatru si kind ii imina dansa cu ei si tu trebuia sa dansezi impreuna cu el. Dar noi nu am dansat ca aveam traur... Dar se zice ca e obligatoriu sa dansezi.


Image
Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by natallliap »

Noi vrem sa facem cumetria in septembrie. Nici nu stim cu ce sa incepem. Vom avea undeva 50 de persoane ca invitati, dintre care cumetri 5-6 perechi, nu mai multi. Fetele, care mai planuiti acest eveniment, ce sali v-au atras atentia? :roll: :roll: mi-as dori ceva simplut dar frumos si principalu mancarea sa fie gustoasa :!: SI cum majoritatea salilor de la noi sunt special pentru nunti, nici nu stiu la ce sa ma uit ..


cristina.trib
Posts: 32
Joined: 11 Oct 2012, 12:30
Location: Chisinau

Re: Cumatria/ Cumatri

Post by cristina.trib »

http://mama.md/topic/77867/
Fetele eu am fost la o cumatrie in localul acesta si mi-a placut pueti incerca....succese!


Post Reply