Nunta "La Plopi"

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Radutu
Posts: 90
Joined: 27 Mar 2014, 15:33

Re: Nunta "La Plopi"

Post by Radutu »

henrietta" ba chiar de loc nu exagerez, de obicei cind faci rezervarea toti sunt foarte amabili inclusiv si Dna Maria si vorbeste foarte calm si linistit si iti explica si iti arata cit de bine e acolo, dar mai tirziu si vocea se schimba si regulile se schimba si iti pica dispozitia, stai ca mamele vor sa mearga sa intareasca meniul si sa mai faca schimbari , parca vad ca no sa mai fie atit de amabili


CristinaB
Posts: 999
Joined: 11 Sep 2011, 23:00
Location: Criuleni

Re: Nunta "La Plopi"

Post by CristinaB »

Din cite stiu eu, La Plopi se afla in Magdacesti, ceea ce nu este deloc in inima Chisinaului...Da, este o sala frumoasa care face fata asteptarilor..dar noua nu ne-a placut atitudinea ginerelui d-nei Maria....
Mai sunt sali frumoase cu pret decent, si care se afla chiar mai aproape de capitala in acelasi Magdacesti: Ecaterina, Casa Mare....


Image
IRACIKA1983
Posts: 296
Joined: 01 Dec 2012, 17:26

Re: Nunta "La Plopi"

Post by IRACIKA1983 »

Noi in anul trecut am fost la prietenii nostrii La Plapi ...sala frumoasa ,ograda cuvinte nus ,dar la urma le-au aratat au platit pentru un plafon exteroir 1400lei....pentru vesela 2100...dar n-au putut sa le arate vesela motivind ca au aruncato si 1300 pentru piine ,bonul nu li sa dat cind au cerut bonul li sa spus ca trebuia sa ceara bonul cind au achitat banii...Ei au avut peste 350 persoane ..Au ramas foarte dezamajiti de comportarea lor .


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Nunta "La Plopi"

Post by InnaM »

henrietta wrote:Fetelor chiar exagerati un pic - e dreptul lor sa puna aceasta taxa, e localul lor si datorita acestor reguli isi pastreaza ordinea acolo + ca la plopi sunt cele mai rezonabile preturi pentru meniu din tot orasul.
...Comentariu tipic moldovensec... Kita sudoare depunem pentru aceshti amaritzi de 300lei shi la urma ii aruncam in vint, "da shi n-avem di undi!!"

Nici o exagerare absolut!!!!! :o :o :o :o :o

Din dorintza de a avea o nunta perfecta shi fara complicatzii, noi miresele picam de multe ori prada a unor prestatori nesimtzitzi.

Sigur ca au dreptul sa-shi impuna orice regula, atita timp kit aceste "reguli" sint clar stipulate in contract de la bun inceput. Cum bine shtitzi in timpul pregatirilor, banii nu incalzesc mult locul in portofel, iar fiecare banutz conteaza. Nu ma trezesc in prag de nunta cu o noua regula sau taxa din astea.

Mai corect ar fi o avertizare, in caz ca se strica ceva atunci mirii sint nevoitzi sa raspunda pentru paguba produsa de prestatorul de dinshii angajat.

Shi pentru mine 300lei sint bani!!!


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Nunta "La Plopi"

Post by henrietta »

:D :D :D nu e tipic moldovenesc (poate nu sunt moldoveanca :) de ce recurgi la ofense ??), e ceea ce cred eu
si mai afirm ca chiar 300 de lei nu inseamna nimic pe linga sutele de euro pe care le dam pe alte servicii si produse chiar daca ne dam seama ca nu ar merita acesti bani, sunt sigura ca fiecare din voi a aruncat aiurea mult mai multi bani (decit 300lei) pentru nunta doar nu ii vedeti unde au mers sau nu vreti sa vedeti...sau incercati sa va consolati ca a fost cu folos - si stiu ca si eu la rindul meu voi regreta unele decizii


Image
lesikaM
Posts: 6
Joined: 16 Jan 2013, 13:35

Re: Nunta "La Plopi"

Post by lesikaM »

