Colacii

Totul pentru și despre planificarea unei nunți.
User avatar
Libelula
Posts: 206
Joined: 17 May 2012, 09:04
Location: Romania

Re: Colacii

Post by Libelula »

Noi am folosit chiar paine cu sare la intampinare (speciala pt asa ceva, de la Franzeluta) si am luat si un prosop pt ea. Arata foarte bine in poze, plus ca nasii, tin mult la traditii. Ca sa poata fi rupt de catre oaspeti, am taiat-o un pic intr-o parte. Nu cred ca am facut risipa pt ca nasii au luat-o si probabil au facut "suharichi" :lol:


Nadinn
Posts: 206
Joined: 24 Jan 2013, 01:37
Location: Chisinau,Moldova

Re: Colacii

Post by Nadinn »

Libelula wrote:Noi am folosit chiar paine cu sare la intampinare (speciala pt asa ceva, de la Franzeluta) si am luat si un prosop pt ea. Arata foarte bine in poze, plus ca nasii, tin mult la traditii. Ca sa poata fi rupt de catre oaspeti, am taiat-o un pic intr-o parte. Nu cred ca am facut risipa pt ca nasii au luat-o si probabil au facut "suharichi" :lol:
dada noi tot de la Franzeluta am luat special pt intimpinare)


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Colacii

Post by catiushka »

Olecika wrote:Ca atare, colacul de la intimpinare si colacul miresei sunt 2 colaci diferiti, cu destinatii total diferite, dar daca gindim economic, colacul de la intimpinare este un pic rupt la inceput si apoi lasat, deci se face risipa de un colac. Din acest considerent multe mirese folosesc acest colac si pe post de colacul miresei. El se impodobeste dupa intimpinarea oaspetilor, inainte de a fi jucat. Se aleg flori si se impodobeste in asa fel ca sa nu fie vizibil locul de unde s-a rupt. Astfel, oaspetii vor gusta din el si nu va mai ramine nimic, adica se fac 2 obiceiuri cu acelasi colac :)

Desigur ca puteti sa folositi colaci diferiti, dar din experienta va zic ca nu vad rostul. La noi va fi acelasi colac :) Bafta
fetelor cine s-a ocupat la voi de infrumusetarea colacului miresei? dansatorii fac asta? sau trebuie sa rog vreo vornicica :?: :?:


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Colacii

Post by romanct1 »

noi neam gindit sa nul in frumutesam cu flori dar sal comandam cu o impletitura frumoasa, dar mai bine intreba dansatorii ca poate sa difere de la caz la caz, in cazul meu daca as ornamenta colacii cu flori as incredinta asta agentiei sau fetelor ce se ocupa de decor si floristica.


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Colacii

Post by catiushka »

eu ma gindesc ca nu-i mare greutate sa iai citeva floricele din cele care le primesti primele si de infipt in colac
daca ar face-o fetele cu decorul in august pina noaptea nu mai ramine nici o floare :lol:
o sa vad eu ori dansatorii, de asta vroiam sa vad poate voi stiti mai bine, ori 2 domnisoare de onoare, caci am vreo 5 :D gasesc eu cine sa mi-l faca
merci romanct


User avatar
tancha_ru86
Posts: 1240
Joined: 13 Jan 2012, 00:00
Location: Londra

Re: Colacii

Post by tancha_ru86 »

fetelor nu va complicati. dansatorii sau vorniceii pot sa infrumuseteze colacul, nu-i mare greutate. eu nici n-am stiut cand s-a infrumusetat colacul meu de nunta, dansatorii s-au ocupat, iar colacul a fost foarte fain.


Ma droghez de 7 ani http://jurnaldesotie.blogspot.com/

Image
InnaM
Posts: 170
Joined: 14 Oct 2012, 17:45

Re: Colacii

Post by InnaM »

Eu am ales sa-mi joace colacul sora mea (vornicica) conform traditziei, in loc de dansatori. Deci tot ce tzinea de "colacul miresei" era angajametul ei, inclusiv impodobirea. S-a intzeles frumos cu moderatoarea sa o preintimpine cu putzin timp inainte, shi cu cealalta vornicica ca sa o ajute la infrumusetzat, insa kind au ajuns ele, colacelul meu era frumos impodobit numai gata de invirtit shi chiuit. Dansatorii shtiau ca urmeaza sa-l joace sora mea, dar oricum au avut grija, plus ca au tzinut cont shi de culoarea nuntzii. Am avut nishte dansatori foarte, foarte bravo pe care apropo am omis sa-i recomand.

Ansamblul Hora -

Intradevar catiushka nu cred ca e cazul sa apelatzi la profesionishti aici.


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Colacii

Post by catiushka »

multumesc fetelor, inseamna ca stiu ei ce trebuie sa faca :D


romanct1
Posts: 215
Joined: 22 Dec 2013, 19:30

Re: Colacii

Post by romanct1 »

catiushka wrote:eu ma gindesc ca nu-i mare greutate sa iai citeva floricele din cele care le primesti primele si de infipt in colac
daca ar face-o fetele cu decorul in august pina noaptea nu mai ramine nici o floare :lol:
o sa vad eu ori dansatorii, de asta vroiam sa vad poate voi stiti mai bine, ori 2 domnisoare de onoare, caci am vreo 5 :D gasesc eu cine sa mi-l faca
merci romanct
Catiusa de unde ai sa comanzi colacii? si cam cit o sa te coste?


User avatar
catiushka
Posts: 613
Joined: 17 Apr 2013, 20:24

Re: Colacii

Post by catiushka »

romanct inca nu-s sigura 100% dar cel mai probabil de la Franzeluta,
aici pe forum au fost laudati, ca fiind nu scumpi, frumosi si gustosi (in jur de 75 lei un colac)


Post Reply