Colacii

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
bride
Posts: 376
Joined: 07 Sep 2011, 23:00

Re: Colacii

Post by bride »

multumesc mult pentru raspuns perla ;)


User avatar
seyla
Posts: 659
Joined: 29 May 2012, 19:13

Re: Colacii

Post by seyla »

Bride, comenzile pentru vineri,sambata, duminica se primesc de marti tot in acea saptamana (cu 2-3 zile pana la eveniment) la orice magazin specializat, de pilda de pe str. Armeneasca. Noi am dat comanda marti si joi le-am luat ;) .


Image
User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Colacii

Post by mmgg29 »

Miresici, din mesajele anterioare să înțeleg că vom avea nevoie de 7-10 colaci? Colaci pentru nași pentru ce trebuie? Când se folosesc? Jemnele sunt obligatorii?


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Colacii

Post by Nadinn »

mmgg29 wrote:Miresici, din mesajele anterioare să înțeleg că vom avea nevoie de 7-10 colaci? Colaci pentru nași pentru ce trebuie? Când se folosesc? Jemnele sunt obligatorii?
colacii pt nasi sunt acei colacei care se dau odata cu cadoul pe care tinerii il daruiesc lor inainte de pusul banilor dupa cite imi amintesc :D ,iar jemnele totusi cred ca sunt obligatorii ca doar in ele se pun luminarile care ulterior ard toata noaptea


User avatar
mmgg29
Posts: 230
Joined: 21 Mar 2013, 04:12

Re: Colacii

Post by mmgg29 »

Mulțumesc. Nașii noștri sunt din România și nu cunosc multe tradiții și nici eu nu sunt la curent cu toate obiceiurile. Azi am aflat prima dată de jemne.


AnastasiaP
Posts: 2
Joined: 24 Nov 2012, 09:22

Re: Colacii

Post by AnastasiaP »

Fetelor luminati-ma va rog, cum adica colacul de la intimpinarea nasilor, parintilor poate fi folosit si ca colacul miresei? Din el nu se rupe??


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Colacii

Post by Nadinn »

AnastasiaP wrote:Fetelor luminati-ma va rog, cum adica colacul de la intimpinarea nasilor, parintilor poate fi folosit si ca colacul miresei? Din el nu se rupe??
eu shtiu ca colacul de la intimpinarea mirilor/parintilor/nasilor e unul iar colacul miresei e altul,caci din piinea de la intimpinare nu poti sa rupi ;)


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Colacii

Post by Olecika »

Ca atare, colacul de la intimpinare si colacul miresei sunt 2 colaci diferiti, cu destinatii total diferite, dar daca gindim economic, colacul de la intimpinare este un pic rupt la inceput si apoi lasat, deci se face risipa de un colac. Din acest considerent multe mirese folosesc acest colac si pe post de colacul miresei. El se impodobeste dupa intimpinarea oaspetilor, inainte de a fi jucat. Se aleg flori si se impodobeste in asa fel ca sa nu fie vizibil locul de unde s-a rupt. Astfel, oaspetii vor gusta din el si nu va mai ramine nimic, adica se fac 2 obiceiuri cu acelasi colac :)

Desigur ca puteti sa folositi colaci diferiti, dar din experienta va zic ca nu vad rostul. La noi va fi acelasi colac :) Bafta


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Colacii

Post by Nadinn »

Olecika wrote:Ca atare, colacul de la intimpinare si colacul miresei sunt 2 colaci diferiti, cu destinatii total diferite, dar daca gindim economic, colacul de la intimpinare este un pic rupt la inceput si apoi lasat, deci se face risipa de un colac. Din acest considerent multe mirese folosesc acest colac si pe post de colacul miresei. El se impodobeste dupa intimpinarea oaspetilor, inainte de a fi jucat. Se aleg flori si se impodobeste in asa fel ca sa nu fie vizibil locul de unde s-a rupt. Astfel, oaspetii vor gusta din el si nu va mai ramine nimic, adica se fac 2 obiceiuri cu acelasi colac :)

Desigur ca puteti sa folositi colaci diferiti, dar din experienta va zic ca nu vad rostul. La noi va fi acelasi colac :) Bafta
colacul pentru intimpinare este in forma de piine,cam nushtiu cum poti sa rupi din el cum se face cu cel al miresei


Olecika
Posts: 537
Joined: 31 Oct 2012, 22:52

Re: Colacii

Post by Olecika »

nu neaparat :) sunt diferiti colaci :) daca il cumperi anume pentru asta atunci il iei in forma de piine si cu loc special pentru sare. Insa daca vrei sa il utilizezi mai apoi se poate un colac la fel ca ceilalti :)


Post Reply