Nunta "La Plopi"

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Radutu
Posts: 90
Joined: 27 Mar 2014, 15:33

Re: Nunta "La Plopi"

Post by Radutu »

buna fetelor , pe mine mai mult m-a indignat faptul ca cunosc alte sali unde stapini sau administratorii nu stiu cum sa iti intre in voie si iti mai fac si cadouri sau favoruri dar aici inca iti mai cer bani si pentru nimic si chiar nu conteaza 300 sau 100 dar insasi gestul e nepoliticos , ca sa mai vezi ca am fost cu decoratoarea la sala si m-a anuntat ca nici fata de masa nu au la masa de intilnire, dar ce doamne punet ei acolo cind nu este decor, dar mi-am promis ca ma abtin de la orice comentarii sa nu fac si mai rau, sincer VS a vrut mai mult aici sa facem, sper ca va fi totul bine pina la urma, deja mai multe detalii dupa


Mihaela***
Posts: 11
Joined: 23 May 2014, 21:09

Re: Nunta "La Plopi"

Post by Mihaela*** »

Noi am arvunat sala pentru 06.06.2015, am citit contractul, am fost de acord si sper sa nu avem neintelegeri. Ne-am bucurat ca se preconizeaza constructia unei terase vara aceasta :) in privinta decorului am inteles ca sunt preturile cam exagerate la agentii, eu as vrea multi multi bujori... daca ma puteti ajuta cu ceva, astept raspuns ;)


heyapple
Posts: 74
Joined: 09 Jan 2014, 18:12

Re: Nunta "La Plopi"

Post by heyapple »

Apropo, m-am uitat acum în weekend în contractul cu sala şi în acesta este stipulat că se acceptă doar agenţiile ce au contract direct cu ei, adică cu proprietarii sălii, însă nu scrie care sunt aceste agenţii, dacă se impune o taxă pentru utilizarea serviciilor altei agenţii sau cuantumul taxei, deci aş recomanda fetelor care doresc să arvoneze pentru 2015 să întrebe la încheierea contractului, sau mai devreme, pentru că sala să introducă modificări în contract, deoarece apar uite aşa chestii, care iniţial nu le spun, dar sunt obligaţi.


Radutu
Posts: 90
Joined: 27 Mar 2014, 15:33

Re: Nunta "La Plopi"

Post by Radutu »

buna fetelor, iata mi-am revenit acum dupa sarbatoarea noastra si as vrea sa ma impartasesc cu emotiile mele dupa eveniment, dupa cum stiti eram tare agitata inainte de asta si mereu aveam impresia ca totul va esi pe dos nu stiu de unde fobia asta , ca pina la urma ca prin minune in ziua nuntii eram asa de calma ca nu imi venea sa cred, sincer cum m-am trezit am spus o rugaciune si m-am rugat sa am parte de o zi frumoasa, uite ca asa si a fost, cuafura frumoasa , machiajul la fel, de cum am imbracat rochita am uitat de toate , mirele m-a luat cu traditii ca la moldoveni vorniceii au facut glume peste glume asa ca deja ma simteam foarte bine, cei drept am intirziat un pic la biserica dar s-a trecut, cit a fost soare si foarte frumos am facut poze la natura si cum am intrat in muzeu a si inceput ploaia , dar cind am ajuns in sala era inca uscat, de sala am cuvinte bune, totul a fost perfect, decorul Olesea mi l-a facut fenomenal mi-a pus multe lucrusoare care nici nu le-am comandat si buchetelul meu foarte frumos imi era si jale sa il arunc, a ramas multa mincare cu toate ca toti au zis ca a fost gustos si au mincat de toate asta e meritul parintilor caci ei au facut masa, ne-au dat tot in cutii si mincare si bautura si fructe tot absolut, chelnerii bravo foarte atenti, muzica foarte buna a facut veselie buna , ce e drept am avut si mult tineret, ce sa zic numai cuvinte bune si emotii pozitive


Radutu
Posts: 90
Joined: 27 Mar 2014, 15:33

Re: Nunta "La Plopi"

