Cununia religioasă

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
marishka
Posts: 35
Joined: 28 Jan 2014, 19:44

Re: Cununia religioasă

Post by marishka »

Ninela wrote:Marishka, miercurea cununa bisericile noastre. De Orheiul Vechi, ai in vedere manastirea de la Butuceni?
Ce tine de certificatul de casatorie - mai bine sa intrebi acolo cind mergi, fiindca la fiecare e diferit. Noua ni s-au cerut si buletinele la biserica in care ne-am cununat.
EDIT.
http://www.virtualtur.md/ro/point/hanulorheiulvechi/ - "deasemenea vă puteți cununa la mănăstirea din preajmă sau în biserica din satul Butuceni." dar cel mai sigur sa mergeti sa va interesati. Eu stiam ca in manastire permit sa cunune, dar trebuie sa vii cu preotul de la o alta biserica, pe-atunci biserica era in reparatie.
In primul rind merci ca ai raspuns , eu nu stiu daca aia e manastirea de la Butuceni ,noi am fost o data la plimbare si este acolo o biserica(sau manastire) chiar pe deal ,cred ca oficiaza acolo cununii ,cred ca cel mai bine ar fi sa ne ducem pe loc insa cu vremea de afara tre sa asteptam sa se usuce :)


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Cununia religioasă

Post by Ninela »

Cu placere! Biserica la sigur oficiaza cununii, deja cu manastirea sunt semne de intrebare. Bafta!!!


Image
marishka
Posts: 35
Joined: 28 Jan 2014, 19:44

Re: Cununia religioasă

Post by marishka »

Merci,eu chiar as vrea sa permita sa venim cu preotul nostru,cred ca totusi tre sa ne ducem akolo,sper ca atunci sa nu ploua pentru ca ar fi imposibil de urcat dealul ala :)


Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Cununia religioasă

Post by Mary08 »

Salut, am inceput a cumpara cite ceva pentru cununie, ca sa nu am prea multe mai spre vara, intrebarea mea este: ce mai mult se foloseste, sau veti lua pentru legatul mainilor? mie de exemplu nu-mi plac seturile alea de pe la piata, sau calea basarabiei ;) ma gindeam sa iau separat totul, servetele pentru tinutul cununiilor am gasit si aparte, de pus pe icoana tot am luat, deci cred ca se poate, doar ca nu stiu ce sa iau pentru legat, sau stergar dar ce marime? sau vreun fular ca sa-l pot folosi dupa aia? apropo el ramine la noi? ca am mai auzit ca ramine in biserica :? mersi


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Cununia religioasă

Post by InnaM »

Mary08 eshti foarte bine organizata, tzne-o tot asha!!! Toate lucrushoarele pentru cununie de obicei sint cumparate de nasha nu de mireasa, dar ma rog fiecare bordei cu al lui obicei!!

Uite noua pentru legatul miinilor nasha ne-a cumparat un fular din asta mai subtzire de culoare ivory, care a aratat bine shi in poze, a fost ushor de legat, shi ca sa il pot purta.

Din motive technice nu pot atasha poza, dar itzi pun filmuletzul ca sa vezi despre ce merge vorba, minutul 1:27 :)


Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Cununia religioasă

Post by Mary08 »

Mersi InnaM! Cum ai zis si tu cite bordeie atitea obiceie, Nasa mi-a zis ca ea sctie ca mireasa si mama miresei deja cumpara celelalte lucruri, ea achita cununia si luminarile. Nu am vrut sa insist, caci nu imi este greu sa cumpar eu...in fine..am vazut clipuletul si mi-a placut esarfa :) Fericire voua!


liubovi
Posts: 3
Joined: 11 Mar 2014, 13:37

Re: Cununia religioasă

Post by liubovi »

Salut fetelor!
Vroiam sa intreb daca stie cineva, noi vrem sa ne cununam joi,si cum initial nu stiam ca nu cununa preotul joia si simbata,deja am arvonat pe cei cu foto-video si precum nu putem schimba nimic , am auzit ca sunt 2 biserici in chisinau care cununa simbata, stie cineva daca cununa si joia??


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Cununia religioasă

Post by Olecika »

Liubovi, iti zic 100 % ca joi cununa Theodora de la Sihla (unde ne-am cununat si noi) si mai este o biserica in oras imi pare, dar nu stiu care. In rest nu cununa nimeni joi :)

Bafta !!!


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Cununia religioasă

Post by tancha_ru86 »

liubovi biserica otodoxa de stil vechi nu oficializeaza cununia in zilele de marti, joi si sambata pentru ca aceste zile sunt in ajunul zilelor de post si sarbatoare duhovniceasca (miercuri si vineri sunt zile de post pe tot parcursul anului, iar duminica e zi de slujba).
Biserica ortodoxa pe stil nou nu oficializeaza cununia in zilele de miercuri si vineri, tocmai acele zile de post.
Ambele biserici nu oficializeaza cununia in zilele din cele 4 posturi de peste an si in zilele de sarbatori mari duhovnicesti, dar asta deja stiti.

Deci daca alegi sa faci cununia de exemplu la Biserica Sf Teodora de la Sihla sau la Biserica din curtea liceului Prometeu (pe astea le stiu eu, dar mi se pare ca mai sunt si alte biserici, asa zise romanesti) nu cred ca va fi vreo problema sa faci cununia joi sau sambata. Daca nu poti merge personal sa intrebi, pe forum fetele au dat numere de contact al acestor biserici si poti suna si intreba ca sa fii sigura.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
liubovi
Posts: 3
Joined: 11 Mar 2014, 13:37

Re: Cununia religioasă

Post by liubovi »

Olecika wrote:Liubovi, iti zic 100 % ca joi cununa Theodora de la Sihla (unde ne-am cununat si noi) si mai este o biserica in oras imi pare, dar nu stiu care. In rest nu cununa nimeni joi :)

Bafta !!!
Multumesc mult de tot! :*


Locked