Şezătoarea mamelor

Dupa nunta e firesc sa trecem la un nou nivel in viata de familie. In doi e bine, dar in trei e si mai minunat. Aceast forum va contine subiecte despre viitoarele mamici, mamici si bebelusii lor.
Alintush
Posts: 2100
Joined: 20 Sep 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by Alintush »

Natalia, inca nu am bebe, dar stiu ca toti nascutii se confrunta cu problema asta...
in burtica ei sunt sterili, nu au nici o bacterie nici buna nici rea...in timpul nasterii se transmit bacterii bune de la mama la fat,prin lapte si e nevoie de 1-2 luni pina se acomodeaza organismul...
fa-i masaj la burtica...si cit mai multa rabdare...imi imaginez cum ti se rupe inima cind vezi ca plinge si nustii cu ce sa-l ajuti :(
si tu tine o dieta stricta...depinde si ce maninci...
ce sa-i faci...asa e primul copil simte el durerile , la al doilea simte mamica...


natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by natallliap »

In sfârșit a venit pediatrul azi la noi. Inafara de faptul ca burtica e incordata, am aflat si motivul plansului :( totul vine de la urechiusi, se vede ca la tras curentul chiar dacă nu înțeleg unde, atât de mult ne-am păzit :(( si acum trebuie sa urmam un tratament de 5 zile sa vedem ce rezultate va da. Nu degeaba exista instinctul matern. Ceva imi spunea mie ca nu e numai de la burtica.


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by LILIT »

natallliap wrote:In sfârșit a venit pediatrul azi la noi. Inafara de faptul ca burtica e incordata, am aflat si motivul plansului :( totul vine de la urechiusi, se vede ca la tras curentul chiar dacă nu înțeleg unde, atât de mult ne-am păzit :(( si acum trebuie sa urmam un tratament de 5 zile sa vedem ce rezultate va da. Nu degeaba exista instinctul matern. Ceva imi spunea mie ca nu e numai de la burtica.
mda... sarmanul bebe... imi pare foarte rau...
As vrea sa mai spun ca sa fii atenta cum il imbraci. Adica nul imbraca gros tare kind afara e cald. Ei se supraincalzesc,imunitetul slabeste si nui mai protejaza. Ce este foarte rau,ei si asa au imunitet slab.


Image
Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by perla »

Nata voi sunteti bravo. Ati adaugat binisor. Noi la 2 luni cintarim 4900 :) drept ca noi papam doar sinisor si e f bine ca adaugam atita.
Imi pare rau ca a racit urechiusele. Eu tare ma tem uneori sa nu-l imbrac prea gros ori prea lejer. Oricum niciodata nu reusesc sa-l imbrac normal...


User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Sezatoarea mamelor.

Post by Aleena »

Pentru a pastra tema ''Felicitari,esti mama!!! '' doar pentru anuntarea fericitei noutati si pentru urarile de bun-venit bebelusilor din partea celorlalte participante ale forumului...am redeschis acesta tema aici...

Mamicilor (si nu numai)...vorbim aici despre tot ce tine de micutzi...ne dam sfaturi, ne sustinem reciproc in caz de probleme,si ne laudam cu primele succese ale odorasilor nostri!
Pozele cu scumpiceii sunt binevenite.


Alina Braileanu:

Image
natallliap
Posts: 408
Joined: 29 Mar 2011, 23:00
Location: Ialoveni / Iasi

Re: Felicitari...esti MAMA!

Post by natallliap »

perla wrote:Nata voi sunteti bravo. Ati adaugat binisor. Noi la 2 luni cintarim 4900 :) drept ca noi papam doar sinisor si e f bine ca adaugam atita.
Imi pare rau ca a racit urechiusele. Eu tare ma tem uneori sa nu-l imbrac prea gros ori prea lejer. Oricum niciodata nu reusesc sa-l imbrac normal...
Si noi papam doar san. Nan am dat doar in primele 2 saptamani, la recomandarea medicului. De aia ne-am si mirat cum a reusit sa adauge tocmai 2 kile :lol: este bolfosel la noi, poate atasez si o poza, desi inca nicaieri nu am postat poze cu el. Acum la noi parca e mai bine, nu plange asa mult, asteptam sa mergem din nou la pediatru si sa vedem ce zice.

Apropo fetelor, sorry, poate nu este la tema, dar am o intrebare. In curand este ziua de nastere a nepoticai noastre, face 5 anisori. POate aveti ceva idei de cadouri potrivite pentru aceasta varsta! V-as fi recunoscatoare!


LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Şezătoarea mamelor

Post by LILIT »

natallliap,sunteti bravo ca nu plingeti!
Iar noi plingem azi toata ziua din cauza dintilor... Nici nu stiu ce sai fac si cum so ajut.. Si sunt asa de obosita...
Referitor la ideile de cadouri,eu as darui o papusa Barbi cu casuta,sau trasura,sau ceva aproximativ de asa fel.. O rokita,sau bicicleta.. Sau o carte cu povesti..


Image
Image
User avatar
Aleena
Posts: 468
Joined: 03 Mar 2012, 13:05

Re: Şezătoarea mamelor

Post by Aleena »

Lilit...pe baietelul meu il ajuta Kamistad Baby...il dadeam pe gingii si-i trecea durerea in cateva minute.L-am testat si eu,cand ma durea un dinte si nu puteam merge la medic,e chiar eficient.


Alina Braileanu:

Image
LILIT
Posts: 113
Joined: 04 Apr 2013, 15:54

Re: Şezătoarea mamelor

Post by LILIT »

Aleena,merci,dar el nu ne prea ajuta...
Dar vad ca ies incetisor dintisorii si poate a trece..


Image
Image
User avatar
perla
Posts: 878
Joined: 24 Jun 2011, 23:00
Location: Chisinau

Re: Şezătoarea mamelor

Post by perla »

Offf.. Numai scapam de una dam de alta... Asa ma tem de dinti si vaccine :(. El la mine daca nu plinge deloc (doar cind cere papica)... As plinge linga el...


Post Reply