Ce Hram al Casei va luati?

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Diana 2013 »

apropor si noi ne cununam pe 17 mai ;) , ca sfint am ales sf.Nicolae, am zis deja anterior ca simt o legatura cu acest sfint.


T<3 V
Posts: 104
Joined: 03 Apr 2013, 20:21

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by T<3 V »

Noi am alesc ca sfint al familiei pe Sf.Mucenita Tatiana.Eu sunt Tatiana si ne-am straduit sa sarbatorim un pic in fiece an, nu cade in post (25 ianuarie), si e ziua cind sotul mi-a spus prima oara ca ma iubi <3
Data cununiei este aproape de Sarbatoarea sf.Petru si Pavel, dar coincide cu ziua mamei sotului, asa ca mai bine Sf.Tatiana.
Noi deja si ne-am achizitionat o iconita micuta cu sfinta:-)eram atit de fericiti si ne tot uitam a ea.


"Ador sa fiu casatorita.Este atat de bine sa gasesti acea persoana speciala pe care doresti sa o plictisesti tot restul vietii tale !"
User avatar
Utilizator800
Posts: 46
Joined: 23 Jun 2012, 13:52

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Utilizator800 »

Noi nu prea am gasit un raspuns despre CUM trebuie ales Hramul casei, unii zic sfantul aproape de ziua nuntii, altii zic de sfintii numelui, altii zic de sfintii care sunt dragi mirilor....etc! Cate biserici atatea obiceiuri.

Am ajuns la concluzia ca sfantul ocrotitor al familiei e dat din ceruri. Noi ne gandeam la trei optiuni, cand a inceput o icoana sa cada de pe polita inalta unde sta! A cazut asa de trei ori, si astfel am hotarit, fara dubii, acesta va fi Hramul casei. Astfel, nu a fost niciuna din optiunile de mai sus. Am incercat doar sa fiu atenta si la semne... Plus la asta, aveam deja o icoana care ne-a dat-o cadou mama un an in urma, atunci cand a cumparat si cate o iconita mica cu sfintii numelor noastre.

Sper ca nu va par o mare superstitioasa! Am vrut sa impartasesc o istorioara despre cum, nu le alegem noi chiar pe toate. Poate alegem noi culoarea nuntii si hartia pentru fel de fel de fluturasi, dar unele lucruri, si poate cele mai importante, ne sunt date din cer!


Nikutsa
Posts: 178
Joined: 28 Mar 2013, 14:16

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Nikutsa »

Noi am luat hramul casei Sf Parascheva , cununia fiind pe 26 octombrie iar sf Parascheva se sarbatoreste a doua zi pe 27 . Dar din cite am inteles se ia acel sfint care ti-i mai aproape de suflet si pe care vrei sa-l cinstesti , dar nu dupa data ...


User avatar
Ninela
Posts: 474
Joined: 10 Oct 2012, 12:02

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Ninela »

Noi Hramul Casei am ales Grigore Bogoslovul - sotul e Grigore, plus ca nu e vreo zi de nastere a carorva din rude, si vom putea omagia sarbatoarea in liniste alaturi de cei dragi!


Image
User avatar
Honey_lady
Posts: 130
Joined: 11 Nov 2011, 00:00
Location: Londra

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Honey_lady »

Noi am ales Sf. Panteleimon, chiar daca din start ne gindeam la Sf. Arhanghel Mihail. Pentru ca nunta, cununia si casatoria civila le-am avut-o pe 9 august, exact cind se sarbatoreste acesta sfint, ne-am gindit ca asa a vrut Domnul ca nunta sa fie intr-o zi insemnata, asa ca am ramas la Sf.Panteleimon. Deci, in fiecare an, vom sarbatori si hramul casei si ziua nuntii noastre. :)


User avatar
henrietta
Posts: 176
Joined: 22 Sep 2013, 19:30

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by henrietta »

Noi inca nu ne-am hotarit ... eu foarte mult imi doresc sf Daniel fiindca vs al meu e Daniel, kiar si icoana am luat sa fac in biser; insa el vrea sf Nicolae fiindca e protectorul familiei..dar eu am mai inteles ca e bine sa iti alegi sf zilei in care te-ai cununat asa ca ma mai gindesc ...
... :? fetelor idee nu am cum sa fac mai corect.
Voi cum faceti ce sf luati ca hram al casei, poate ati vb cu vreun preot??


Image
marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by marcellla »

Alegi sfintul care iti este mai aproape de suflet...citeste mai sus ca sint multe spuse la aceasta tema, unii iau ca sa coincida cu o data anumita pentru a sarbatori o singura data. In principiu nu este o regula dupa care se alege sfintul casei. Noi tot am ales Sf. Nicolae, din considerentul ca este sfintul familiei, si nu coincide absolut deloc cu data nuntii, e bine sa stii si ce semnificatie are, caci la urma urmei alegem un sfint nu doar pentru al sarbatori dar pentru a ne ruga in momente dificile si ai multumi pentru zilele senine.


Image
Post Reply