Felicitari...esti MAMA!

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by marcellla »

Felicitari din suflet!! Sa cresteti maaaari si sanatosi!!!!


Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by Aleena »

Perla...sa va traiasca Davidutzul, sa fie frumos,norocos, fericit, destept si sa va faca mandri, ca sa va bucurati si mai tare!! :D

Image


Alina Braileanu:

Image
mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by mirabellla »

vai perla felicitari !!!!! sa fiti sanatoshei !!!!!! te asteptam cit mai curind aici ca sa ne vii cu mici detalii :)


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

scumpele mele va multumesc din suflet. Sunt fericita sa stiu ca imi sunteti alaturi. Ne_am nascut de 3250 g si 52 cm. Dar mai stam in spital deoarece bebe a fakut ikter. Grupa mea sangvina e diferita de a lui si sta sarmanelul sub lampa ultravioleta 24/24. Mi se rupe inima,dar stiu ka o sa fie totul bine si ne ducem akasa la taticu. Cind ajungem la kasuta noastra am sa va povestesc kum a decurs totul. Va pupic si David va saluta din "solariul" lui


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by Nadinn »

ok, atunci noi te asteptam cu drag;)


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by tancha_ru86 »

Perla felicitari si multa sanatate bebelusului. Ce inseamna icter, adica eu stiu ca icter poate sa fie un fel de hepatita - galbanari mai pe moldoveneste sau ma insel si ma intreb un bebelus abia nascut poate sa faca asa ceva?

Totul va fi bine, te asteptam cu stiri bune! Multa sanatate!


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Salutare garofitelor. Acum cit doarme David sper sa reusesc sa va povestesc cum atrecut cel mai frumos si emotionant moment din viata mea.
Nasterea a fost "chemata" deoarece facusem o dermatoza nebuna pe burta. Aveam o mincarime groaznica si medicul a hotarit sa nu mai asteptam ca nu cumva bebe sa aiba de suferit din cauza aceasta. Plus ca si termenul era deja 39 saptamini si 4 zile. Nasterea a fost chemata pe 6 febr dimineata dar eu imi doream sa nasc pe 7. Asa si s-a intimplat. Nici David nu vroia sa apara pe lume in data de 6:).
Deci pe 7 la ora 5 dimineata am inceput a simti un discomfort. Am chemat surorile medicale (fiind internata deja in spital de pe 5 februarie). Apoi a venit medicul si la control mi-a zis ca deschiderea e de 1 cm. Peste 2 ore m-au coborit in sala de nasteri unde impreuna cu sotul am stat tot travaliul. Mi-au rupt apele, erau verzi ceea ce nu-i bine (posibil din cauza dermatozei). Durerile erau insuportabile si medicul vazind ca deschiderea e atit de mica da durerile atit de mari a zis ca facem epidurala. Vai cit ii multumesc pt aceasta. Urmatoarele 9 ore mai ca nu le-am simtit. Contractiile erau dar eu nu le simteam. Ba chiar m-am si odihnit binisor. Apoi a urmat cea mai frumoasa etapa. Nasterea :) Daaa.. Durerile sunt insuportabile credeam ca-mi ies din minti, plus bebe nu vroia sa coboare asa ca mi-au pus si picuratoare. Moasa a zis ca voi face un cintaret de la strigatele mele :) si iata cind medicul a vazut ca in citeva momente ne nastem ne-a dus pe masa de nasteri si cu ajutorul lui ca ma apasa p. e burta.. ca bebe sa iasa mai repede si al moasei care imi spunea ce sa fac am simtit peste 30 de minute cum un botisor cald era deja pe burta mea. 3250 g de fericire. si 52 cm de iubire... Minutele, piciorusele , nasucul, ochisorii... Mai frumos copil nu exista pe acest pamint. A strigat un UAAAA.. Si gata a adormit ;).toti rideau ca e lenos


User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Apoi l-au imbracat si mi l-au dat mie si taticului. Ii multumesc din inima sotului ca a fost alaturi. Nu imi imaginez ce m-as fi facut fara el... Suturile si acum dor... Dar durerea am uitat-o cind mi l-au pus pe burta. Bucuria cind iti vezi odorasul pt prima data te face sa uiti de orice durere.

Durere mai mare nu-i cind copilasul tau e bolnavior. Deodata dupa nastere pediatrul ne-a zis ca grupa mea sangvina si grupa lui David sunt diferite si e posibil sa faca icter in primele 72 ore de viata. Asa si a fost. Dar multumita unui bun medic care ne-a ajutat sa scapam de ea in 2 zile acum suntem acasa. Exploram lumea. Dormim si papam...
Nu imi pot lua ochii de la el. Il veghez zi si noapte. Ma uit atent la toate mimicile lui, la ce sunete scoate. Ridem impreuna si plingem impreuna... Sunt fericita... Am cea mai scumpa comoara din lume.

P.S . E a 3 incercare de a descrie nasterea. Sper sa nu se trezeasca iar aa ceara papa :)
Va pupic si voi intra sa scriu ce succese avem noi...


User avatar
maryLand
Posts: 2223
Joined: 05 Apr 2010, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by maryLand »

Perla,cit de frumos...
Sunt sigura ca veti fi niste parinti minunati pentru David...iar el, micutul sa creasca mare si sanatos...intru bucuria parintilor! ;)


Image
mirabellla
Posts: 280
Joined: 20 Feb 2012, 11:12

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by mirabellla »

Perla felicitari!!! esti atit de bravo :!:
doamne fetelor imipareca nui nimic mai minunat pe lumea asta decit sa darui o noua viata si nu oricarui, ci acelui sufletel care e bucatica din tine care e condeput din dragoste a 2 oameni.......
Am citit relatare ta si sincer imi curgeau lacrimile siroae (sunt asha emotionala in ultimul timp, poate e din cauza gindului ca urmeaza sa devin si eu mamica) :roll:
sunt sigua ca ingerashul tau are parte de cei mai minunati parinti si cea mai grijulie mama va doresc multa multa sanatate

Perla scumpa mai scriene te rog unde ai nascut? ai discutata cu medicul initial despre epidurala sau a fost ceva spontan??? se practica oare in toate spitalele noastre :? si a infuentat epidurala la pretul nasterii??? :oops:


Post Reply