Post by Radutu »

heyapple wrote:Apropo, m-am uitat acum în weekend în contractul cu sala şi în acesta este stipulat că se acceptă doar agenţiile ce au contract direct cu ei, adică cu proprietarii sălii, însă nu scrie care sunt aceste agenţii, dacă se impune o taxă pentru utilizarea serviciilor altei agenţii sau cuantumul taxei, deci aş recomanda fetelor care doresc să arvoneze pentru 2015 să întrebe la încheierea contractului, sau mai devreme, pentru că sala să introducă modificări în contract, deoarece apar uite aşa chestii, care iniţial nu le spun, dar sunt obligaţi.
heyapple eu nu am avut probleme cu asta intr-adevar nu am fost anuntata de taxa asta de 300 lei si tare m-am inervat dar iam zis ca voi avea decor si nici macar nu m-a intrebat cine va fi si cind am fost cu decoratoarea la sala tot nu a zis nimic , probabil au agentiile lor care le platesc procente si de acolo mai fac bani, ujas cum e moldovanul asta, nu pot sa cred, pentru viitoarele mirese va sfatui sa fiti mai indraznete cind incheiati contractul deoarece voi sunteti sursa lor de existenta si atunci ei sunt mai amabili si de ce trebuie sa luati agentiile lor scumpe unde dai o groaza de bani daca poti sa faci ceva frumos si la altcineva


tiusa
Posts: 19
Joined: 22 Nov 2011, 00:00

Re: Nunta "La Plopi"

Post by tiusa »

Mihaela*** wrote:Noi am arvunat sala pentru 06.06.2015, am citit contractul, am fost de acord si sper sa nu avem neintelegeri. Ne-am bucurat ca se preconizeaza constructia unei terase vara aceasta :) in privinta decorului am inteles ca sunt preturile cam exagerate la agentii, eu as vrea multi multi bujori... daca ma puteti ajuta cu ceva, astept raspuns ;)

Multi multi bujori pe 6 iunie o sa coste multi multi bani :). La data asta ei sunt doar de import, bujorii moldovenesti sunt valabili pina in maxim 25- 30 mai


olealea18
Posts: 4
Joined: 12 Aug 2013, 11:31

Re: Nunta "La Plopi"

Post by olealea18 »

Saluatere... eu am nunta in septembrie, la plopi... si citisem ca miresuicele organizeaza impreuna decorul si se ajuta reciproc.
propun si eu o maina de ajutor..si sa ne descurcam fara decoratori cu preturi fantastice,si fara stipulari din partea salii....scrieti in privat sau ma contactati 068803668


Kristine
Posts: 34
Joined: 31 Oct 2013, 10:31

Nunta "La Plopi"

Post by Kristine »

Buna fetelor, am avut si eu nunta de vis La Plopi. A fost o seara de neuitat. In general am ramas multumita si de mancare si de sala....per ansamblu a fost foarte bine.
Un singur lucru care m-a deranjat maxim si care a fost foarte vizibil a fost anume faptul ca chelnerii te fura de te rup, mai ales daca nu e nimeni care sa-i supravegheze. Incepand de la mancare, masa de fourchette si terminand cu bautura. La noi sotul a supravegheat bautura si chiar daca s-a luat ceva nu a fost atat de vizibil, in schimb cu mancarea, masa de fourchette si tortul miresei a fost cam aiurea. Stiu ca la un moment dat s-a facut 20 minute de disco retro si s-au stins luminile, in timpul asta chelnerii au golit masa de fourchette, nu mai ramasese nimik acolo (alune, bomboane, prajituri etc).
Cand a fost dezbracatul miresei si torta incepuse sa stranga mesele cu platouri intregi de mancare, de parca spuneau invitatilor sa plece acasa. Urat de tot mi s-a parut. S-au apropiat mamele si le-au spus, ei insa nu aveau nici un stres.
Cireasa de pe tort a fost chiar cu tortul miresei cand la ultima masa nu s-a dus tort la toti invitatii. Cand invitatii au cerut sa li se aduca, li s-a spus ca nu a mai ramas tort, iar pe tava mai ramasese tort inca pentru 10 persoane minim (Nu am stiut de aceste detalii in seara nuntii, am aflat a doua zi). Nasa vazand ca a ramas mult tort, le-a spus chelnerilor sa il puna in caserola si sa il dea miresei. Zis si facut, chelnerii au ascuns frumos tortul, mireasa (adica eu) :lol: nu l-a cerut si asa s-a incheiat seara. Am inteles ca la cateva mese au mai primit si bacsisi de la invitati ca pana la urma sa vina la mame si sa le reproseze ca "de ce muzicantii primesc bani, iar ei nu?"
In fine, partea asta m-a deranjat maxim, nu imi place sa fiu furata din moment ce platesc, dar cum se mai spune: nu este sala unde sa fie totul perfect. In afara de aceasta latura, nu am pretentii. Totul a fost foarte bine.
Un mic sfat cand dati numarul final de invitati: Daca aveti 150 care spun ca vin, dati un numar de 145 pt ca la sigur se gasesc minim 5 care sa nu vina si sa va spuna in ajun sau sa nu va spuna deloc :)
Va sugerez sa supravegheati totul de la A la Z in orice sala nu ati face nunta si sa aveti persoane responsabile care sa aiba grija de asta.
Mult succes!