"la plopi cele mai rezonabile preturi"? e o aberatie...sunt ff multe localuri in orash care ofera servicii de calitate ,meniu tare bun la un pret mai mik,ffiind unul rezoabil de altfel..unde mai pui ca nu se creaza incomoditati oapsetilor de a se deplasa inafara orasului,ca doar nu vin invitatii acolo ca sa admire ograda tare frumoasa...


olesea88
Posts: 67
Joined: 23 Oct 2013, 15:00

Re: Nunta "La Plopi"

Post by olesea88 »

lesicaM....eu tot asa zic in orash sunt foarte multe locale ,care au preturi bune ,numai ca noi ne uitam la pereti si la terasa ,dar pina la urma facem nunta lasam toti banii in local si raminem numai cu amintirile ...bine-o zis zece ori masoara si odata tae .


tiusa
Posts: 19
Joined: 22 Nov 2011, 00:00

Re: Nunta "La Plopi"

Post by tiusa »

maklerus wrote:
WonderlandBride wrote:Fetelor, uitați-vă aici ce nuntă frumoasă La Plopi:
[vimeo][/vimeo]

Sigur de decor nu s-au ocupat cei de la sală :)
Nunta e foarte frumoasă, și video, și tot

Cine imi poate spune unde este facuta inregistrarea civila, imi place cortul cela?
Si al cui este decorul cu casuta ceea imi place mult?!
Merci de ajutor miresuicelor!!!

cred ca e cam tirziu venit raspunsul, dar daca mai e nevoie de el atunci iti zic maklerus ca a mea a fost nunta, iar casatoria civila a fost la Dendrariu, la Buiucani :)


InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Nunta "La Plopi"

Post by InnaM »

henrietta wrote::D :D :D nu e tipic moldovenesc (poate nu sunt moldoveanca :) de ce recurgi la ofense ??)
chiar nu mi-a trecut prin cap ca a fi moldovean poate fi o ofensa.

Itzi respect opinia, dar cum am mai spus p/u mine ca shi multe alte miresici 300lei nu sint "banutzi maruntzi". Sigur ca pe linga suma achitata la sala de exemplu, e o nimika toata, dar aceste "nimicuri" se aduna shi ceeeeee mushka ufff. Deci eu de exemplu am tzinut cont shi de aceste sume "mai putzin importante".


User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Nunta "La Plopi"

Post by K_ID_25 »

Eu dupa nunta mea am facut un bilant al cheltuielilor si am descoperit ca am talentul de a cheltui mai multi bani pe lucruri marunte pentru ca ii dau cite putin, decit atunci cind ii dau pe mai multi si toti odata :) Asa ca: de aici 300 lei , de acolo 200 si tot asa ... in termenii si pe fonul cheltuielilor de nunta par a fi putini, dar in dimineata de dupa nunta imediat acesti bani nu mai sunt asa putini. Familiile tinere in Moldova, si aici vorbesc de majoritatea care au un nivel mediu de trai, simt prezenta sau absenta acestor 300 lei din buzunar ... cind zici 15-20 euro la un salariu de 1000 eur suna mai decent ca 300 lei la un salariu de 1500-3000 lei :)

Nu va enervati sau mai bine zis nu va incarcati cu emotii negative ca pina la urma fiecare mireasa solutioneaza aceasta situatie cu La Plopi in modul sau, una mai originala ca alta (din cite am vazut, avem mirese pline de imaginatie !).
Unde mai pui ca si marimea bugetelor e la toti diferita si preferintele la fel, cuiva ii place sa fie totul bine si toti multumiti chiar daca ar plati pentru asta, altcineva prefera sa nu achite nimic in plus chiar daca asta cere un pic mai mult efort in a solutiona chestii, dar pina la urma toate nuntile sunt cele mai frumoase si cum ati zis si voi majoritatea banilor care se obtin la nunta sunt, de fapt, pentru a achita bucatele din meniu consumate de oaspeti.

Spor la pregatiri miresici ca se tot apropie nuntile voastre tot mai tare si mai tare, abia astept sa vedem deja pozele voaste zimbarete si pline de farmec - adevarate zeite ale sarbatorilor pentru care munciti asa de mult si depuneti atita suflet !


Image
Post Reply