Ce Hram al Casei va luati?

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
Silviana
Posts: 66
Joined: 23 Nov 2012, 17:41
Location: Moldova/ Roma

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Silviana »

Noi cred ca vom alege hramul Acoperamintul Maicii Domnului-14 octombrie deoarece nici unul nu avem nume de Sfint si totodata alte hramuri ale carora specificatii imi plac le au parintii, surorile si nasii si nu as dori sa se repete, vreau ca sa il pot sarbatori si sa fie prezenti toti cei dragi :)


cruissa
Posts: 68
Joined: 15 Jun 2012, 20:09

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by cruissa »

ma tot gindeam cind sa facem cunununia si inscrierea deoarece vor fi in alta zi , si mi-a venit ideea sa ne luam sfintul casei sf Nicolai de vara -22 mai care cade miercuri si anume atunci sa facem cununia si inscrierea, adica 22 mai 2013 miercurri.


Lilianna
Posts: 26
Joined: 18 Apr 2013, 18:14

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Lilianna »

noi am ales Sf. Pantelimon-considerat ocrotitorul medicilor si tamaduitor al bolnavilor..sarbatorit pe 9 august...ziua in care ne si vom cununa...


User avatar
linacika
Posts: 152
Joined: 17 Aug 2012, 05:16

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by linacika »

noi vom alege Constantin si Elena ..e in apropiere de nunta noastra !!!


Lidia
Posts: 52
Joined: 26 Feb 2013, 19:22

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Lidia »

Noi vom lua sf.Gheorghe...e ziua mea de nastere...si nunta e la 13 zile dupa sf.Gheorghe...


Mary08
Posts: 291
Joined: 29 Oct 2012, 23:05

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Mary08 »

Noi tot ne gindeam sa luam ca hram al casei Sfinta Maria( pentru ca ma si numesc Maria)...voi ce ziceti, se poate de luat? ;)
P.S. am citit un mesaj aici pe forum, ca cica nu se poate...dar de ce anume, idee nu am..eu n-am auzit de asa ceva... :? merci anticipat.


marcellla
Posts: 350
Joined: 08 Jun 2011, 23:00
Location: Torino

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by marcellla »

Din cite stiu eu, trebuie de luat un sfint in afara de Sfinta Maria, o icoana cu Isus Hristos si Maica Domnului oricum trebuie sa fie in orice casa in afara de sfintul casei. Noi il avem pe Sf.Nicolae.


Image
User avatar
alina2012
Posts: 202
Joined: 27 Oct 2012, 22:20

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by alina2012 »

stie cineva daca intr-adevar este sf Pantelimon(sau Pantelei)?si pe ce data e...noi vrem sa luam acest sfint, a fost numele taticului vs :(


Diana 2013
Posts: 234
Joined: 17 Nov 2012, 19:18

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Diana 2013 »

Noi am ales hramul \ sfint casei- Sf. Nicolae, deoarece cununia si inscrierea e pe 17 mai, iar Sfintull Nicoale- pe 22 mai,,--- dar asta nu e motivul esential, din totdeauna- nu imi explic de ce anume am fost atrasa spiritual anume fata de acest sfint....


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Ce Hram al Casei va luati?

Post by Nadinn »

noi tot luam Sf.Nicolae, caci nunta e pe 17 mai, dar sh bunicul la mine era Nicolae:(


Post Reply