User avatar
K_ID_25
Posts: 556
Joined: 04 Dec 2011, 00:00
Location: Chisinau

Re: Nunta "La Plopi"

Post by K_ID_25 »

Mda, Kristine, urita istorioara ta cu La Plopi. Ce am mai auzit si citit de ei am mai auzit, dar de furat mincare ...

Daca ati sti voi cit se tipa la ei si cu ce aere li se vorbeste in timp ce gatesc nuntile voastre ... sincera sa fiu ramin de fiecare data uimita de rabdarea sau stupiditatea lor pentru ca printre discutiile lor cu jumate de gura care incep cu "Fa" si "Wai" ei sunt tinuti foarte mult sub controlul unor persoane, administratori probabil. Mie imi facuse impresia de organizare ca in cazarma la un moment dat ... dar inseamna ca nu e asa de cazarma cum pare.

O sa vedem ce mai scriu alte miresici care au fost pe acolo si ce impresii au.


Image
Victoria Pitușcanu
Posts: 11
Joined: 14 Oct 2014, 22:40

Re: Nunta "La Plopi"

Post by Victoria Pitușcanu »

Kristine wrote:Buna fetelor, am avut si eu nunta de vis La Plopi. A fost o seara de neuitat. In general am ramas multumita si de mancare si de sala....per ansamblu a fost foarte bine.
Un singur lucru care m-a deranjat maxim si care a fost foarte vizibil a fost anume faptul ca chelnerii te fura de te rup, mai ales daca nu e nimeni care sa-i supravegheze. Incepand de la mancare, masa de fourchette si terminand cu bautura. La noi sotul a supravegheat bautura si chiar daca s-a luat ceva nu a fost atat de vizibil, in schimb cu mancarea, masa de fourchette si tortul miresei a fost cam aiurea. Stiu ca la un moment dat s-a facut 20 minute de disco retro si s-au stins luminile, in timpul asta chelnerii au golit masa de fourchette, nu mai ramasese nimik acolo (alune, bomboane, prajituri etc).
Cand a fost dezbracatul miresei si torta incepuse sa stranga mesele cu platouri intregi de mancare, de parca spuneau invitatilor sa plece acasa. Urat de tot mi s-a parut. S-au apropiat mamele si le-au spus, ei insa nu aveau nici un stres.
Cireasa de pe tort a fost chiar cu tortul miresei cand la ultima masa nu s-a dus tort la toti invitatii. Cand invitatii au cerut sa li se aduca, li s-a spus ca nu a mai ramas tort, iar pe tava mai ramasese tort inca pentru 10 persoane minim (Nu am stiut de aceste detalii in seara nuntii, am aflat a doua zi). Nasa vazand ca a ramas mult tort, le-a spus chelnerilor sa il puna in caserola si sa il dea miresei. Zis si facut, chelnerii au ascuns frumos tortul, mireasa (adica eu) :lol: nu l-a cerut si asa s-a incheiat seara. Am inteles ca la cateva mese au mai primit si bacsisi de la invitati ca pana la urma sa vina la mame si sa le reproseze ca "de ce muzicantii primesc bani, iar ei nu?"
In fine, partea asta m-a deranjat maxim, nu imi place sa fiu furata din moment ce platesc, dar cum se mai spune: nu este sala unde sa fie totul perfect. In afara de aceasta latura, nu am pretentii. Totul a fost foarte bine.
Un mic sfat cand dati numarul final de invitati: Daca aveti 150 care spun ca vin, dati un numar de 145 pt ca la sigur se gasesc minim 5 care sa nu vina si sa va spuna in ajun sau sa nu va spuna deloc :)
Va sugerez sa supravegheati totul de la A la Z in orice sala nu ati face nunta si sa aveti persoane responsabile care sa aiba grija de asta.
Mult succes!

Fetelor spuneți vă rog mult care a fost costul final al meniului și cîte feluri de platouri ați avut, vă rog mult
mulțumesc anticipat


Post Reply